İşsizlik Sigortası

merhaba
iş akdim şubat 28 de işveren tarafından feshedildi.şu ana kadar toplamda 542 gün çalışmış gözüküyorum.yaklaşık 3 yıldır bu şirketteydim.işsizlik sigortasına başvurabilmek için 600 günü doldurmam gerektiğini biliyorum.60 gün başka bir yerde çalışıp ,iş akdim feshedilse işsizlik sigortasından yararlanabilirmiyim?yoksa 600 günü tek bir yerde mi doldurmam gerekiyordu?
birde eğer yararlanabileceksem ara vermeden hemen mart ayında sigortayı başlatmam mı gerekir? teşekkürler...

Ynt: işsizlik sigortası

Hizmet akdinin feshinden önce 120 gün sürekli olmak üzere 3 yıl içinde en az 600 gün ssk.lı olman gerekir ; ayrıca bu ödenekten faydalanman için işten çıkış tarihinden itibaren 30 gün içinde İŞKUR'a müracaat etmen gerekir.

işsizlıik sigortasından yaralanma şartlarını genel olarak zuhal arkadaşım belirtmiş .

fakat sizin işsizlikten yaralanma gibi bir durumunuz söz konusu olmayacaktır. çünkü 3 yıl içerisinde 600 iş gününü tamamlyamıyorsunuz. ve sorunuzda kalan günü (60) başka bir işyerinde tamalayarak işsizlikten yararlanabilirmiyim demişssin. yaralanamazssın çünkü son çalıştığın yerde 120 gün çalışmalısın... şimdi bir şirkette 120 gün çalışırsan ve işveren tarafında iş akdin fesih edilirse yararlanabilirsin...

İyi Çalışmalar

ek; çıkış tarihinden geriye doğru 3 yıl içinde enaz 600 gün olmalı.
yani 03/2007 ayı çalışıldığında 03/2004 günleri, 04/2007 ayı çalışıldığında 04/2004 günleri hesap dışı kalır.