fonradar

İşten çıkış kodu

İşe girişi yapılan bir işçi o gün işe başlamadı. İşe başlamadığına dair tutanak tutuldu. Ücret haketmediği için prim göstermeyip eksik gün nedenine 'Fesih tarihinde çalışmamıştır' kısmını işaretlemeyi düşünüyorum. Çıkış neden kodunu '02 Deneme süresinde iş sözleşmesinin işçi tarafından feshi' mi yazmam gerekiyor. İşçi işe başlamadığından sözleşmeyi kendi mi fesh etmiş oluyor, yoksa başka bir kod mu yazmalıyım.

Ynt: İşten çıkış kodu

crn35 ' Alıntı:
İşe girişi yapılan bir işçi o gün işe başlamadı. İşe başlamadığına dair tutanak tutuldu. Ücret haketmediği için prim göstermeyip eksik gün nedenine 'Fesih tarihinde çalışmamıştır' kısmını işaretlemeyi düşünüyorum. Çıkış neden kodunu '02 Deneme süresinde iş sözleşmesinin işçi tarafından feshi' mi yazmam gerekiyor. İşçi işe başlamadığından sözleşmeyi kendi mi fesh etmiş oluyor, yoksa başka bir kod mu yazmalıyım.

Öncelikle devemsızlık nedeninin tespit olunması,yinede adresine noter den ihtarname gönderilmesi,tanınan süre içinde gelmez,yazılı beyanda bulunmaz ve geçerli özürü yok ise ancak o zaman fesih işlemi yapmalısınız.
Haklısınız bu durumda işcimi fesih yaptı!yoksa işveren mi !fesih yapacak? Kanaatim işcinin feshettiğine dair yazılı beyanı yok ise niyetini de bilemeyiz,ama ihtarnama deki bekleme süresinden sonra 6 işgünü içinde işveren fesih yapmalı,devamsızlık konusu araştırma ve soruşturmayı gerekli kılıyorsa,6 işgünü soruşturma neticelendikten sonra işlemeye başlar.
Sözleşme de deneme süresi kaydı var ve sözleşmeyide siz feshederseniz sgk çıkış kod 1 olmalı.

Sözleşmede deneme süresi var. Noter kanalıyla sözleşmeyi fesh etmek sanırım en doğrusu, en azından işi garantiye almış olurum. teşekkür ederim.

İşe hiç gelmeyen personel olması durumunda daha önceleri iptal dilekçesi yazıp kuruma gönderiyor idim tutanaklar ile beraber. E-bildirgede de göstermiyordum. İsterseniz iptal için kurumla konuşun.

İptal dilekçesi aynı gün verilmesi gerekiyormuş. Belki işçi gelir diye 2 gün beklemiştim. Bu yüzden dilekçe ile iptal edemiyorum.

Arkadaşında dediği gibi bir işe giriş iptal dilekçesi hazırlayıp SGK'na verirseniz girişini iptal ederler.Hiç girişi olmamış gibi olur.Yani hiç çalışmamış olur.Dilekçenin ekine tutanağına eklersiniz.

Bu şekilde olabilir.Bağlı olduğunuz SGK'na bir danışın.

BSEdanismanlik ' Alıntı:
İşe hiç gelmeyen personel olması durumunda daha önceleri iptal dilekçesi yazıp kuruma gönderiyor idim tutanaklar ile beraber. E-bildirgede de göstermiyordum. İsterseniz iptal için kurumla konuşun.
Başlangıçta dahi olsa "işe hiç gelmeyen"(yani devamsızlıkta bulunan) işcinin bu durumuna istinaden,işverenin tek taraflı olarak işlem yapması çok doğru olmasa gerek.Zira işe başlarken işcinin yaptığı devamsızlık ile işe başladıktan sonra hizmet süresi devam ederken yapılan devamsızlık arasında bir fark olmaz,tek ayrıntı deneme süresi içinde ve ilk iş günü işcinin işe gelmemesidir,böylelikle baştan iptal yönüne gidilmesi tercih ediliyor ise de, bu yol tercih olunmamalı,sgk sgortalının bir gününün hesabını soruyor iken, öbür tarafdan sgk nun "iptal"i kabül etmesini anlamak zor olsa gerek.
(Yaşamadım ama ola ki, işci şikayetci olsa sonuç nereye varır bilemiyorum ama şahsen yukarıda sözü edilen ön işlemleri usül dairesinde tamamlamadan sgk sözlü olarak "olur"dese de işin"iptal"yönünü tercih etmezdim)