İşten Kendim Ayrılmak İstiyorum, Kıdem Tazminatımı da Yakmak İstemiyorum, Ne Yap

ferhat

Moderator
Forum Yönetimi
İşten Kendim Ayrılmak İstiyorum, Kıdem Tazminatımı da Yakmak İstemiyorum, Ne Yapmalıyım?

Soru: 05.12.1971 doğumluyum. İlk sigortalı işe giriş tarihim 01.12.1989?dur ve prim gün sayım 4 bin 400?dür. İşten ayrılmayı düşündüğümden kendi isteğim ile ayrıldığım takdirde tazminatımı alma hakkım olup olmadığını öğrenmek istiyorum. Var ise şirkete bunu ne şekilde dile getirmem gerekir? Ne zaman emekli olabilirim? S.A.

Cevap: Yaşlılık aylığı bağlanması için öngörülen sigortalılık süresini ve prim ödeme gün sayısını tamamlayarak kendi istekleri ile işten ayrılanlara 1475 sayılı mülga İş Kanununun yürürlükteki 14 üncü maddesiyle tanınan haktan yararlanarak tazminatlı olarak işten ayrılabilirsiniz. Bunun için önce SGK?dan durumunuzu belgelemeli ve bu belgeyle birlikte işten ayrılma talebinizi bir yazıyla işvereninize iletmelisiniz. Prim gün sayınızı 5 bin 375?e çıkartırsanız 46 yaşını dolduracağınız 05.12.2017?de emekli olabilirsiniz.

Şevket Tezel