fonradar

İstifa Eden Personele Kıdem Tazminatı Ödeme..

lrtysh

Katkı Sunan Üye
İstifa Eden Personele Kıdem Tazminatı Ödeyip Bu Kıdem Tazminatını Muhtasar Beyanında Gösterilebilir Mi?

Ynt: İstifa Eden Personele Kıdem Tazminatı Ödeme..

1-İstifa edene kıdem ödenmez.
2-Kıdem tazminatı vergisizdir.
3-Herhangi bir başka ödeme yapılırsa ücret olarak vergilenir ve muhtasarda gösterilir.

İstifa edene ödenmez ama işveren ödüyor işte ( personelle bir sıkıntısı yok personel kendi çıkıyor işveren de personele iyi niyetinden dolayı ödüyor.) .

Kıdem tazminat damga vergisine tabi degil mi?

Ondan dolayıda muhtasarda gösteriliyor..

lrtysh ' Alıntı:
İstifa edene ödenmez ama işveren ödüyor işte ( personelle bir sıkıntısı yok personel kendi çıkıyor işveren de personele iyi niyetinden dolayı ödüyor.) .

Kıdem tazminat damga vergisine tabi degil mi?

Ondan dolayıda muhtasarda gösteriliyor..

Kendi çıkan personele isteseniz de kıdem tazminatı olarak ödeme yapamazsınız. (ikale sözleşmesi hariç) Çıkış nedeni belirtmeniz ve iab düzenlemeniz gerekir.
Eğer söz konusu dv ise evet kıdem tazminatından dv kesilir. Muhtasarda gösterilir.

Merhaba,
İstifa eden kişiye, işveren isterse kıdem tazminatı ödeyebilir.
Gelir vergisi ve damga vergisini kesip, muhtasar beyanname ile
beyan etmek şartıyla.

Teşekkürler..

Bununla ilgili bir yazı var ise bildiğiniz linkini gönderebilir misiniz veya buraya yazabilir misiniz zahmet olmazsa.

Sorun ödeyip ödememek değildir. İstifa eden personele "kıdem tazminatı" adı altında "gelir vergisi kesilmeyen" bir ödeme yapmaktır.
Yoksa istifa eden personele istediğiniz kadar tutarı gv. ve dv keserek ödeyebilirsiniz.

Haklısınız ama bazı işverenler istifa eden personeline kıdem tazminatı ödüyor ve damga vergisini muhtasar beyanında gösterilmesini istiyorlar.

Yanlış. Kıdem tazminatının hangi hallerde ödeneceği açıkça belirtilmiştir. İlla ödemek istiyorsa işveren kendisi çıkış giriş yapar. Bun mani yoktur.

Benimde başıma aynı şey gelmişti kendim ayrıldım tazminatımı da aldım. Tüm işlemler işveren tarafından iş akdi sonlandırılmış gibi yapılarak sorun çözülebilir.

hlydent ' Alıntı:
Benimde başıma aynı şey gelmişti kendim ayrıldım tazminatımı da aldım. Tüm işlemler işveren tarafından iş akdi sonlandırılmış gibi yapılarak sorun çözülebilir.

Zaten bu şekilde hep uygulanmaktadır.

Üstat problem ne o zaman, kolay yol varken kendimizi hırpalıyoruz. Benim önüme böyle bir şey gelse doğrusunu yapayım, işçi kendisi çıkmış kazanç elde ediyor, devletin vergi kaybı olmasın diye düşünmem hiç. Zaten başka türlü davranılsa mükellef kalmaz elde.

Evet deiğim gibi vermek isteyen herkes çıkış giriş yapar. Gelenek haline gelmiştir.

Bence "istifa etmek" sadece işverenin kıdem tazminatı ödeme yükümlülüğünü ve çalışanında talep etme hakkını ortadan kaldırır. İşveren zorunlu olmasa bile kıdem tazminatı ödeyebilir diye düşünüyorum.