İsteğe Bağlı Sağlık Yardımı Hk.

Arkadaşlar isteğe bağlı sigortaya müracat etmek istiyorum.Merak ettiğim 30 gün prim yatırdıktan sonra sigortalı olmayan eşim(Bayan) ve 2 yaşındaki çocuğum sağlık yardımlarından faydalanabilir mi?Yoksa yalnızca ben mi bu sağlık yardımlarından faydalanabilirim?

Ynt: İsteğe Bağlı Sağlık Yardımı Hk.

evet yararlanıyor çünkü normal bağkurlu gibi sayılıyorsunuz 4/b nin tüm imkanları mevcut yani yararlanırlar
bununla ilgili yazı gönderirim

teşekkürler.konu ile ilgili yazınızı bekliyorum.

Genel sağlık sigortalısı sayılanlar
MADDE 60- (Değişik: 17/4/2008-5754/38 md.)
İkametgahı Türkiye'de olan kişilerden;
...
b) İsteğe bağlı sigortalı olan kişiler,
...
genel sağlık sigortalısı sayılır.
...

B- GENEL SAGLIK SİGORTALISININ BAKMAKLA YÜKÜMLÜ OLDUĞU KİŞİLER

Genel sağlık sigortalısının, sigortalı veya isteğe bağlı sigortalı sayılmayan, kendi sigortalılığı nedeniyle gelir veya aylık bağlanmamış olan;
a) Eşi,
b) 18 yaşını, lise ve dengi öğrenim görmesi halinde 20 yaşını, yüksek öğrenim görmesi halinde 25 yaşını doldurmamış ve evli olmayan çocukları ile yaşına bakılmaksızın çalışma gücünü en az % 60 oranında yitirdiği kurum sağlık kurulu tarafından tespit edilen evli olmayan çocukları,
c) Her türlü kazanç ve irattan elde ettiği gelirinin asgari ücretin net tutarından daha az olan ve diğer çocuklarından sağlık yardımı almayan ana ve babası,
genel sağlık sigortalısının bakmakla yükümlü olduğu kişi olarak kabul edilir.

5510 sayılı Kanunun 60 ıncı maddesinin birinci fıkrasının (b) bendi ile isteğe bağlı sigortalılar 01/10/2008 tarihinden itibaren genel sağlık sigortalısı sayılmış olup Kanunun 52 nci maddesi gereğince bakmakla yükümlü olunan kişi dahi olsalar genel sağlık sigortası primini ödemekle yükümlüdürler.
İsteğe bağlı sigortalılar ile bunların hak sahiplerinin genel sağlık sigortası yardımlarından faydalanmaları için sağlık hizmeti sunucusuna başvurdukları tarihten önceki son bir yıl içinde toplam 30 gün genel sağlık sigortası primi ödemiş olmaları ayrıca prim ve prime ilişkin borçlarının bulunmaması gerekmektedir.

Ekrem Sarısu soru-cevap

İsteğe bağlı sigortalı eş ve çocukları sağlık yardımı alabilecek

Soru: 6 Mart 2002 de işe başladım. 2110 gün prim ödemem var. Şimdi ise çalışmıyorum. Primimi isteğe bağlı olarak ödesem, sağlıktan yararlanabilir miyim? Birde dul annem var. Onunda hiç bir güvencesi yok. Şuanda benden yararlanabiliyor. Acaba isteğe bağlı olarak ödesem benden yararlanabilir mi? Ve de 3 çocuğum var. Onlarda Benden yararlanıyor.

Ayten ERGİN

Cevap: 1 Ekim 2008 tarihinden itibaren yeni sosyal güvenlik yasasının yürürlüğe girmesiyle birlikte isteğe bağlı sigortalılar genel sağlık sigortası kapsamına alındı. Bu tarihten itibaren isteğe bağlı sigortalılar ve eş ve hak sahibi çocukları da sağlık yardımı almaya başladılar. İsteğe bağlı sigortaya prim ödemeniz halinde çocuklarınızla birlikte sağlık yardımı alabilirsiniz. Annenizin her türlü aylık geliri asgari ücretin net tutarından az ise, annenizde sizin üstünüzden sağlık yardımı alabilir.