İşten Çıkış Bildirgesinin İptali Nasıl Yapılır ?

03.03.09 tarihinde sehven işten çıkışını yaptığımız bir personel olmuş, bizde 13.03.2009 tarihinde işte çıkış bildirgesini vermişiz.
Ancak şu an personel çalışıyor İşten Çıkış iptalini gerçekleştirmem gerekiyor
bunu nasıl yapmalıyım.

Ynt: İşten Çıkış Bildirgesinin İptali nasıl yapılır ?

Süre dolduğu için dilekçe ile kuruma başvurmalısınız.

kuruma dilekçe yolu ile başvurmam sorunumu çözerse bunun cezai bir yaptırımı söz konusumudur ?

Ynt: İşten Çıkış Bildirgesinin İptali

2009/mart ayına ait aylık prim ve hizmet belgesinde çıkış göstermezsiniz.Bir dilekçe ile de Kurumdan çıkışın iptalini isteyebilirsiniz. Kurumca çıkış işleminin iptali yapılmaz ise yeniden sigortalı girişi vermeniz gerekecektir.

kurum iptali gerçekleştirmezse geriye dönük işe giriş yapacağımızdan işçiyi mağdur etmemek adına 1 asgari ücret ceza ile karşı karşıya kalacağız.

kuruma dilekçe ile başvurmanızın kanuni olarak cezai yaptırımı yok, aynı şeyi biz de yaptık, sadece ssk.da dilekçeyi verene kadar uğraştık, kimse almak istemedi, müdüre kadar gittik, müdür de söylene söylene aldı, (çocuk oyuncağı mı bu diyerek), herhangi bir ceza gelmedi, zaten gelmesi için de yasal bir dayanak yok.

kanunda işten ayrılış bild. ile aylık ssk bildirgesindeki çıkış tarihleri uyumlu değilse durum hakkında açıklama kurum tarafından şirketten istenir gibi bir hüküm var.

Bu konuda ben de bir şey sormak istiyorum benim bir firmam tüpgaz bayiliği yapıyordu 20,03,2009 tarihinde bayiliği bırktığını yetkili bayi bildirdi ve işçi çıkışı yaptık ve işyeri kapanış olarak bildirdk fakat 27,03,2009 tarihinde bizim adımıza tüp ft. düzenlenmiş devrettiğimiz kişinin bayiliği onaylanmadığı için bu konuda ne yapabilirim kapanışımızı 20,03,2009 değil 27,03,2009 olarak bildirdiğimizde ssk ile bir problem çıkarmı 20,03,2009 tarihinden sonra işçi çalıştırmadık iyi günler ???

EMİNEE ' Alıntı:
...fakat 27,03,2009 tarihinde bizim adımıza tüp ft. düzenlenmiş devrettiğimiz kişinin bayiliği onaylanmadığı

Ft ana bayiden size mi kesilmiş yoksa sizin faturanızı devralan mı kullanmış?

Eğer resmi yoldan yetkili bayiye bıraktığınızı bildirdi ve aranızdaki sözleşme gereği bildirimden itibaren belli bir süre daha işe devam etmeniz gerekmiyor ise ana bayii arayıp ft iptal etmesini ve sorumluluğun tamamen onlarda olduğunu söyleyin, gerekirse noterden ihtar çekin.

ilginize teşekkürler ft. iptal etmeleri için görüştük ve iptal edemeyeceklerini ve devralan kişinin bayiliği kabul edilene kadar bayiliğin söreceğini söylediler bu konuda ben ne yapmayıyım ssk konusunda işçi çıkışında işyeri kapatılması dedik. fakat maliye kapanışımız 3, ayın sonunu bulur biz 20,03,2009 tarihinde çıkış yaptık ne yapmamı önerirsiniz

Eğer aranızda yapılan bayilik sözleşmesinde "taraflardan biri sözleşmeyi fesh edeceğini xx gün önce diğer tarafa bildirir" veya buna benzer bir ibare yok ise noterden 20/03/2009 tarihi itibari ile bayiliği bıraktığınızı ve adınıza ft düzenlenmemesi gerektiğini bildiriren ihtar çekin.

ilginize teşekkürler benim öğrenmek istediğim sgk. bana bir ceza gelirmi bu konuda ne yapmalıyım