fonradar

İstifa Ettikten Sonra İşyeri Tarafından Alacaklarının Verilmemesi

Merhaba,
11 aydır sözleşmeli olarak çalıştığım firmadan ayrılmak istediğimi ayrılmadan 1 hafta önce sözlü olarak işyeri sahibine ilettim.13-20 kasım tarihleri arasında personel müdürünün yanıma gelip gerekli işlemleri, imzalamam gereken evrakları vs. yapıp anlaşmalı bir şekilde ayrılacağımı işyeri sahibi bana söyledi.Fakat bana söylediği tarihler arasında kimse benim yazmış olduğum istifamı almadı ve ben 20 kasım itibariyle işyerinden ayrıldım.Daha sonra görüşmek için gittiğimde bana çalıştığım süre için 1 ay önceden ayrılmak istediğimi belirtmem gerektiğini ve buna karşılık 4 haftalık "sözleşme fesih bedelini" ödemem gerektiğini söylediler ve haliyle 20 günlük normal çalışma bedeli+mesai alacağımı alamadım.Şimdi yapmış olduğum araştırmalar sonucu işyerinden SGK primlerini aldığım ücretten değilde asgari ücretten yatırıldığını gerekçe göstererek tek taraflı sözleşme fesih hakkım olduğunu öğrendim.Bunun için neler yapmam gerekiyor ve ek olarak işyerinde yapmış olduğum fazla mesailerin, çalışma saatlerinin ispatını yapabilmek için şahit gerekiyor, bu şahitlerin benim çalıştığım dönemde çalışıp ayrılmış olan işçilermi olması gerekiyor yoksa hala çalışan olanlardanmı şahitlik yapılması istenecek.
Cevabınız için teşekküler.

İşveren tarafından sözleşmeniz feshedilmemiş , ihbar tazminatı talep ettiklerine göre, siz bildirim süresine uymaksızın sözleşmenizi feshetmiş görünüyorsunuz.
Gerçekten sgk primleriniz almış olduğunuz ücret üzerinden değil de daha düşük bir ücret üzerinden ödeniyorsa,
bugün noter kanalıyla bir ihtar gönderip, sgk primlerinizin gerçek ücretiniz üzerinden hesaplanıp ödenmemesi nedeniyle sözleşmenizi 20kasım itibariyle feshetmiş olduğunuzu, 20 günlük ücret ve xxx saat fazla çalışma ücretlerinizin 7 gün içinde xxx banka hesabınıza ödenmemesi durumunda hukuki yollara başvuracağınızı bildirin.
Böylece işverenin ihbar tazminatı alma yolunun önünü kesmiş olursunuz en azından, ve diğer alacaklarınız için işvereni temerrüde düşürmüş olursunuz,
ihtarınızın işverenliğinize ulaştığı günü takip edip, 7 gün geçtikten sonra iş mahkemesinde dava açarak ödenmeyen ücfetlerinizin ödenmesini talep edebilirsiniz.
Elbette iddia ettiğiniz gibi gerçek ücretinizi ve fazla çalışmalarınızı mahkemede ıspatlamanız gerekecek.
Bu ıspat şekli belgeyle olabileceği gibi sizinle aynı dönemde çalışmış olan ( bulabilirseniz hala daha çalışmakta olan) kişilerin şahitliği kabul görecektir.

İşveren tarafından sözleşmeniz feshedilmemiş , ihbar tazminatı talep ettiklerine göre, siz bildirim süresine uymaksızın sözleşmenizi feshetmiş görünüyorsunuz.
Gerçekten sgk primleriniz almış olduğunuz ücret üzerinden değil de daha düşük bir ücret üzerinden ödeniyorsa,
bugün noter kanalıyla bir ihtar gönderip, sgk primlerinizin gerçek ücretiniz üzerinden hesaplanıp ödenmemesi nedeniyle sözleşmenizi 20kasım itibariyle feshetmiş olduğunuzu, 20 günlük ücret ve xxx saat fazla çalışma ücretlerinizin 7 gün içinde xxx banka hesabınıza ödenmemesi durumunda hukuki yollara başvuracağınızı bildirin.
Böylece işverenin ihbar tazminatı alma yolunun önünü kesmiş olursunuz en azından, ve diğer alacaklarınız için işvereni temerrüde düşürmüş olursunuz,
ihtarınızın işverenliğinize ulaştığı günü takip edip, 7 gün geçtikten sonra iş mahkemesinde dava açarak ödenmeyen ücfetlerinizin ödenmesini talep edebilirsiniz.
Elbette iddia ettiğiniz gibi gerçek ücretinizi ve fazla çalışmalarınızı mahkemede ıspatlamanız gerekecek.
Bu ıspat şekli belgeyle olabileceği gibi sizinle aynı dönemde çalışmış olan ( bulabilirseniz hala daha çalışmakta olan) kişilerin şahitliği kabul görecektir.

