fonradar

İşsizlik Maaşı ve İşten Çıkarılma Hk.

Merhaba,

11 ay 20 gündür bir belediyede, belediye ile sözleşmesi olan bir firmada sözleşmeli olarak belediye bünyesinde çalışmaktaydım. Seçimler sonrası belediye yönetimi değişti ve birgün işimin başındayken mesai içerisinde bir telefon ile sözleşmeli olarak çalıştığım firma iş akdimin sonlandığını ve işle olan ilişğimin kesildiğini bildirdi. Bana herhangi bir sebep bildirmeden iş akdim sonlanmış oldu. Daha sonra bana 4 haftalık ihbar ücretimi ödeyip işten çıkardılar. Bu noktadan sonra işsizlik maaşı için İŞKUR'a başvurdum. İŞKUR başvurumun olumsuz sonuçlandığını mesaj ile belirtti. İzlemem gereken yol nedir? İşten haksız yere çıkarılmış olduğum işim için artık oraya gitmek istemesem bile işe iade davası mı açmalıyım? İşsizlik maaşı için nasıl bir başvuru ile kendimi savunmalıyım?

Teşekkürler..

Merhaba,

Şimdi SGK ile görüştüm ve dediler ki son 6 ay (ocak ayında 26 gün yatmış) SGK kaydınız eksiksiz görünmüyor. Bu belediyeye bağlı şirket ocak ayında giriş çıkış yapmış ben o sırada çalıştığım halde eksik prim gösterip yatırmışlar, bir de şimdi bu çıktı, bu işi takip edip etmemem ve izlemem yol konusunda yardım ederseniz sevinirim.

henüz 1 yıl tam olarak çalışmadığın için kıdem talep edemezsin, ihbarını zaten ödemişler, ancak iş mahkemesine başvurup işvereninizin eksik gün ödediğini ve işsizlik maaşı alamadığınızı belirtip, iş verenenize dava açabilirsiniz,(şahit bulmanız gerekebilir) büyük ihtimalle de kazanırsınız.

işe iade davası hakkında bir bilgim yok, bu konular hakkında işçi davalarına bakan bir avukattan yardım almanızı tavsiye ediyorum.