fonradar

İstifa dilekçesi ve ibranameyi imzalamak istemeyen işçi hk?

ZİNDAN

Moderator
Forum Yönetimi
İşçilerden biri cuma günü işten ayrılacağını, pazartesi günü gelmeyeceğini söylüyor.Bizde istifa dilekçesi ve ibraname hazırlayıp imzalamasını söylüyoruz, ancak eski alacaklarını ve başka mevzuuları bahane göstererek imzalamaya yanaşmıyor, bugünde işe gelmiş çalışmaya devam edeceğini söylüyor, işverende artık onunla çalışmak istemediğini söylüyor.
İstifa dilekçesi yazmayan ve ibraname imzalamayan işçi hakkında ne yapmak lazım, ilerde illaki sorun çıkaracak.Noterden tebligat yapılması gerekiyor mu?İşten çıkış kodunu ne yapmak gerekir?

Cevaplar için teşekkürler.
Kolay gelsin.

Ynt: İstifa dilekçesi ve ibranameyi imzalamak istemeyen işçi hk?

İşçinin işverene öncelikle sadakat borcu vardır ve yerine getirmekle yükümlü olduğu durumlar söz konusudur işverenin de işçiye karşı sorumluluğu vardır ücretinin ödenmesi vb. aradaki sıkıntı karşılıklı gibi gözüküyor Özel Sektör de İş Kanunu nun pek doğru uygulanmadığı aşikar bundaki sebeplerden biri de işçilerin kanunlardan bihaberdar olması nasıl bir işçiyle karşı karşıya olduğunuzda belirsiz konu ile alakalı şirket avukatı vardır diye düşünerek en doğru yolun yapılacak müzakerelerle ortaya çıkacağını düşünüyorum! Aksi takdirde yanlış yönlendirme olabilir Noter onayı için de bildiğim 3 iş günü gelmemesi halinde doğrudan işten çıkarılabilir yoksa o konuda sıkıntılı!!!

Sn. ZİNDAN,

Bu şartlarda istifa olayı gerçekleşmemiştir. İşveren tarafından (Kıdem ve ihbar ödenerek) çıkarma olur.

İşveren kıdem ve ihbar ödeyerek çıkartabilir. Ancak işçi sayısı 30 üzeri ise farklı uygulama var.

nguroy ' Alıntı:
İşveren kıdem ve ihbar ödeyerek çıkartabilir. Ancak işçi sayısı 30 üzeri ise farklı uygulama var.

Üstat iyisin, hoşsun, güzelsin de. Lütfen şimdi yazacaklarımı yapıcı eleştiri olarak kabul edin. Bu tarz eksik cevapları size yakıştıramıyorum. Soruya bu kadar cevap yazmak moderator olarak size yakışmıyor. 30 üzeri ugulamayı da yazmanız gerekir kanımca.

30 işçi yok firmamızda, ancak bende merak ettim...?
Üstaddan kısa da olsa bir bilgi bekliyorum!

Burası bir dershane değil. :)İsteyen iş kanunu açar okur. Elbette eleştirine saygı duyarım. Kendi düşüncendir.

Zaten son zamanlarda dikkat ettiğim bir şey var

Bazı arkadaşlar bir konu hakkında fikir beyan etmektense alıntı yapmayı tercih ediyorlar. Uzun uzun genelgeler, sirkülerler, yorumlar. Ancak sonuçta kendi fikirleri yok. somut olay üzerine bir olumlu , olumsuz, yada şöyle olacaktır şeklinde bir yorum yok.

Burası bir eğitim yeri değil. Kimsenin de (moderatörler de buna dahil) cevap vermek zorunluğu yok.
Sadece bir paylaşım içersinde olmak amacımız.

Yoksa her sorulan soruya detaylı uzun uzun, dayanaklar cevaplar verebilirim. Ancak o zaman benim bilgi ve emeğim istismar edilmiş olmaz mı?
Hep söz etmiyormuyuz bilgiyi çok ucuza paylaşıyoruz diye?

devamsızlık tutanakları ve ardından mutlaka ikametine gönderilmek üzere ihtar ve makul bir süre sonra (3 gün makuldur) fesih bildirimini noterden düzenlemek gerekiyor. e biraz masraflı oluyor ama durum bu.

4857 sayılı kanun madde 18

" Otuz veya daha fazla işçi çalıştırılan işyerlerinde , en az 6 aylık kıdemi olan olan işçnin belirsiz süreli iş sözleşmesini fesih eden işveren , işçinin yeterliliğinden veya davranılarından ya da işletmenin işyerinin , işin gereklerinden kaynaklanan geçerli bir sebebe dayanmak zorundadır."

Üstada katılıyorum,
Cevap içinde teşekkür ediyorum.

sayın zindan şayet işçinin alacağı sözkonusu ise imzalamak istememesi normaldir.
gerçekte işçinin "eski" bir alacağı mevcutmudur...

