İSTANBUL' da Bağımsız Denetim Şirketi Kurmak İçin Ortaklık Düşünenler

stajyerzade

Katkı Sunan Üye
3 büyük il için 3 ayrı başlık açtım.

İstanbul 'da Bağımsız denetim şirketi kurupta Ortaklığı genişletmek isteyenler veyahut yeni bir bağımsız denetim şirketi kurmak isteyenler için;

Ynt: İSTANBUL' da Bağımsız Denetim Şirketi Kurmak İçin Ortaklık Düşünenler

Ben varım. Konuşalım. İsteyenler bir ortaya çıksın. Görelim bakalım.

Nizam abi,

Şu an 4 kişi anlaştık, Bursadan bir meslek mensubu abimizlede dün uzun uzun konuştuk. Kendisi burayı okur ismini isterse yazar.

Ben seninle de bir bağlantıya geçmek istiyorum müsaade edersen. Msnden yazıyorum şimdi:)

Burada daha fazla detaya girmek istemeyişimin sebebi, gerçekten çok haksız eleştrilere maruz kalıyorum

üzülüyorum en nihayetinde insanız.

hepinize saygı ve sevgiyle

bende aynı düşüncedeyim ...size katılıyorum ...

Daha öncede belirttiğim gibi bu oluşumun içinde öncü olmak isterim...
Saygılarımla,

Kuracağınız şirkette YMM olacak mı? Eğer olmayacaksa içinde YMM ortağı da barındıran bağımsız denetim şirketleriyle nasıl rekabet edeceksiniz?

SAYIN STAJYERZADE,
EĞER tam tastik (vergi denetimi) yapmayacak isek ymm bulundurmaya ihtiyaç yoktur. Bağımsız denetim yapılacağından ötürü yada kısaca tam tastik dışında kalan tüm işleri yapma yetkisi SMMM lerde mevcut olduğundan gerek yoktur. Tabiki olursa ayrı bir etkisi olup tam tastik de yaparsınız...Lakin umuyorum ki zorunlu olmayan tam tastik belli bir müddet sonra etkisini yitirip kalkacağına inanıyorum...

sayın ates_smmm yeminli var efm organizasyonda, her hizmeti tam anlamıyla verebileceğiz. idare iş ve ticaret hukuku avukatlarımız da var. umarım gerekmez ama gerçekten çok iyi bir ceza avukatımız da var eski ceza hakimi kendisi, bu kişilerle görüştük ve çok iyi anlaşma şartları sağladık.

sizinle size belirttiğim yoldan bir görüşebilirsek tanışmış oluruz.

saygılar.

battıbalıkyangider senin mail neden hep kapalı :(

stajyerzade ' Alıntı:
ayyuk ' Alıntı:
battıbalıkyangider senin mail neden hep kapalı :(
:)

siz belgenizi almıştınız değil mi stajyerzade? yanlış hatırlıyor olabilirim kusura bakmayın.

mailden kimle iletişime geçeceğim bilmiyorum ama bağımsız denetim şirketiyle ilgili ortak arayışı devam ediyor mu

3 büyük şehir yazmışsın bizi unutmuşsun.. eskişehir şubesi burada.. ama bağımsız denetimde eksiklerimiz var hatta işleyişi nasıldır bilmiyoruz.. nasıl iletişim kuracağız

Uğur bey bana özel mesaj atarsanız görüşelim acil olaraktan.

zira bizim organizasyon toplanma aşamasına geliyor kısa bir zamanda.

saygılar

özelden mesaj attım

battibalikyangider ' Alıntı:
sayın ates_smmm yeminli var efm organizasyonda, her hizmeti tam anlamıyla verebileceğiz. idare iş ve ticaret hukuku avukatlarımız da var. umarım gerekmez ama gerçekten çok iyi bir ceza avukatımız da var eski ceza hakimi kendisi, bu kişilerle görüştük ve çok iyi anlaşma şartları sağladık.

avukat ve hakimden daha çok kurulacak şirkette sorumlu ortak baş denetçiniz önem arzediyor..
zaten tüm sarmal onun etrafında oluşacak...

