İşten ayrılan personelin kalan yıllık izinleri

HZLS_İK

Tanınmış Üye
işten ayrılan personelin 28 gün yıllık izin hakkı kaldı. Bu izinleri öderken 28 + 4 gün pazar eklenir mi , yani toplamda 32 gün mü ödenmesi lazım.

Bir de bu günler bildirgede normal ücret içinde mi , yoksa istirahat vb ödemeler içinde mi gösterilmeli.

Lütfen çok acil cevap , saat beş'e kadar çıkış işlemlerini yapmam lazım...

Ynt: işten ayrılan personelin kalan yıllık izinleri ( çok acilll )

Selamlar
1- Çıkış işleminin izin günleriyle ilgisini anlayamadım.
2- İzine tekabül eden izin parasını brüt ücrete mi yanısıtyosunuz.
3- 4857 s.K.Md.57 'de "Yıllık ücretli izin süresine rastlayan hafta tatili, ulusal bayram ve genel tatil ücretleri ayrıca ödenir." der.28 gün içerisinde örneğin pazar günleri yoksa 28+4 olur.Varsa, zaten 28 gün olur. (benim tahminim)
4- İzin günlerini ben normal ücret içinde gösteriyorum.

Saygılar

bugün ani bir çıkış oldu ve yine bugün mesai bitimine kadar çıkışını bildirmem istendi. Yani son çalıştığı ayın primi çıkış bildirgesinde olması gerekiyor ya , bu yüzden acil dedim.

izin parası ödenmişti zaten , toplu izine çıkmıştık ve bu kişi de izin kullandı ama bir önceki seneden kalan izinlerini kullandı , dolayısıyla bu seneki izinleri hala duruyor , şimdi bordroda 32 gün gösterdim. Doğru mudur diye emin olamadım.

Çok emin konuşamıyorum maalesef.
Sesli düşünüyorum kabul edin :)
fakat bordroda 32 gün olarak ücretlendirmişseniz bu hatalıdır.30 günü geçemez.Öyle değilmi.2 günü sonraki ay bordrosuna dahil etmeniz gerekmez mi?
Olayı yanlış taraftanmı değerlendiriyorum,ondan da emin değilim açıkcası..

Ynt: İşten ayrılan personelin kalan yıllık izinleri

Bizde bazen bu durum oluyor.

Ben 2 bordro hazırlıyorum.

Biri normal bordroları diğeri İzin bordrosu.

Bugün çıkıyor ise 27 günlük bordro yaparsınız izin bordrosundaki tutarı normal bordro ya ekler.Öyle tahakkuk edersiniz.

Bordrolarıda imzalatırsınız.

İzin kullandırırken 28+4, öderken 28 diye biliyorum ben.

twolf ' Alıntı:
fakat bordroda 32 gün olarak ücretlendirmişseniz bu hatalıdır.30 günü geçemez.Öyle değilmi.2 günü sonraki ay bordrosuna dahil etmeniz gerekmez mi?

çalıştığı günlerden hariç ekstra ve zorunlu bir ödeme bu ama o yüzden gün olarak diğer diye bir bölüm oraya 32 gün yazdım.

bugün de çalıştığı varsayarak; gün-> 27, kazanç-> 27 günlük ücret+28 günlük izin parası

Bir bordro ve sgk bildiriminde hiç bir zaman 32 gün olamaz.

İzin kullandırırken 28 işgünü + haftalık tatil günlerini kullandırıyorsunuz bu bir günde olabilir fazlada olabilir. Ücret öderken ise 28 iş günü ücretini ödemeniz gerekir zaten haftalık izin ücretini maaşın içinde ödüyorsunuz.

nguroy ' Alıntı:
Bir bordro ve sgk bildiriminde hiç bir zaman 32 gün olamaz.

yanlış anlattım sanırım , maaşından hariç , 32 günlük yıllık izin ücreti ödenecek. 32 günlük prim elbette olmaz. Bordro da diğer diye bir bölüme 32 gün yazıyorum ve karşılığında sadece ücretini ödeyeceğiz. Prim 27 gün olacak.

HAZELSU ' Alıntı:
twolf ' Alıntı:

çalıştığı günlerden hariç ekstra ve zorunlu bir ödeme bu ama o yüzden gün olarak diğer diye bir bölüm oraya 32 gün yazdım.

İzinler de kaç gün izin kaldı ise onu gösterirsiniz ayrıca pazar vermenize gerek yok.

bordroda da

örneğin 837,00/30*28=781,20 TL olarak gösterirsiniz

Eğer 40 günü varsa

837,00 / 30 * 40 = 1116,00 TL olarak gösterirsiniz

hepinize çok teşekkürederim. biraz ani bi karar olunca bende afalladım , ne yapacağımı şaşırdım , hepiniz sağolun , varolun.

Böyle acil sorular sormayın..Elimiz ayağımız birbirine dolandı :)

İyi çalışmalar

bence ; izin alacakları (hafta tatili ve yıllık izin alacakları) ücret ödenmesinden ziyade , feragat edilemez mecburi kullanması gerekmektedir diye biliyorum ben. ancak illede parasını ödemen gereken durum ve şartlar oluştu ise genel ve resmi tatil günlerini ayrıca hafta tatillerine denk gelen günleri atlayarak çıkış gününü ve toplam gün sayısını hesapladıktan sonra brütten yola çıkarak (vergi dilimlerine yansıtman için brütten olmalı) fazla mesai saati olarak bordroya yansıtabilirsin yada ek gelir veya ek kazanç olarak yansıtabilirsinki fazla mesai olarak yansıttığın zaman yıllık 270 saat ten fazla mesai yaptıramayacağın için sorun olabilir ona dikkat etmen gerekir. ek gelir yada ek kazanç olarak ek bir tahakkuk yapmalısın bence ..

ya ben mi yanlış biliyorum , program mı yanlış yapıyor çözemedim. bordroya gün olarak da yazsam , ya da TL olarak da yazsam o ücreti sigorta matrahına dahil etmiyor. Bu doğru mu..?

tavana kadar dahil etmesi gerekir
ücretin tanımına bakın
sigorta kesilemyecek gelir olarak tanımlanmasın.