İşten Çıkarma Kodunun Değiştirme

Merhaba
İşten çıkışım 04 kod olarak verildi işsizlik ödeneği için başvuru yaptım onaylandı ödeme planı listelendi..ancak ben işten çıkarken problemli çıktım işyeri bana ihbar ve kıdem tazminatı ödemesi yapmadı...işten çıkarken bazı evraklara imza attım o anki moral bozukluğu nedeni ile okumadım..benim sorum şu şekilde olacak işveren bu kodla çıkarmış olduğu işçisine evrakla haklarını verdiğini belgeleyebilirmi ? Ben yasal yollara başvurduktan sonra işkura müracaat edip 04 kodunu degiştirebilirmi ? ( Tazminat ödemesi yapmamak için )
İşverenin ihbar yada kıdem tazminatını herhangi bir yöntemle ödeme zorunluluğu varmı ? Biz maaslarimizi hep bankadan aldık.

İşten çıkış bildirgesi sonradan iptal edip değiştirilebilir.Fakat sizin eliniz de barkodlu belge var.Bu yüzden bu belgeyi kendiniz de saklayın.İşten çıkarken size ibraname imzalatmış olmalı gerekir.Bu ibraname de alacaklarınız net olarak gözükür.İbraname sureti size vermediler ise işten çıkış bildirgesini kanıt olması için eliniz de tutabilirsiniz.Bu evrak sizde olduğu için sonradan değiştirme yapamazlar.saygılarımla.

Hocam o evrakı SSK dan kimlik belgesi göstermeniz halinde rahatça alabiliyorsun...işten çıkış bildirgesini ben aldım diye değiştirilemez dusuncenize katılmıyorum..işkur olumsuz yönden olacak bir değiştirme için kanıt isteyecektir...örneğin kavga ettim çıktım işyerinin düzenlemiş olduğu tutanak ne kadar resmi olabilir ki ? Adli bir tutanak yok polislik bir tutanak yok...benim bu işyerinden ihbar ve kıdem tazminatı almam şu çıkışla normal sonuçtur ancak o evrakları imzalamam hak kaybına yol acabilirmi ? Yani ihbar ve kıdem tazminatlarinin banka aracılığı ile gönderilmesi şartmı ?

İşten çıkış bildirgesi söylediğim gibi sonradan değiştirilebilir.Fakat sonradan kimse çıkış kodunu değiştirmez.Gidip her zaman alabilirsiniz sonuçta sizin çıkışınızı gösterir evrak.Önemli olan öncelikle işveren tarafından çıkartılmış olup sonra sizin aleyhinize farklı durumda değiştirilmesi.İspat dediğim olay bu.Anlattığınız olayda farklı senaryolar çıkabilir.
Fakat burada siz istifa olarak hazırlanmış evrakları imzalamış olabilirsiniz.Böyle bir durum var ise size verdiği işten çıkışı iptal edip yenisini düzenleyebilir.
Siz ibraname de haklarımı aldım diyerek imza attıysanız bu ücretleri almış olduğunuz anlamına gelir.İhbar ya da kıdem nakitte ödenebilir.Fakat ödemenin tevsik zorunluluğu tutarından düşük olması gerekir.Genel de nakit ödeyen işveren yoktur ispatı ve tevsiki için banka kanalı ile öderler.