fonradar

İşten çıkan işçinin çıkışı verilmemiş

abdsis

Katkı Sunan Üye
Merhaba,

İşçi 30/07/2009 da işçten çıktı. Ancak ne e-bildirgede nede Ek5 olarak çıkışı verilmemiş. Bu tür durumlarda ne yapabiliriz. SSK ya dilekçeyle başvuru yapsak işçi 30/07/2009 da çıktı diye ceza kesilirmi. aklıma bikaç seçenek geliyor ama en doğrusuna sizlerden gelen cevaplara göre karar vereceğim. İşçi 10/08/2009 da başka bir işyerine girmiş.

Firmadaki işçi sayısı 10 u geçiyor. eğer bu işçiye 1 ay daha pirim yatırırsak maaşınıda bankaya yatırmamız lazım.

İlk seçenek ssk ya 30/07/2009 da çıktı ancak çıkışını vermeyi unuttuk diye bir dilekçe vermek. Tabi bunda ceza uygulanırmı tam emin değilim.

ikinci seçenek işçiyi 1 ay daha sigortalı göstermek, oda maaşı bankaya yatırmak sıkıntılı.

üçüncü seçenekte hiç bir bildirim yapmadan ağustos 2009 döneminde çıkışı verilmeyen işçinin e bildirgede bildirimini yapmamak.

Eğer birinci seçenek kabul edilirse yani ssk dilekçeyi kabul edip cezasız işlem yaparsa sanırım ek5 cezası 1 ağustos 2009 da yürürlüğe girdi. Muhtemelen 30 Temmuz 2009 da çıkan işçiye uygulanmayacaktır.

Sizce hangisi doğru olur.

Görüş ve önerilerinizi bekliyorum.

Ynt: İşten çıkan işçinin çıkışı verilmemiş

İlgili kişiyle görüşün çıkısını eylülde uygun tarihe verin eksik gün için aylara ait ücretsiz izin yazısı (kabul ederse) talep edin. Eksik gün bildirgeleriyle kuruma örneklerini yollayın derim.(Temmuzda 30 gün prim tahakkun ettirildiğini varsayarak).

sayın cün8,

öncelikle bu hiç aklıma gelmeyen alternaif bir seçeneği düşünüp yazdığınız için teşekkür ederim. ancak işçi 10/08/2009 tarihinde başka bir işyerinde işe başlamış. ücretsiz izinli gösterip eksik gün bildirilmesi sakıncalı olmazmı?

İşçi kabul ettikten sonra olmaz. Örn. yeni yeri beyenmezse eski işinide kaybetmeme düşüncesiyle sizden ücretsiz izin almış ve başka bir işe girmiş olabilir.

Sıkıntının şikayet dogrultusunda ayrıntılı bir incelemede bir ihtimal olacagını düşünüyorum.Belgeler birbirini tamamlayacağından herhangi bir sıkıntı olmayacağı kanısındayım.Hatta dahada sağlama alacak olursanız çıkış verileceği tarihe kendisinden bir yazıda alırsanız iyi olur.

bu bilginize gerçekten çok teşekkür ederim. Bugün sabah farkına vardığım bu durum gerçekten beni sabahtan beri baya germişti. ancak bu cevabınız ilaç gibi geldi. Eğer yukarıda bahsettiğim birnci seçenek kabul eilmezse yani ssk dilekçeyle kabul etmesse üceretsiz izin olayını işçiyle görüşeceğim.

Sizce ssk bu seçeneği kabul edermi. yani çıkış verilmeyi unuttuk 30/07/2009 da çıkışını verin seçeneğini, ayrıca bu başka sorunlarada sebep olurmu ek5 den dolayı bir ceza gibi

Bence kuruma dilekçe olayına hiç girmeyin.

inşaallah işçiyi razı ederiz. yoksa mecburen kuruma delekçe olayına gireceğiz.

dilekçe olayını sgk şefiyle görüştüm. 30 temmuz olduğu için ceza uygulamıyoruz. 1 ağostos olsaydı cezalıydı dedi. burdan gelse gelse bölge çalışmaya verilen ek2 cezası gelir. oda asgari ücretin 5te1 i diye biliyorum.

E-bildirgede işçinin çıkışını göstermediğinizden, ileride dosyanın kapanması durumu olursa sorun çıkabilir.

bizim dilekçemize istinaden sgk çıkışı kendi vercek.