zirve

İsteğe Bağlı Sigorta Ve İşsizlik Maaşı

Üyelik
17 Mar 2014
Mesajlar
37
Konum
aktau
merhabalar özel bir firmanın yurtdışı şantiyesinde çalışan birisi 19 aylık çalışması var. bu dönem içinde sigortası İSTEĞE BAĞLI olarak yatırılıyor. bu kişi işten ayrıldığı zaman işsizlik maaşını almaya hak kazanır mı. son 120 gün içinde isteğe bağlı yatıyor sigorta. isteğe bağlı olarak yattığı için bir sıkıntı yaratır mı. her türlü kanuni durumu sağlıyor ama isteğe bağlı sigorta.
 

Rietveld

Tanınmış Üye
Üyelik
6 Eyl 2010
Mesajlar
3,398
Konum
Lüleburgaz
30 gün üzerinden isteğe bağlı sigorta ödediyseniz işsizlik maaşı alamazsınız.Çünkü isteğe bağlı sigorta ödeyenler %32 oranında prim öderler.Bunun içerisinde işsizlik sigortası kesintisi yok.Ancak o firmadan sigortalı olarak gösterilseydi ve kısmi çalışması olsaydı geri kalan günleri isteğe bağlı ödeseydi o zaman olurdu.Örneğin sigorta girişini yapıp çalışan adına 15 gün prim yatırsaydı firma kalan 15 günü çalışan kişi isteğe bağlı olarak ödeyip 30 güne tamamlasaydı o zaman alabilirdi işsizlik maaşı.
 

aşkınbulduk

Tanınmış Üye
Üyelik
20 Ara 2008
Mesajlar
2,381
Konum
istanbul
emrah bey, bu kalan 15 günü yatırabiliyor mu ? bir ara sgk sormuştum uygulama yoktu...bir de kalan eksik günler ssk dan sayılıyor değilmi ?
 

Rietveld

Tanınmış Üye
Üyelik
6 Eyl 2010
Mesajlar
3,398
Konum
Lüleburgaz
Eğer sigortalı olduğunuz işyeri sizi kısmi süreli sözleşme yaparak eksik gün gösteriyorsa kalan günleri GSS veya isteğe bağlı ödeyerek tamamlayabilirsiniz.Zaten bu zorunlu bir uygulama.Kısmi istihdam sözleşmesi varsa eksik gün gözüktüğünüzde kalan günleri gss veya isteğe bağlı olarak tamamlamak zorundasınız.
 

Benzer konular

Üst