fonradar

İsteğe bağlı prim öderken doğum borçlanması

İyi günler,
21.01.1970 doğumluyum., 1989 yılında özel bir bankaya girdim. 3 yıl 6 ay 20 gün çalıştım. 1993 - 1999 yılları arasında özel bir şirkette çalıştım. Daha sonra doğum yaparak işten ayrıldım. 2267 gün SSK primi ödenmiş. 2006 aralık itibarıyla isteğe bağlı ödemeye başladım. 2008 ekim ayına kadar SSK olarak ödendiğinden SSK ya ödenen toplam prim sayım 2927 oldu. 2008 ekim den bu yana mevzuatın değişmesiyle Bağkur'a isteğe bağlı prim ödemeye devam etmekteyim.
5510 sayılı yasaya göre doğum borçlanması yapmak için Bağkur'a ödediğim isteğe bağlıyı kapatmalı mıyım, çünkü SSK dan emekli olmak istiyorum. 1 çocuk için doğum borçlanmasını ödersem, Bağkur'dan mı emekli olmuş olurum. (Son 3,5 yıl nereye ödenirse oradan emekli olunuyor diye biliyorum)

Şu anda 5.375 gün olması için 419 gün daha prim ödemeliyim, toplam ödenmiş prim gün sayım 4.956 gün
Bu borçlanmayı ödediğimde 2 yıllık primim ödenmiş olacağından şu andan itibaren Bağkur'a ödediğim isteğe bağlıyı kapatmam mı gerekir.
Tşk

Ynt: İsteğe bağlı prim öderken doğum borçlanması

İlk sigorta başlangıç tarihiniz 24.05.1989 tarihinden sonra ise 46 yaş ve 5375 gün ile emekli olursunuz. Eksik olan 419 gün sayınızı doğum borçlanması veya İsteğe Bağlı olarak tamamlayabilirsiniz. Her iki halde de SSK şartları ile emekli olursunuz. Doğum borçlanmasını doğumdan sonra primsiz geçen günler için ve 419 (veya 5375 sayınızı tamamlayacak kadar) gün olarak borçlanmanız yeterli. 419 günü tamamladığınızda İsteğe Bağlı ödemenizi dondurarak 46 yaşı tamamlayıncaya kadar ödeme yapmayınız. Yaşı tamamladığınızın ertesi günü emeklilik başvurunuzu yapınız.

Tşk, Peki bu 419 günü 5510 nolu yasa dahilinde nakden ödemem, emekli olma yaş sınırımı 46 yaşından geriye çekmiş olmayacak mı?

419 günün primini İsteğe Bağlı sigortalı olarak tamamını bir defada ödeyemezsiniz. Ancak doğum borçlanması ile tamamını bir defada ödemek mümkün. Ödeme süresi tebligattan itibaren 30 gündür. Emeklilik yaşı açısından size yararı da yok. Sadece ilk sigortalılığınız 01.01.1989-23.05.1989 arası ise 45 yaş ve 5300 gün ile emekli olursunuz. Sigortalılığınızı dondurduğunuzda sağlık yardımınız da kesilir. İsteğe Bağlı devam ederseniz sağlık yardımınız devam eder. Görülüyor ki İsteğe Bağlı devam etmeniz daha uygun.