Cevabınız için teşekkür ederim.İşyerinde çalışma saatlerim 09:19 arası ve sözleşmede belirtilen haftalık 45 saat çalışma süresini geçiyor ekstra olarak yaptığım mesaileri ( saat 19:00 dan sonrakileri) nasıl ispatlayacağım bunun için yukarda belirttiğiniz şuan halen çalışan kişilerin günümüz Türkiyesi'nde birinden beklemek gerçekçi olmaz.Aynı dönemde çalıştığım ayrılmış yada çıkarılmış bir kişinin "bu kişi xx tarihte ben 19:30 da çalışmayı bıraktım ama o hala devam etti/ettirildi çalışmaya" gibi bir beyanı ne derece etkili olur.Birde şöyle bir konu daha var mesaiye kalmaya zorunlu tutuluyorduk, kalmak istemesen dahi buna mecbursun gibi bir tutum içinde oluyorlardı.Bu sebebi sözleşme feshi için kullanabilirmiyim.

Haftalık 45 saat çalışma süresi hesabında ara dinlenme sürelerinin çalışma süresinden sayılmadığını hatırlatmak isterim.Yani örneğin,sabah 9 akşam 19 süresi içinde 1 saat yemek molanız , 2 kez de 15 er dakikalık çay molanız varsa, günlük 60+15+15=90 dakikayı işyerinde bulunduğunuz 09-19:00 =10 saatlik süreden düşmeniz gerekir, bu da 10-15=8,5 saat günlük çalışma süresi yapar, haftanın kaç günü çalıştığınız da bu süreyi bulmakta etkilidir, örneğin haftada 5 gün bu saatlerle çalışıyorsanız 5x8,30saat= 42,5 saat yapar , ki bu da 45 saatin altında kalır. Haftada 6 gün bu saatlerle çalışıyorsanız; 6x8:30 saat=51 saat çalışma yapar bu da her hafta 51-45= 6 saatlik fazla çalışmayı zaten yaptığınızı gösterir.
Bunun yanında sözleşmenizde fazla çalışma ücretlerinin de aylık ücretinize dahil olduğu yönünde bir madde varsa, yıllık 270 saate kadar olan fazla çalışmalarınız için ücret ödenmez, gibi, gibi, gibi....

Delil-şahit -ıspat konusunda ise,
sizin açınızdan faydası olacağınıza inandığınız her tür belge -kişiyi şahit olarak sunabilirsiniz.Değerlendirme işini hakime bırakın derim, bırakın o karar versin inanıp inanmayacağına , ama siz sunun hakimin önüne.

ara alo 170 i bölge çalışmaya anlat durmunu onlar firmaya bir yazı yollar
firmada büyük ihtimal uğraşmak istemiyorsa çağırır seni verir haklarını.
ama istifanı vermemiş olman(veya onların almaması) senin dezavantajına olan bi durum.

Sn. Keremcem çalışma süresi haricinde gece 01-02 yekadar mesailerim oluyordu bahsettiğim fazla çalışma bu. Isyerinde parmak okutma ve kamera sistemi mevcut bunlar benim için avantajmidir yoksa dezavantajmidir. Istifami vermedigimi iddia eden isyerine karşı benimde verdim diye bir beyanda bulunmam ne kadar doğru olur.

İstifanızı verdiğiniz yönünde beyanda bulunmanız hiç bir şey ifade etmeyecektir, çünkü sözlü olarak belirtmişsiniz , yazılı belgeyi işverene iletmemiş durumdasınız.
Neden hala noter kanalıyla , sözleşmenizi sgk primlerinizin gerçek ücretiniz üzerinden hesaplanıp ödenmemesi ve fazla çalışma ücretlerinizin ödenmemesi nedeniyle feshettiğinizi bildirmiyorsunuz anlayabilmiş değilim.