fonradar

İsteğe Bağlı Sigorta Hk.

Merhaba,

Ben ssklı olarak çalışıyorum.İşimden ayrılıp dışarıdan isteğe bağlı sigorta primi ödesem sağlık sigortasından faydalanabilirmiyim.Ayrıca duyduğum kadarı ile ev hanımları dışarıdan isteğe bağlı bağ-kurlu olabiliyorlar.Ben erkek işçi olarak dışarıdan bağ-kur primi ödeyip sağlık sigortasındanda faydalanabilirmiyim. Yani sorumun özeti isteğe bağlı olarak (bağ-kur veya ssk) prim ödeyip sağlık hizmetinden faydalanmak istiyorum.

Not: Herhangi bir bağ-kur mükellefiyetim yok.

Yardımlarınızı rica ediyorum.

Teşekkür ederim.

Saygılarımla,

Ynt: İsteğe bağlı sigorta hk.

İsteğe bağlı sigortalılıkta sağlık yardımından yararlanamazsınız.

Ynt: İsteğe Bağlı Sigorta Hk.

01.01.2009 Tarihinden itibaren istege bağlı sigortalılık şartları değiştiriliyor.. Ve istege bağlı sigortalılarda sağlık hizmetlerinden bu tarihten sonra yararlanmaya başlayacaklar diye okumuştum tam emin olmamakla beraber... Yeni sgk kanunu araştırırsanız sevinirim...

Ben de bu arada boş durmadım ve 1 ekim 2008 tarihinde yürürlüğe girecek genel sağlık sigortası yasasına göre aylık yaklaşık 195,00-ytl prim ödeyerek genel sağlık sigortasından yararlanılabilieceğini öğrendim.

İyi çalışmalar..

Ek; Yeni kanunla beraber ibs sadece şimdiki bağkurluların ki gibi. Yani emeklilik şartları bağkur'un şartlarına göre.

Herkese çok teşekkür ederim arkadaşlar.1 ekim 2008 tarihine kadar bekleyip isteğe bağlı olarak başvuracağım.

İyi çalışmalar,

Yeni kanunla sağlıktan yararlanmak için illa ibs olmanız gerekmiyor. Kanunda belirtilen yaşam şartlarını geçiyorsanız sadece sağlık primi ödeyerekte sağlıktan yararlanabilirsiniz.
Not: Uygulamanın ve bildiriminin nasıl ve ne şekilde olacağına ilişkin yönetmelikleri halen beklemekteyiz.