fonradar

İşten Ayrılma

Merhabalar,

Şuan çalışmakta olduğum işimde sıkıntılar yaşamaktayım. Düzensiz çalışma, yoğun ve yorucu (aylık 140 saati bulan) mesailer yuzunde ve isverenlerin isveren olamayacak derecede çocuksu ve sokak ağzı tavırlarından dolayi işimden ayrılmak istiyorum. Gercekten artik bunailticak dereceye kadar geldi hersey. 4 aydir mesaileri dahi alamiyorum.

Nisan 1 itibari ile 2 nci yılıma gireceğim ve isten ayrilmak istediğimi o zaman bildirmek istiyorum ki bakacak olursak pazartesi gününe denk gelen tarih 3 nisan olarak gözükmekte. Bu tarihte isten ayrılacağımı şirkete bildirmeyi düşünüyorum.

Böyle bir durumda izin hakkimi isteyebilirmiyim? Simdi izne cikayim desem vermezler. İzin hakkım olsun ihbar sürem olsun. Ihbar suremde is aramak icin verilmesi gereken süreler olsun. Bu süreler nelerdir. Bunlari bana zarar görmeyeceğim şekilde ne yapmam gerektiğini biri anlatabilir mi?

Değerli cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim.

Son düzenleme:
a-Düzensiz çalışma, yoğun ve yorucu
b-(aylık 140 saati bulan) mesailer
c-4 aydir mesaileri dahi alamiyorum.
d-Nisan 1 itibari ile 2 nci yılıma gireceğim ve isten ayrilmak istediğimi o zaman bildirmek istiyorum
e-Böyle bir durumda izin hakkimi isteyebilirmiyim?
f-ihbar sürem olsun. Ihbar suremde is aramak icin verilmesi gereken süreler olsun.
a-bu çalışma koşullarının ağırlaştırılması ile ilgili ama bu nokta üzerinden lehinize sonuç çıkarmak biraz zor olur
b-fazla mesai önemli bir konu,fazla çalışma ücretlerinin ödenmemiş olması işciye haklı fesih imkanı verir ama İSPATI TARAFINIZA AİT,ispat emezseniz davayı kaybedersiniz.
Fazla çalışma konusunda 2 nokta üzerinden teferruatlı bilgi vermeniz gerekir
1.günlük ve haftalık çalışma saatleriniz ile hafta tatili izni kullanıp kullanmadığınız
2-fazla çalışma ücretlerininde, ücretin içinde olduğuna dair sözleşmede bir hüküm var mı yok mu,yani iş kanunu 49 cu maddenin son fıkrasına göre aylık maktu ücretle çalışanmısınız(sanırım değilsiniz!)
c-dediğim gibi fazla mesai ücretlerinin ödenmemesi fesih imkanı verir(lehinize en uygun yol bu nokta görünüyor)
d-olabilir
e-hakedip de kullanmadığınız yıllık izin hakkınız var iseücretini alırsınız
f-tazminatı hak edecek şekilde ayrılmanız gerektiğinden,sözleşmeyi fesheden taraf yani işci ihbar tazminatı alamaz/doğmaz

Heehangi bir sözleşme mevcut değil. Geldik başladık işe. Hafta içi 09.00 ilea 18.30 hafta sonu cumartesi 09.00 ila 13.00 arasi çalışmaktayız. Fazla mesai ucretlerini aliyoruz. Bu aralar 4 aylik bi gecikme söz konusu oldu ama alırım onu sorun degil.

Benim sormak istediğimi herhanfe yanlış aktardim.

Ben 2 nci yılımı 1 nisanda dolduracagim. 1 nci yilima ait iznimi kullandim. Ikinci yilima ait izin hakkımı nisan 1 de dolan 2 nci yilimda isten ayrilirken talep edebilirmiyim. Ayrıca nisan ayının 3 ünde isten ayrilmak istedigimi beyan edecegim. Ve ihbar sürem var bu kaç günlük oluyor. Bu sürede iş aramam gerekmekte. Neler yapabilirim.

Uzun lafin kisasi Nisan 1 de ben 2 nci yilimi dolduruyorum ve izin hakkim olusuyor. 3 ncu yila girerken yani 3 nisanda isten ayrilmak istedigimi beyan ettiğimde hem izin hakkimi hemde ihbar suresini talep edebilirmiyim ve bu ihbar suresi nasil olur.?

Dipnot: tazminat alabilecek sekilde ayrılma dusunmuyorum. Normal isten ayrilma olarak dusunelim.

Son düzenleme:
İhbar süreleri aşağıdaki gibidir;
İşi 6 Aydan Az Sürmüş İşçi İçin : 2 Hafta
İşi 6 Aydan 1,5 Yıla Kadar Sürmüş İşçi İçin : 4 Hafta
İşi 1,5 Yıldan 3 Yıla Kadar Sürmüş İşçi İçin : 6 Hafta
İşi 3 Yıldan Fazla Sürmüş İşçi İçin : 8 Hafta

2 yılı aşan çalışma sürenize karşılık gelen ihbar süresi 6 haftadır, yani ayrılış tarihinizi 6 hafta önceden işverene yazılı olarak bildirmeniz gerekir.
İhbar süresi içinde her çalışma günü için 2 saat ücretli iş arama izni hakkınız vardır. Bu yeni iş arama izninizi günlük 2 saat olarak kullanabileceğiniz gibi, toplu olarak ta kullanabilmeniz mümkün. Toplu kullanım için işverene yazılı olarak bunu bildirmiş olmanız gerekir.

İzin hakkı,
2 yılı tamamladığınız tarih itibariyle yeni bir izin hakkı kazanmış olursunuz. Çalışmaya devam ettiğinizde bu hakkı bir sonraki yıl yeni bir izin hakkı kazanacağınız tarihe kadar kullanıyorken, sözleşme feshinde hak kazanıp ta kullanamadığınız izin sürelerine ait ücret size ödenir.
İzin hakkı sizin kazanılmış hakkınız olsa da, kullanım zamanını belirleme hakkı işverene bırakılmıştır. Yani sizin talep ettiğiniz tarihte izniniz kullandırma zorunluluğu yoktur.

Sayın Keremcem,

Simdi ben 2 yıllık suremi doldurduğumda ayrılmak istedigimi beyan edip ihbar süremi kullanacağım. Bu doğrultuda takdir edersin ki hak kazanmış olduğum iznimi kullanmayacağım. Hal böyle olunca kazanilan ve kullanamadigim izin parasini sirket bana vermek zorunda mi?

a-Sözleşmenin sona erdiği tarihden sonra doğan alacakların ödeme süresi başlar.
b-ancak İbra da borçlar kanunu M.420 ye göre"....sözleşmenin sona ermesinden başlayarak en az bir aylık sürenin geçmiş bulunması.........şarttır."
c-fiili uygulamada,önce ibraname imzalanır,tarihi de ona göre ayarlanır,sonrasında alacaklar genelde bir aylık süre içinde ödenmektedir.