İstifa eden işçinin ihbar tazminatı ödemesi

Üyelik
30 Mar 2006
Mesajlar
2
Merhabalar,
İstifa eden işçi toplam 28 gün olan ihbar önelinin 15 gününü çalışarak geçiriyor. Geriye kalan 13 günlük süre için ihbar tazminatı ödemesi yapacak. Ödeme hesaplanırken, gelir vergisi ve damga vergisi kesintisi yapılmalı mıdır?
Teşekkürler..
 
Üyelik
28 Tem 2005
Mesajlar
47
işveren işçiden mi tazminat tahsil edecek? öyle ise bu şirket için bir gelirdir ve fatura düzenlemesi gerekir, tersini düşünüp, eğer şirket ödeme yapıyor olsaydı işçiye ne kadar ödeyecekse o kadarlık miktar kadar fatura kesmeli diye düşünüyorum..
 
Üyelik
31 May 2005
Mesajlar
636
Konum
bursa
nane' Alıntı:
"... fatura ..." :?:
Merhaba,

Faturalık bir durum söz konusu olacağını düşünmüyorum. Aldığınız tutarı 700 lü hesaplara ters kayıt yada, diğer karlara işlersiniz diye biliyorum.

Ücreti hesaplarken, kişinin aylık brüt ücreti / ihbar süresi, kalan tutardan da sadece G.Vergisi ve damga vergisi düşülür.

Kolay Gelsin.
 
Üyelik
2 Haz 2005
Mesajlar
44
Sayın büyüklerim;

burada gözden kaçan bir konu var diye düşünüyorum esasen ihbar süresini bölemezsiniz ihbar önelleri bütün olarak kullanılır.

GV ve damga vergisine gelince tabii ki kesinti yapılması gerekir ve bordrosunun düzenlenmesi gerekmektedir diye düşünüyorum.

Faturaya ise anlam veremedim :)
 
Üyelik
28 Tem 2005
Mesajlar
47
700 lü hesaplara ters kayıt yapmanız için öncelikle daha önceden gider kaydetmiş olmalısınız... bu şirket için bir gelirdir ve bu nedenle kdvsini ilave ederek ilgili kişiden tahsil etmelidir..
 
Üst