İşsizlik maaşı.?

ZİNDAN

Moderator
Forum Yönetimi
Üyelik
6 Eyl 2006
Mesajlar
7,301
Konum
İstanbul
Merhaba;

30.06.2008 tarihinde bir işyerinin şubesi kapandı.
İşçilerden birinin işsizlik maaşı alabilmesi için 17 gün daha çalışması gerekiyor.

Bu işçiyi şirketin başka bir şubesine gün kaybı olmadan kaydırsak, orada 17 gün çalıştırsak, sonrada çıkışını versek, İşsizlik mevzuatındaki son 120 günü sürekli olmalı kuralını ihlal etmiş olurmuyuz.?

Oradaki 120 gün sürekli olacak, ancak son 17 gün çalıştığı işyeri aynı şirket olmakla birlikte, farklı şubesi olacak.?

Ne dersiniz.? Bir sorun çıkarmı acaba.?




Cevaplar için teşekkürler.
Kolay gelsin.
 
S

SMMM Kenan GÜMÜŞ

Ziyaretçi
Ynt: İşsizlik maaşı.?

Merhaba,

4447 Sayılı İşsizlik Sigortası Kanunu?nun 50. maddesindeki ?

?Hizmet akdinin sona ermesinden önceki son 120 gün prim ödeyerek sürekli çalışmış olanlardan? ve 51. maddesindeki ?e) İşyerinin el değiştirmesi veya başkasına geçmesi, kapanması veya kapatılması?

hükümleri birlikte değerlendirildiğinde işsizlik ödeneğini alabilir.
 
Üyelik
3 Kas 2007
Mesajlar
823
Ynt: İşsizlik maaşı.?

Slm
Tabiki sorun çıkmaz sonuçta son 120 gün sürekli ssk lı olmak isterse her gün başka yerde olsun 120 defa işyeri değiştirsin ne farkeder son 120 gün hizmet dökümünde gözüküyorsa hiç bir sakıncası yoktur.
Kolay gelsin
 
Üyelik
17 Eki 2005
Mesajlar
22
Ynt: İşsizlik maaşı.?

işkura verilecek evraklar işveren için neler, işçi için nelerdir.
birde, bölge müdürlüğünden dosya numarası olmaması sorun teşkil eder mi?
 

Benzer konular

Üst