İşten çıkış ve sgdp ile işe giriş

cetvel

Tanınmış Üye
Arkadaşlar, bugün itibari ile çalışan bir işçimiz sgk dan aldığı bir yazı ile personel departmanına başvurdu. yazıda yaşlılık aylığına hak kazanmıştır. denilmektedir. bizde bugün itibari ile çıkışını verdik. sgdp ile işe girişini 01.03.2012 olarak yaptık. kişinin yaş şartını sigortalılık süresini ve prim günü emeklilik için yeterlidir. hesaplamayı yaptım. yinede emekli olmamış kişiyi sgdp ile işe başlatmak sıkıntı olur mu ? bu şekilde işe girişini sgdp ile yapmazsak bu defa kaçak çalışmış olacak. bu konu hakkındaki tecrübelerinizi rica ederim.

Ynt: işeten çıkış ve sgdp ile işe giriş

Doğrusunu yapmışsınız. İşçi Emeklilik için SGK başvurduğunda Emekliliği onaylanmassa dahi, SGK bu tür durumlar için Yalnızca aradaki prim farkını talep etmektedir. Vereceğiniz iptal ve ek bildirgelere ceza uygulamamaktadır.

Ynt: işeten çıkış ve sgdp ile işe giriş

yaşlılık aylığına hak kazandığına dair yazı gelmiş emeklilik içinde müracaat ettiyse müracaat ettiği tarih itibariyle emekli sayılır aksi halde ne emeklilik nedeniyle çıkışını yapmak ne de girişini yapmak mümkün olmaz..

şöyle ki 10 şubat da emeklilik nedeniyle işten çıkışını yaptığım kişiyi 11 şubat da sgdp li olarak işe girişini yapmak zorundayım emeklilik gerekçesiyle işten çıkardığım kişiyi tekrar tüm sigorta kollarına tabi şeklinde işe girişini yapamayacağıma göre 10 şubat da emekli olduğunu düşünmek zorundayım buradaki önemli husus kişinin çıkış yapıldığı tarihte aynı gün sgk ya emeklilik için müracaat etmesidir...

Ynt: İşten çıkış ve sgdp ile işe giriş

Öncelikle kolay gelsin... benim sorum şu yönde 1980 yılında ssk başlangıcım var yalnız 1 gün bile yatmamış. diğer başlangıç 1987 yılında...ben şu anda günümü tamamladım yaşımı bekliyorum. Ama dava açtım 1980 yılında ki gün tespiti için mahkeme halen devam ediyor... benim asıl sorum şuan çalıştığım şirkete çıkış dilekçesi verdim emeklilik için ama zaten sonuç ret gelecek emekli olamıyorum zaten sonra şirket beni sgdp li gösterdi ve artık sigortadan yararlanamıyorum... ama emekli olmayacağım ret gelecek sadece mahkemenin dilekçeyi verdiğim tarihten itibaren maaşımı almam için emeklilik dilekçesi verdim sonucu ret olacak emekli olamıyacam... bunun üstüne sgk bana senin sağılık sigortan olmayacak çünkü sgdp lisin dedi. ilaçları cebinden alacaksın dedi.. üstüne tansiyon hastasıyım... bunun nasıl bi çözümü olabilir.. acaba şirket normal sigortadan devam ettirebilir veya sgk mı hata yapıyor... cevaplıyabilirseniz çok teşekkür ederim...

Ynt: İşten çıkış ve sgdp ile işe giriş

SGK'nın red yazısını Şirketinize verin tekrar Normal SGK'lıya dönersiniz.
Kolay gelsin.