3.2. Bağımsız Denetim Kuruluşlarının Yönetici ve Bağımsız Denetçilerine İlişkin Esaslar

3.2.1 İşletmelerin finansal tablolarının bağımsız denetimi ile görevlendirilecek bağımsız denetim kuruluşlarının;

a) anonim şirket şeklinde kurulmuş olması ve hisse senetlerinin nama yazılı olması,

b) unvanlarında "bağımsız denetim" ibaresinin bulunması,

c) ortaklarının belirtilen nitelikleri haiz gerçek kişilerden olması,

ç) esas sermayenin en az %51'inin sorumlu ortak baş denetçilere ait olması,

d) sadece bağımsız denetim ve mesleki alanda faaliyet göstermeleri,

e) organizasyon, mekan, teknik donanım, belge ve kayıt düzeninin bağımsız denetim işini yürütecek düzeyde bulunması ve

f) Hazine Müsteşarlığı ve Hazine Müsteşarlığının bağlı olduğu Bakanlıkça belirlenen esaslar çerçevesinde mesleki sorumluluk sigortasıyaptırmaları şarttır.

3.2.2.Yönetici ve bağımsız denetçilerin ise;

a) 3568 sayılı Kanuna göre serbest muhasebeci mali müşavir veya yeminli mali müşavir unvanını almış ya da yabancı ülkelerde bağımsız denetim yetkisi sağlayan belge sahibi olmaları,

b) Müflis olmamaları ve yüz kızartıcı bir suçtan mahkum bulunmamaları,

c) Türkiye'de yerleşik olmaları,

ç) Sorumlu ortak baş denetçilerin, en az 2 yıl süreyle SPK'nın listesinde yer alan bağımsız denetim kuruluşlarında sermaye piyasası kurumları ve halka açık anonim şirketlerin bağımsız denetiminde fiilen denetçi, kıdemli denetçi veya baş denetçi unvanı ile çalışmış olmaları,

d) Sermaye piyasasında bağımsız denetim lisans belgesine sahip olmaları,

e) Sermaye piyasası mevzuatı veya diğer mevzuat uyarınca bağımsız denetim yapma yetkisi iptal edilmiş olan kuruluşlarda yetki iptaline neden olan bağımsız denetim faaliyetlerinde sorumluluklarının tespit edilmemiş olması,

f) Faaliyet yetki belgelerinden biri veya birden fazlası iptal edilmiş yahut borsa üyeliği iptal edilmiş işletmelerde iptalde sorumluluğu bulunan kişilerden olmaması,

g) SPK'na muhalefetten dolayı haklarında verilmiş mahkumiyet kararının bulunmaması,

h) SPK'nun ilgili maddeleri uyarınca sermaye piyasalarında işlem yapmalarının yasaklanmış olmaması ve

ı) Çalışılan bağımsız denetim kuruluşunda tam zamanlı görev yapmaları şarttır.

Ancak, (ç), (d) ve (ı) bentlerindeki şartlar ortakların tamamı için aranmaz. Ayrıca merkezi yurtdışında bulunan bir kuruluşun aynı çalışma yöntemleri ile ülkemizdeki bir bağımsız denetim kuruluşuna katılması halinde de bu koşul aranmaz. SPK'da meslek personeli yardımcılığında geçen süreler dahil en az 10 yıl meslek personeli olarak çalışmış olanlar ile SPK Üyesi olarak görev yapanlar bu koşulu yerine getirmiş sayılırlar.

Bağımsız denetçi yardımcılarının yukarıda (b) ve (c) bentlerinde sayılan koşullara sahip olmaları ve hukuk, iktisat, maliye, muhasebe, işletmecilik, bankacılık, kamu yönetimi ve uluslararası ilişkiler alanlarından birinde en az 4 yıllık yüksek öğrenim görmüş olmaları, diğer alanlarda yüksek öğrenim görmüş olanların ise bu maddede sayılan alanların birinde yüksek lisans derecesi almış olmaları zorunludur.

