işten çıkış bildirgesi

Arkadaşlar.Bir personeli diyelimki ayın 5 inden işten çıktı.Bunu 10 gün içerisinde kuruma bildirmemiz gerekiyor.Buraya kadar tamam.Peki bu arkadaşın 5 günlük primlerini ay sonunda verebilecekmiyiz.

Ynt: işten çıkış bildirgesi

Ay sonu değil özelse ayın 23'ü, kamu ise 7'si son gün.

Kamu dairesi yani bir sonraki ayın 7 sinde bu adamın primlerini verebilirim.Sistemden silinmiyor değilmi

Prim olarak bahsettiğiniz aylık bildirim değilmi?

Ya şimdi ben okulumuzda çalışan sözleşmeli,ücretli ve usta öğretici öğretmenlerin maaş ve ekderslerini yapıyorum.Bunlardan herhangi bir örneğin ayın 5'inde işi bıraktı.Biz bunu eskiden bir sonraki ayın sonuna kadar e-bildirge de çıkış günü ve bildirgesini veriyorduk.Şimdi yönetmelik değişince bunu 10 gün içinde mi vereceğiz.Eğer 10 içinde vereceksek takip eden ayın 7 sine kadar olan e-bildirge girişte de bu kişiyi yine bildirgesini ve çıkş tarihini yazacakmıyız.İşlemleri internet üzerinden yaptığımız için soruyorum.Birde 10 gün içinde doldurduğumuz çıkış bildirgesinde hak edişlerini dolduracağız mı yani primlerini ve çalıştığı günleri.

İşten çıkış bildirimi sadece çalışanların sağlık sigortasını takip edebilmek için oluşturulmuş bir bildirimdir. Herhangi bir prim tahakkuku yapılmaz. Aylık bildirimde tüm çalışlanlar eskiden olduğu gibi gösterilecek. İşten çıkanların "işten çıkış" ile "aylık sigorta" bildirimleri birbirine uyumlu olmalı.

Tamam ama işe çıkş bildirgesine internetten baktığımıda orada B kısmında prim esas kazanç ve prim günleri kısmı var o yüzden karıştırıyorum.

Bahsettiğiniz yer ile aylık prim bildirimi arasında fark olmayacak şekilde orayıda doldurmalısınız.