fonradar

İstifa Eden Personel!

arkadaşlar merhaba
ben bir iş yerinden 2.5 sene çalıştım ve reyon yöneticimle kavga edip istifa ettim.
Bu olaydan 2 gün sonra beni arayıp bi anlık öfkeydi ben sinerlenince sende sinirlendi dedi ve tekrar işe girmek istermisin dedi bende neden olmasın dedim sonrasında insan kaynakları benim ssk'dan çıkışımı istifa ettiğim gün internet üzerinden vermiş ve yeniden işe alınmak için bütün haklarımdan feregat etmiş olacaksın diyor.
Benim size sormak istediğim :
1- istifa edince aynı gün içinden internet üzerinden ssk dan çıkış verilirmi

2- bir kerede bi arkadaşımızın başına gelmişti istifa edip 2 gün sonra tekrar başlamış ve yıllık izinde gibi
göstermişlerdi, böyle bişey olabilirmi benim için

3- istifa edipte aynı gün içinde ssk dan çıkısım verilip, verilmediyse bu iş yeri beni tekrar işe almak istiyor bunun sonuçları ne olabilir.

4- reyon yöneticim ile tartışıp ,kendi isteğimle istifa ettiğm için elime geçen bi hakkım olabilirmi

Ynt: istifa eden personel önemli lütfen cvp.layın

1-Evet.İşten çıkışlar aynı gün internet üzerinden verilebilir.
2-Çıkışı verildi ise, izinde gibi gösterilemez.Ancak burada çıkışı verilmemiştir, işe gelmediği bir kaç günü izinde göstermişlerdir.Bu olabilir.
3-Size dedikleri gibi işten çıkışınız verilipte, (istifa etti iseniz) sizi tekrar işe almak istiyorlar ise, önceki bütün haklarınız bitmiş sayılır.İşe girdiğiniz andan tekrar sıfırdan başlarsınız.
4-Eğer reyon yöneticiniz (üst) size haksız yere davranarak, kötü davranarak sizi işten ayrılmaya zorladı ise, hakkınızı anca anlatabilirseniz mahkemede arayabilirsiniz.İşkanunu 5.ve 24.maddeyi inceleyiniz.

Bütün bunlara rağmen, işyeri sizden gelip tekrar çalışmaya devam etmenizi istiyorsa işten ayrılma bildirgesini düzenledikleri tarihten itibaren 10 gün içinde bu çıkışı iptal edebilirler.İşten ayrılma bildirgesini ne zaman vermişler bunu bir sorun.Eğer 10 gün içinde ise, iptal etsinler ve bütün haklarınız saklı kalır ve hiç çıkışınız verilmemiş gibi olur.
İşyerinizde bir art niyet olabilir.!

Ynt: İstifa Eden Personel!

zindan kardeşim .
bu 10 günlük süre nerde yazıyor sen bana söyleki bende onlara elimde yazılı kağıtla gidiyim
ben perşembe istifa edip cumartesi tekrar çağırdılar insan kaynaklarıda ben senin çıkışını verdim tekrar işe almak mağaza müdürü ile merkez arasında imiş
şimdiden teşekkürler

Uygulamada gözüken birşey, bunun ile ilgili bir tebliğ vs. yayınlandığını hatırlamıyorum.
Sizin TC numaranız ile verilmiş olan işten ayrılma bildirgenize giriş yaptıklarında orada bir buton gözükür 10 gün sonra oradan kaybolur.10 gün içinde o butona basılırsa iptal olur, basılmaz ise, artık çıkışınız kesinleşmiş olur.

Kolay gelsin.

Hayır.
İşsizlik maaşı alabilmeniz için çıkışınızı işveren çıkardı seçeneği ile vermeleri gerekirdi.
İstifa ile çıkan kişi işsizlik maaşı alamaz.
Ayrıca çalışmaya başlayan birinin maaşı kesilir.