fonradar

İstifa Etmem Gerek ?

Merhabalar, 3 aydır bir yerde çalışıyorum ve çıkmak istiyorum. 2 haftalık bir ihbar süresinin yasal olduğu bilincindeyim fakat bize iş yerinde verilen eğitimde (oryantasyon) sözleşmenin istendiği zaman fesh edilebileceği söylendi. Bu durumda 2 haftalık süreyi beklemem mi gerekir?

İstifa dilekçenizi verip ihbar süresini beklemeniz lazım. Ancak işveren uygun görürse beklemeden ayrılabilirsiniz.

Cevabınız için çok teşekkür ederim. Peki ihbar süresini beklemeyip ihbar tazminatını ödemek istesem işveren buna karşı çıkabilir mi?

sözleşmede istenildiğinde şartsız ayrılanılacağına dair bir madde yoksa işveren kabul ettiği takdirde tazminat vererek ayrılabilirsiniz sanırım ama bu konularda çok bilgili değilim. Ben istifa ettiğimde 28 gün bekledim.
Bilgisi olanlar şu soruya da bir baksın ütfen
http://forum.alomaliye.com/kanunu-mevzuati/56871-istifa-eden-kamu-iscisi.html

ihbar süresi yapılan işte işçin istifası ile işin aksamaması işverenin, o süre zarfında yerine başka birini bulması için konmuş. Bu yüzden işverenin ihbar tazminatını kabul etmeme seçeneği de olabilir diye düşünüyorum

İşte tam da bunu öğrenmek istiyorum chawush. İhbar tazminatını ödemek istesem işverenin itiraz etme hakkı var mı?
İhbar süresine ait ücreti peşin olarak ödeyip sözleşmeyi feshedebilme hakkı sadece işverene tanınmış bir haktır.
Dolayısıyla işverenin bu teklifinizi kabul etmeme hakkı vardır,
kabul etmezse ne olur derseniz, siz ayrılacağınızı yazılı olarak bildirip ihbar süresine uymadan çıkar gidersiniz , işveren de dava açarak ihbar tazminatını talep edebilir, işverenle bu konuyu görüşerek çözmeyi denemenizi öneririm.

Habersiz devamsızlık işveren için haklı fesih sebebidir, sebebi haklı bile olsa sözleşmeyi fesheden tarafın ihbar tazminatı talep hakkı olamaz, yani devamsızlık nedeniyle sözleşmesini feshettiği çalışanından işveren ihbar tazminatı talep edemez.

Katılıyorum.
Ek,
bu noktada taraflar yazılı olarak anlaşırlar ise sorun doğmaz.
(tabi siz ödeyip ayrılmak istiyorsunuz ama işveren"hayır"derse olmaz,yinede çekip/işi bırakıp giderseniz sn.Keremcem beyin dediği gibi işverenin talep hakkı doğacağı gibi,bu şekil ayrılmanızdan dolayı işyerinde bir zarar oluşmuş ve işverende bu durumu ispat edebilir ise doğan bu zararı karşılama yükümlülüğünüz bile olabilir)

(tabi siz ödeyip ayrılmak istiyorsunuz ama işveren"hayır"derse olmaz,yinede çekip/işi bırakıp giderseniz sn.Keremcem beyin dediği gibi işverenin talep hakkı doğacağı gibi,bu şekil ayrılmanızdan dolayı işyerinde bir zarar oluşmuş ve işverende bu durumu ispat edebilir ise doğan bu zararı karşılama yükümlülüğünüz bile olabilir)

Eğer ayrılacağınızı yazılı olarak bildirirseniz bu şekilde olur,
ya üst üste devamsızlık yapılması nedeniyle sözleşme işveren tarafından feshedilirse?

Habersiz devamsızlık işveren için haklı fesih sebebidir,
evet

ya üst üste devamsızlık yapılması nedeniyle sözleşme işveren tarafından feshedilirse?
feshedilmez değil,
işcinin istifa edip,iş ilişkisini ihbar süresine uymadan sonlandırması olayında;
a.işverenin ihbar tazminatı talebi ile
b.ihbar süresine uymayan işcinin, devamsızlık nedeniyle sözleşmenin işveren tarafından feshi,
noktaları yine işverenin takdirine bağlı ise de,bu her 2 şık/durumla ilgili olarak,genel manada ihtilaf,yargı aşamaları vs.ile uğraşmamak için işcinin gününde(ispat açısından yazılı olarak) bilgilendirilmesinde yarar var.(ha buna rağmen işci kendi bildiğinden şaşmıyorsa,bu defa işveren isterse yine gereğini yapar)