fonradar

Istifa Dilekçesi Vermeden İşten Ayrılma

Günaydın ;

2 yıldır çalıştığım işimden ücretsiz mesainin fazla olması ve baskıyla mesai yaptırmak istemelerinden dolayı ayrılmak zorunda kaldım,fakat herhangi resmi bir olay gerçekleşmedi,işkurdan ve mali müşavirlerden araştırdığıma göre ; işten ayrılmamla alakalı bir istifa dilekçesi olmaması ve bana ibraaname imzalatmadıklarından dolayı,ayrıca yıllık izniminde üzerine yatmalarından dolayı işkura şikayet edip avukata verdiğimde tazminatlarımı ve yıllık izin ücretimi alacağım söylendi.konu hakkında bilgisi olanlar bilgilendirirse sevinirim.

Ayrılmanıza sebep, fazla çalışmaya zorlanma ve karşılığında ücretinin ödenmemesi anladığım kadarıyla.
Fazla çalışmalarınızı ıspatlayabiliyorsanız, işverenin de karşılığında ücret ödediğini ıspatlaması gerekir.
Bundan başka, iş sözleşmenizde yaptığınız fazla çalışmalara ait ücretlerin de aldığınız aylık ücrete dahil olduğu yönünde bir madde olup olmaması da önemli.
Yaptığınız fazla çalışmaları ıspatlayabilecek durumdamısınız? Sözleşmenizde yukarıda bahsettiğim yönde bir madde var mı?
Gerçekten fazla çalışmalarınız var mı?

fazla çalışmalar parmak basma cihazı kayıtlarında zaten mevcut,sabah akşam giriş çıkış saatleri kayıtlı,fakat işverenin kayıtlar üzerinde oynama yapmasıda mümkün.ayrıca yasal olarak zaten 15 gün önceden bildirmeme rağmen senelik iznimi kovar gibi vermediler.bende hiçbir evrak imzalamadım,ayrıca aramızda herhangi bir sözleşme bulunmamaktadır,yol masrafımın da fazla olduğunu karşılanmasını veya yarı yarıya karşılanmasını teklif etmeme rağmen ne yolumu ne iznimi vermediler,yalnızca son ay fazla çalıştığımdan dolayı izin parasını istemeyeyim diye gözü doldurmak için 500 tl hesaba yatırdılar.yatan 500 tl nin dekont açıklamasında 2012 kenankart yazıyor ne mesai ne izin v.b. bişey yazmamaktadır.

Günaydın ;

2 yıldır çalıştığım işimden ücretsiz mesainin fazla olması ve baskıyla mesai yaptırmak istemelerinden dolayı ayrılmak zorunda kaldım,fakat herhangi resmi bir olay gerçekleşmedi,işkurdan ve mali müşavirlerden araştırdığıma göre ; işten ayrılmamla alakalı bir istifa dilekçesi olmaması ve bana ibraaname imzalatmadıklarından dolayı,ayrıca yıllık izniminde üzerine yatmalarından dolayı işkura şikayet edip avukata verdiğimde tazminatlarımı ve yıllık izin ücretimi alacağım söylendi.konu hakkında bilgisi olanlar bilgilendirirse sevinirim.

Sayın TENTEN143,

İşkur ve Mali Müşavirinizin vermiş olduğu bilgiler doğru bunları ispatlamanız neticesinde ilk önce alamadığınız haklarınızı alabilirsiniz ve haklarınız ile birlikte işyerinde devam edebilirsiniz.Bu durumda işten ayrılmayacağınız için tazminatınızı alamazsınız şuan için sizin için ispatlamanız durumunda tazminat hariç diğer haklarınızı alarak bu haklar doğrultusunda çalışmanıza devam etmekdir.

İyi Günler.

şuan işten ayrılalı 1 ay oldu zaten başka bir işyerinde çalışmaktayım,ayrıca yıllık izin ücretimi verdiğine dair bir imza veya istifa belgesi veya ibraaname imzalatmadıkları için tazminatımı-izin paramı alabileceğimi düşünüyorum,fikriniz nedir ?

Son düzenleme:
Ayrılma sebebiniz ne olursa olsun, kullanılmamış izin ücretlerinizi alabilirsiniz elbette.
Kıdem tazminatı konusunda ise, haklı sebebinizin varlığını ıspatlamanız gerekir, talep edin, ödemezlerse haklı sebebinizi ıspatlama noktası iş mahkemesi olacaktır, dava açmanız gerekir.

İzin konusunda ise, eksik bir bilgiye sahipsiniz sanıyorum,
15 gün önceden bildirmek gibi bir zorunluluk olmadığı gibi, işverenin de her istenen izni, istendiği tarih aralığında verme zorunluluğu yok. Yani izin istediniz, izne çıkartılmadınız... bu her daim size tazminata hak kazanarak işten çıkma hakkı kazandırabilecek bir sebep değildir.

fazla çalışmalar parmak basma cihazı kayıtlarında zaten mevcut,sabah akşam giriş çıkış saatleri kayıtlı,fakat işverenin kayıtlar üzerinde oynama yapmasıda mümkün.[/SIZE]ayrıca yasal olarak zaten 15 gün önceden bildirmeme rağmen senelik iznimi kovar gibi vermediler.bende hiçbir evrak imzalamadım,ayrıca aramızda herhangi bir sözleşme bulunmamaktadır,yol masrafımın da fazla olduğunu karşılanmasını veya yarı yarıya karşılanmasını teklif etmeme rağmen ne yolumu ne iznimi vermediler,yalnızca son ay fazla çalıştığımdan dolayı izin parasını istemeyeyim diye gözü doldurmak için 500 tl hesaba yatırdılar.yatan 500 tl nin dekont açıklamasında 2012 kenankart yazıyor ne mesai ne izin v.b. bişey yazmamaktadır.

sn. tenten
giriş - çıkışlarınızda parmak basma cihazında bir oynama, değişiklik ( manuel düzeltme ) olması halinde program elle değişiklik yapılan hareketin rengini farklı olarak vermektedir. dolayısıyla bu riske girmezler diye düşünüyorum.