A firması, B firmasına devreder dükkanı.A ile B kardeş.A firması bütün haklarını işçilere verir, anlaşırlar ve ellerinden yazı alır başka alacağımız yoktur diye.
B firmasıda yukardaki sorudaki işveren olarak kabul edin.
A firmasından sigortasız çalıştığı dönemleri vs, bahane edip B firmasında problem çıkarmaya çalışıyor.Yoksa hiç bir alacağı kıdem, ihbar, maaş, izin ücreti gibi vs. yok.Tamamen memnuniyetsizlik.

A firması B firmasına ne zaman devrediyor işi

sgk çıkış bildirdiniz mi?

keremcem ' Alıntı:
A firması 01.03.2010 da.Devretmek kastımda biri kapatıyor, diğeri açıyor!

nguroy ' Alıntı:

Henüz bildirmedim üstad.İhbar tazminatını verip, çıkışını yapmayı düşünüyor işveren.Noterde fesih bildirim tebligatı yapalım diyoruz, çıkış nedeni olarak ne yazmalı?

Bu arada eski firmada işçi ilk başlarda ve sonradan da dönem dönem sigortasız çalıştırılmış, A firması kapanırken anlaşıp, başka bir alacağım yok diyerek para almasına rağmen, sonradan Sigortalı olmadığı dönemlerin Ssk prim parasını istiyormuş şimdi!

ZİNDAN ' Alıntı:
keremcem ' Alıntı:
A firması 01.03.2010 da.Devretmek kastımda biri kapatıyor, diğeri açıyor!

nguroy ' Alıntı:

Henüz bildirmedim üstad.İhbar tazminatını verip, çıkışını yapmayı düşünüyor işveren.Noterde fesih bildirim tebligatı yapalım diyoruz, çıkış nedeni olarak ne yazmalı?
4- Belirsiz süreli iş sözleşmesinin işveren tarafından haklı sebep bildirilmeden feshi :)

İstifa eden biri, ibraname yazdı ancak istifa yazmıyor, elimizde sadece ibraname var, istifa olarak işten çıkış yaptığımızda sorun yaşar mıyız?

Sevgili Formdaşlarım

Yukardaki bilgileri kısaca gözden geçirerek konuyu toparlayalım.Sayın NGUROY'un bu alıntısı tamamen doğrudr ''İşveren kıdem ve ihbar ödeyerek çıkartabilir. Ancak işçi sayısı 30 üzeri ise farklı uygulama var.

Şimdi gelelim 30 işçi açıklamasına.Eğer işveren 30 kişinin üstünde işçi çalıştırıyorsa o iş yerinde İş Güvencesi vardır.İşçi işten çıkarıldığı zaman İşe iade davası açabilir (%99.99 İşçi davayı kazanır),davayı kazanırsa işe iade olur.İşveren işe alırsa en az 4 aylık almazsa en az aylık tutar ödemel zorundadır.Onun için 30 kişinin üstünde çalışılan yerlerde işçi işten çıkarılırken haklı bir nedenle iş akdi fesih edilecek,savunması alınacak ve işverenin haklı olacak ve bunu ispat edecek.Sayın NGUROY'un kısaca açıklamak isrediği bu

Gelelim Sayın Zindana;30 işçi yok firmamızda, ancak bende merak ettim...? Eğer Firmanızda 30 işçiden az işçi çalışıyorsa bu işçiyi normal kıdem ve ihbar ve diğer haklarını ödeyerek çıkarabilirsiniz.(Eğer bu işçi kıdem için yılını doldurmuşsa yoksa sadece ihbar) Bu işçi size işe iade davası açamaz.

Bu arada bazen 30 kişinin üstünde işçi çalıştıran iş güvencesi kapsamında olan firmalar işçiyle anlaşarak (İKALE SÖZLEŞMESİ DÜZENLEYEREK) işçi çıkarma yoluna gitmektedirler.Bu sözleşmeninde noter önünde yapılmasında fayda var.Nedeni ise başımızdan geçen küçük bir olayı kısaca anlatarak konuyu sonlandıralım.İşveren ve işçi ikale sözleşmesi imzalayarak belli bir bedel ile anlaşıp iş akdini sonlandırdılar.Daha sonra işçi işvereni mahkemeye verdi.İşveren İkale sözleşmesini delil olarak sundu bu sefer işçi beni korkuttular onu imzalarken heriki yanımdada tanımadığım adamlar vardı korktum imzaladım dedi.Kısaca davayı yine kazandı yani double yaptı. ; :-[

Bu arada firmalar işi birbirine devretse bile Devreden firma 2 yıl,devir alana isegeçmiş dönemler dahil işçinin kıdem ihbar ve bütün yasal alacaklarından sorumlu :eek:

Konu güncellenmişken aklıma geldi yazayım.Bu işçi firmamızı mahkemeye verdi.Anlaşmak istedik, anlaşmak için yüksek rakamlar istedi.
İlk mahkeme bu ay içinde bakalım...