İşten Çıkarma Tehdidiyle Yeni Sözleşme İmzalatma

2011/7 tarihinden itibaren bir sirkette isci olarak calismaktayim ise girdigim tarihte yaptigim sozlesmede yillik 16 maas (3 ayda 1 maas ikramiye)uzerinden is sozlesmesi imzalayarak ise basladim.Ancak 21/12/2015 tarihinde yeni bir sozlesme imzalanacagi bu sozlesmede yillik 12 maas ve saatlik calisma dan bahsedilmekte bu sozlesmeyi imzalamak istemiyorum ancak tazminatini verir isten cikartiriz tehdidi var.sozlesmeyi yenilemek istemiyorum bu konuda ne yapmaliyim acik bi hak ihlali oldugu belli ancak sirket varlikli ve buyuk bir sirket ve bunyesinde mavi yaka olarak bolgemde 70 farkli bolgelerde toplam 300 kisi var.Nasil bir yol takip etmeliyim

Sn.Ahmet212
İşverence ikramiyenin kaldırılmak istendiğinden eminmisiniz,ikramiye esas/asıl/temel ücrete dahil ediliyor/katıştırılıyor olmasın?

(ayrıntılı cavap yazdım ama malisef silindi)
Kısaca belirteyim ki,bu durum HUKUKEN KORUNMAZ ,zira yapılan tek taraflı olarak işçi aleyhine esaslı değişikliktir.
Anlaşılan o ki,
işveren bu değişiklik ile ilgili sürecin nereye varacağını yani sonuçlarını biliyor,kabul edenler ile yola devam edilecek,etmeyenler ile yollar ayrılacak,yola devam etmek istemiyorsanız imzalamayın ve bekleyin,diyebiliriz(sonucu tekrar burada değerlendirebiliriz)
(şu an sakın istifa,işe gitmeme,iş görme ediminden kaçınma veya işverene karşın aleyhinize olabilecek söz,tutum ve davranışlarda uzak durunuz)
Olayın sonuçları bakımından,kabül edenler ve etmeyenlerle ilgili detaylı değerlendirmeler yapılabilir.(buda ayrı konu)