fonradar

İşten Çıkarılma Hakkında

İş hayatına yeni başlıyan genç bir insanım bu konular hakkında fazla bir bilgim yok ve bu gün işten çıkarıldım.
İş yerinde yaşadığım bazı sorunlar oldu işten çıkmayı istediğimi patronuma söyledim oda fevri kararlar vermemem gerektiğini ama istersem bırakabilceğimi söyledi ve ardından konuştuğumuzda belirli kararlar alınıp yine işe devam ediceğim hakkında konuştuk ve bu gün kendisi karar alıp beni işten çıkardığını söyledi bende hiç itiraz etmedim abi kardeş şeklinde işten ayrılırken bilgisayardan bir yazı bu yazının içinde :

İşi kendi rızam ile bıraktığım ve hiç bir alıcak vericeğim olmadığı yazıyordu. Ama işin aslı ben istifa etmedim işten çıkarıldım. Ve kendisine kağıdı imzalamıcağımı, kendisinin beni işten çıkardığını söyledim. Bunu söylediğim anda çok sinirlendi. Bende burda bazı şeylerin ters gittiğini düşündüm ve şüphelendim.

Maaşımı elden aldım her ay ve sonradan öğrendiğim kadarı ile maaşların banka kartına yatma gibi bir zorunluluğu varmış. Şimdi işten çıkarılmamla ilgili hiç bir belge elimde yok ve karşı tarafın art niyetli davranışları olduğunu düşünüyorum nelere yapmam lazım neler yapabilirim az bir süre olsa bile 8 ay çalıştım ve işten çıkarıldım bunun karşılığında tazminat alabilirmiyim nasıl alabilirim bunlarla ilgili bana birazcık yardımcı olabilirseniz minnettar olurum.

Not :
Son çalıştığım yerde toplamda 8 ay boyunca çalıştım sadece işe girişte kimliğimin fotokopisi bulunan bi sayfaya adres ve de telefon numaramı yazdım bunun dışında birde sigortam ile ilgili olan evraklara imza attım aylık. İşten çıkarılma ile ilgili geleceğe yönelik hiç bir evrağa imza atmadım.

Ynt: İşten Çıkarılma Hakkında

Kısaca zaten 8 ay çalışmışınız kıdem tazminatınız yoktur.
İhbar tazminatınız ödenmelidir. Tabi sizi işveren çıkardıysa,
Benin anladığım kadarı ile sizin sgk girişiniz de yapılmamış. Bu nedenle gayri resmi çalışordunuz. Yasal bir hakkınız yoktur.

Durumunuzu özetleyen bir yazı ile çalışma bakanlığı bölge müdürlüğü'ne başvurun. Onlar gereğini yapar.

mrh benim sağlık sorunlarım nedeniyle işyerinden 11.06 cuma günü izin istedim ve 12.06 cumartesi işe gidemedim iş yeriyle görüştüğümde ameliyat olacağımı söyledim tamam dediler nitekim 14.06 pazartesi günü hastaneye gittiğimde yatış kağıdı verdiler 16.06 çarşamba günü ameliyat oldum iş yerinde 3 günlük tutanak tutup (11.06/12.06/14.06) 15.06 salı günü çıkışımı vermişler bunu vizite kağıdı istediğimde öğrendim noterden tebligat elime 18.06 cuma günü ulaştı şimdi ben 14.06 pazartesi günü raporluyum ve 16.06 çarşamba gününden 24.06 perşembe gününe rapor verdiler haklı nedenle çıkış yaptıkları için tazminat alamıyorum burda öğrenmek istediğim bunlar benim çıkışımı 15.06 salı günü yapmışlar ama doktor bana 14.06 pazartesi günü 1 günlük rapor verdi salı gününe raporum yok çarşambadan var şimdi ben bi hak talep edebilirmiyim o çıkışımın yapıldığı salı günü sorun teşkil edermi.

b-64797-icon.gif
-> Forum Kuralları
Mesajın sağ üst tarafındaki
modify.gif
Değiştir butonuna basarak düzeltiniz.

Değiştirin lütfen yoksa silinecek

ihtara cevap verdinizmi ? elinize ulaştıgında 1 hafta içinde cevabını yollamalısınız.

eger cevap vermediyseniz bir malimüşavir veya avukat ile birlikte görüşerek cevap yazısını yazıp yollayınız.

işyerinden izin aldıgınıza dair yazılı izin belgesi varmı .?

bu şekilde hastanede yatış evraklarınız , raporunuz ,hepsi delil niteligindedir .

kıdem ve ihbar tazminatınızı + alacaklarınızı isteyiniz .

eger olumsuz yaklaşırlarsa dava etmeniz gerekir.

kazanırsınız .

bugün iş yerine gidip görücem raporlarımı götürcem yarın 1 hafta oluyo bugün sonuç alamazsam cevp vericem izin belgesi yok sadece gidemediğim için telde görüşme var

Lütfen yukardaki ilk mesajınızı düzeltin.

Merhabalar size birsey dansmak istiyorum. bugun isten cıkarıldım.tazminatımı herseyi hesapladılar ve kagıdı imzalamaya geldiginde kagıdı okudugumda yazılan ihbarnamede su kadar miktardaki parayı nakden aldığım yazıyordu bu neden boyle yazılmıs dedigimde ordaki yazının onemli olmadıgını paramın banka yolu ile yatacagını soylediler.maaslarımızı bankadan aldıgımız icin onunda bu sekilde olacagını soylediler.simdi ben o kagıda imza attım.paramı vermeme gibi sorunla karsılasırmıyım.oyle olursa nasıl ispatlayabilirim.soruma yanıt verdiginiz icin simdiden tesekkur ederim.

Parayı bankaya yatırmak zorundalar. Bir kaç gün içinde yatmamış ise gecikmeden ihtar çekersiniz.Sonra da gerekirse yasal yollara gidersiniz.

ayın 5 de yatırılacagını soylediler.yoksa sorun cıkarmı birde hepsinimi yatıracaklar .kac t aksite bolme hakları var lutfen beni aydınlatırsanız sevinirim.

Merhaba,
Takriben bir yıla yakın bir süredir çalıştığım işyerinden sebep gösterilmeksizin çıkartıldım. Bana söylendiği çıkartılacağım söylendiğinde bütün evraklar hazır önüme getirildi. O anki ruh haliyle imzaladım ve bana tazminatım ödendi. Bana imzalatılan sözleşmede mahkemeye gitmeyeceğim konusunda bir ibarede bulunduğunu hatırlıyorum. Bu konunun gerçekten geçerlilik taşıyıp taşımadığını merak etmekteyim. İşveren konunun mahkemeye taşınmaması için kendisini garanti altına almış olması ne kadar uygun bir davranıştır ?
Cevabınızı bekliyor olacağım, şimdiden teşekkürlerimi sunarım.

Merhaba,1.5 yıldır çalıştığım iş yerinden bugün çıkarıldım.Tüm haklarımı verecekler.Fakat ben haftaya ameliyat olacaktım.Daha önceden işşizlik maaşı alıyordum ve bu işe girince dondurdum.Maaşımı tekrar aktive edeceğim.Ama ben amleliyat olursam rapor paramı yine sskdan alabilirmiyim?30 gün raporlu olacağımı söylemişti doktor.Brüt maaşım 3.500 TL ye yakın eğer alırsam raporum parasını bana neye göre verecekler.Lütfen bu konuda yardımcı olurmusunuz?