fonradar

İsteğe Bağ. Bağkur Zam

Arkadaşlar merhaba.

Doğum tarihi: 21.06.1979
Sigorta başlangıç: 01.03.1999
Özel sektörde çalışarak ödediğim 4A primlerim: 2000 gün.
İsteğe Bağlı Bağkur ödediğim 4B primlerim:2000 gün (5 yıl 5 ay)

4A Emeklilik: 58 yaş 5975 gün.
4B Emeklilik: 58 yaş 5400 gün ya da 9000 gün.

Soru 1: Serbest çalışıyorum ve bağkur primlerini ödemekte artık zorlanıyorum.
Sizce işsizlik testi yaptırıp 60 lira ödesem nasıl olur, imkan var mı, mantıklı mı?

Soru 2:Ayrıca 4A ve 4B emeklilik farkları nedir? 4B emeklilik için için neden 2 ayrı günden bahsediliyor (5450 ve 9000) Fark nedir?

Siz olsanız ne yapardınız, yardımcı olursanız sevinirim.

Anladığım kadarı ile isteğe bağlı bağkur ödüyorsunuz. Gelir testi yaptırarak daha düşük prim ödeme sistemi ile sadece sağlık primi (GSS) ödemeye geçmiş olursunuz. Buda emeklilik gün ve kazancı olmayacağı anlamına gelir. Kısaca 2000+2000 toplam 4000 günde gün sayınız durur.

Soru 1 - Serbest çalışıyorum derken isteğe bağlı ödüyorsunuz heralde. ? Gss öderseniz oraya ödediğiniz günler emekliliğe sayılmıyor sadece sağlıktan yararlanmak için ödüyorsunuz. O yüzden isteğe bağlı ödemeye devam etmelisiniz emeklilik için.

Soru 2 - 4a emeklilikte daha az prim ödüyorsunuz ve emekli maaşınız daha yüksek oluyor. Bağkurda daha çok prim ödüyorsunuz ama emeklilik maaşınız daha az oluyor. Tabi yüksek ücretten öderseniz bağkuru maaşını yüksek olur. Ama primlerde bayağı artar bu durumda. 4a emeklilikte işe giriş tarihinize göre kaç gün prim ödemeniz gerektiği belirlenmiş durumda. Sizin durumunuza göre 5975 gün gerekiyor 4a için. Ancak bağkurda 25 yıl yani 9000 gün prim ödemeniz gerekiyor. Yani çok daha uzun bir süre 4a'ya göre.

2 tarih olmasının sebebi şu. Bağkurda normal emeklilik 9000 gün ile oluyor. Ancak eğer şartları sağlıyorsanız 5400 günden erken emeklilik imkanı var. Bu 4a sigortalılıkta da mevcut. 4a sigortada da 3600 günden erken emekli olabilirsiniz.

Erken emekli olursanız maaşınız tam emekliliğe göre biraz daha düşük oluyor. Eksik kalan her yıl için %1'lık bir düşüş oluyordu yanlış hatırlamıyorsam.

Erken emeklilik şartlarını bir araştırın.

Evet arkadaşlar kendim isteğe bağlı bağkur ödüyorum fakat bir süre ara vermek istiyorum. Primler çok zamlandı ve kış aylarında yakıt vs. masraflarıyla altından kalkamıyorum. Emekliliğime en az 20 sene var zaten.

5.5 senedir 4B ödüyorum. 4A'ya geçmek için hala şansım var mı? Söylediklerinize göre Bağkur'dan emekli olmanın avantajı yok, dezavantajı fazla.

İsteğe bağlı primi iptal edip, hemen gelir testi yaptırıp GSS'ye geçmeyi düşünüyorum.

4a ya geçmek için şansınız var. Şu an ödemek istemiyorsanız dediğiniz gibi isteğe bağlıyı durdurup gelir testi yaptırarak gss ödeyebilirsiniz.

4a emeklilik için 5,5 - 6 yıl daha prim ödemeniz gerekiyor. Daha yaşınız bayağı var zaten. Kendinize göre ayarlayın emekliliğinize az kaldığında 4a ya geçip ödemeye başlarsınız primleri.

Çok sağol cevabın için.

Evliyim, 2 de çocuğum var. Serbest yaptığım işler dışında gelirim yok. Gss primi 60 lira civarında mı, yoksa çocuklar vs. için ekstra ödemeler çıkacak mı?

GSS primi gelir testinden sonra gelir durumunuza göre belirleniyor. Kesin birşey diyemem o yüzden çıkacak prim için. Çocuklar 18 yaşına kadar zaten yararlanıyor sağlıktan sizin sigortanız olup olmaması önemli değil.

Son düzenleme:
Son çıkması beklenen değişikliğe göre lise bitiren çocuk 20, üniversite bitiren 26 yaş kadar prim ödemeden gss sayılacak.