3.3.3. Bağımsız denetim faaliyetlerinde bulunmak isteyenlerin;

a) esas sözleşme,

b) merkez ve varsa şube adresleri bilgisi,

c) sermaye paylarının ortaklar arasında dağılımı, taahhüt edilen ve ödenen tutarlarına ilişkin bilgi,

ç) başvuru tarihindeki mizan veya son bilanço,

d) ortak, yönetici ve bağımsız denetçilere ilişkin bilgiler ile bunların niteliklerini gösteren belgeler,

e) kuruluşun organizasyonu, donanımı, istihdam ettiği destek personel ve finansal durumu hakkında genel bilgiler,

f) bağımsız denetim sözleşmesi, işletme türleri itibariyle ayrı ayrı hazırlanmış ve SPK'nın finansal raporlama standartlarına ilişkin tüm düzenlemelerini kapsayan genel bağımsız denetim programı ve çalışma kağıdı örneği ile program ve çalışma kağıtlarını ilişkilendiren kodlama sistemini tanıtan bilgiler,

g) merkezi yurtdışında bulunan bir başka şirket ile hukuki bir bağlantının bulunması durumunda söz konusu şirket ile yapılan sözleşmenin kuruluş yetkililerince onaylanmış bir örneği ile birlikte SPK'ya başvurmaları gerekmektedir.

SPK tipi örgütlenmeye müsait fakat mevcut durumda SPK tipi örgütlenmiyoruz.

Saygılar.

spk şartlarında bağımsız denetim şirketi açılacaksa:
-spk türkiyede toplam 95 şirkete yetki vermiş arkadaşlar, bunların çoğu ymm şirketi, belki lazım olur diye almışlar bu yetkiyi, spk bağımsız denetimi yapmıyorlar bile, spk mevzuatına göre bağımsız denetim yapan şirketlerde piyasayı %80den fazla big four kapatmış, spk'ya göre şirket açmanın ağır şartları artı bahsettiğim piyasada rekabet. bunu göze alabilecekseniz ne ala.

onun dışında bağımsız denetimi açacaksanız, yani spk (bddk vs) denetimi dışında, nereyi denetleyeceksiniz? zaten ymm'ler varken piyasada smmm'lere danışmanlık-denetim anlamında çok iş düşmüyor. kalkınma ajansları, belediyelere bağlı şirketler vs için dahi denetim konusunda spk'dan yetki almış şirketlerin olması ihalenin ilk şartı oluyor.

sonuç olarak:

-spk'ya tabi olmadığı halde yabancı ortağı vs olduğu için urfs rapor düzenlemek isteyen şirketlere ufrs/denetim anlamında hizmet vermek en önemli gelir kaynağı olur ki bu da sağlam bir çevre öncelikle de referans demek.

ben ankaradayım, smmm belgem, spk ileri düzey, spk bağımsız denetim lisanslarım var, bu konuları uzun zamandır araştırıyor fırsatları ve piyasayı takip ediyorum
gerek spk'ya tabi denetim şirketinde gerekse ymm yanında çalışarak edindiğim tecrübeleri aktardım, yanlış anlaşılma olmasın, allah bu işe kalkışanların yolunu açık etsin.

Daha çok yeni TTK daki denetim müsessesine hizmet ederek, daha iyi şartlarda çalışan gider paylaşımı esaslı bir sistem üzerinde çalışıyoruz.

değerli görüşlerinizi beklerim. hatta mümkünse konuşmak isterim.

Bu yola çıkanlara hayırlı olsun diyoruz.Fakat şu an için belirsizlikler çok fazla . Sanayi bakanlığının düzenlemesi nasıl olacak o da önemli.