İşten Çıkarıldım ama İstifa Dilekçesi Doldurttular

merhaba ben özel bi şirkette çalışıyorum.geçtiğimiz günlerde beni işten çıkardılar ve çıkartırlarken ibraname ve birde zorluk çıkarma diyerek birde istifa dilekçesi doldurttular... Bu konu ile ilgili haklarim tazminatlarim ve yapmam gereken almam gereken önlemler hakkında yardım edermisiniz???

Ynt: ???işten çıkarıldım ama istifa dilekçesi doldurttular yardım lütfen????

dostum ilk önce geçmiş olsun sana imzalattıkları ibraname matbu evrakmıydı yoksa sen kendi el yazınla mı yazdım bu önemli.gerçi sende istifa dilekçesi yazmışsın yani buda senin elini zayıflatıyor birşey yapamaz hale getiriyor.keşke imzalamasaydın ve çıksaydın hakkını çok iyi birşekilde alırdın niye herşeyi imzaladınki dostum diyemedinmi siz beni işten çıkarıyorsunuz ne istifası gibi birşey diyemedinmi... genede bir avukatla görüş iş mahkemesinde dava açabilirmisin diye bir fikir tanış derim

S.m.m.m Deniz Özbilek

???işten çıkarıldım ama istifa dilekçesi doldurttular yardım lütfen????

cvp werdiğin için teşekkür ederim. Bilsem imzalamazdım muhakkak insan herzaman işten çıkarılmıyor.ibraname doluydu ben sadece gerekli yerleri doldurdum imzaladım okadar.neyse genede sağlık olsun benim için bir tecrübe oldu. Yinede yardımın için teşekkür ederim.

Ynt: İşten Çıkarıldım ama İstifa Dilekçesi Doldurttular

Evet gerçektende dürüstçe degil.Size tavsiyem işe girerkende imzaladığınız evraklara dikkat edin derim...

Merhaba

Sözleşmelerde tehdit unsuru kanıtlarsan mahkemede bir sonuca ulaşabilrsin. Tehdidin zamanaşımı tehdit kalktığı tarihten itibaren 1 yıldır.

İyi Çalışmalar

iyide kanıtlayamazsın ki sonuçta istifa kendi istek ve arzumla diye yazdırdılar. Tehdit derken nasıl tehditler mesela tam açarmısınız konuyu anlamadım.

Yazsın o anda üzerimde baskı vardı imzaladım diyebilirsin. Borçlar kanununda irade sakatlığı hallerinden tehdit kavramı
Zaten iş kanununda da işçinin lehine yorum ilkesi dahilinde üzerine gitsen birşeyler çıkar haklısın çünkü

avukat değilim ama bir avukatla konusmanı öneriririm

Çalıştığın süre ve aldığın brüt nedir.

1 yıl bir alışveriş mağazasında çalıştım 1000 tl alıyrdum

Arkadaşlarda belirttiği üzere bence hiçbişey alamazsın..

İstifa dilekçesi ve İbranameyi imzalayarak tüm haklarından feragat etmişsin..

Bunları imzalamasaydın;

İş Mahkemeleri tüm haklarını söke söke alırdı.
İşe iade davası açıp iyi bir tazminatta bu yöntemle alabilirdin.
Ama yinede bir avukat ile görüşmeni tavsiye ederim.

arkadaşım çok geçmiş olsun arttık herşey için çok geç... keşke imzalamasaydın... evet iyi bir ders olmuşş :((

Herşey için çok geç sayılmaz. Ben hemen dava açmanı tavsiye ederim. Çünkü mahkemede iş kanununun temel ilkesi olan 'işçi yararına yorum ilkesi' gereği işyeri sınırları içinde atılan imzaların geçerliliğine pek sıcak bakmıyorlar. Bunu bizzat bu işin uygulamasında olan İş Hukuku dersi hocam olan bir avukat söyledi bir kaç gün önce. Derste tartışıyorduk bu konuyu hocamız bu şekilde açıklama yaptı. Dediğim gibi hemen hakkını ara bence vakit kaybetmeden.

ibocan27 ' Alıntı:
Herşey için çok geç sayılmaz. Ben hemen dava açmanı tavsiye ederim. Çünkü mahkemede iş kanununun temel ilkesi olan 'işçi yararına yorum ilkesi' gereği işyeri sınırları içinde atılan imzaların geçerliliğine pek sıcak bakmıyorlar. Bunu bizzat bu işin uygulamasında olan İş Hukuku dersi hocam olan bir avukat söyledi bir kaç gün önce. Derste tartışıyorduk bu konuyu hocamız bu şekilde açıklama yaptı. Dediğim gibi hemen hakkını ara bence vakit kaybetmeden.

Sn İbocan ? Acaba sizin gerçek hayatla bir ilginiz varmı ?? İmzalar sokaktamı atılacak yani?

arkadaşım zor bir durum artık geç diyebiliriz ama vakit kaybetme bir avukatla görüş iş mahkesine konuyu taşı derim gerçi ellerinde imzalı istifa dilekçen var ne gibi sonuç alırsın bilinmez.

bu arkadaın durumunun aynısı bizde de oldu. kişi istifa ibraname imzaladı. 3 yıllık bir çalısandı. sonra iş mahkemesine gidip dava açtı. ben isitfa ve ibranamemi o anki şokla attım. imza ve ibraname bası ile oldu. diye. 6 ay sonra hakim karar verdi. çalışan tazminata hak kazandı

pascal ' Alıntı:
bu arkadaın durumunun aynısı bizde de oldu. kişi istifa ibraname imzaladı. 3 yıllık bir çalısandı. sonra iş mahkemesine gidip dava açtı. ben isitfa ve ibranamemi o anki şokla attım. imza ve ibraname bası ile oldu. diye. 6 ay sonra hakim karar verdi. çalışan tazminata hak kazandı
6ayda karar çıkması! Mucize, demek adalet söylendiği kadar yavaş işlemiyormuş.Bu güzel bilgi için teşekkürler sn.pascal.gerçekten mutlu oldum bu 6 ayda sonuçlanma durumunu öğrenmekle.

pascal ' Alıntı:
Buradaki örnekte kilit nokta, istifanın imzalanmasından öte istifa dilekçesinin işçinin el yazısı ile hazırlanmış olması. Sizin örneğinizde istifanın imzalanmasından kasıt matbu bir istifa dilekçesinin imzalanması mı yok sa konu başlığındaki gibi işçinin el yazısı ile doldurulmuş bir istifa dilekçesi mi?. Eğer işçi el yazısı ile yazıp, o an ki şokla imzaladım diyerek dava açıp kazanmış ise, karar örneğini eklerseniz, ben dahil bir çok forumdaş karardan yararlanacaktır.

Bizde böyle bir dava var. (ist 3.iş mah) 3 yıl oldu . Daha bilirkişi ataması bile yapılmadı. Avukatımızn ifadesi bir 3 yıl daha sürer şeklinde.

Sizin avukat işini bilenlerden demekki ;D

Herşey gücle ilgilidir. Genelde patronların gücü çalışandan daha çoktur. Buda dava sürecini etkiler.