fonradar

İşveren İptal Bildirgesi Vermediği Sürece Çocuğun Sigortasını Silemezler

ferhat

Moderator
Forum Yönetimi
Vergi indirimi alıp emekli olabilirsiniz

Soru: 1 Temmuz 1963 doğumluyum.20 Nisan 1983 da Bağ-Kurlu olarak çalışma hayatına atıldım. 1998 senesinde 6 basamaktan Bağ-Kurdan çıktım. Bağ-Kura 15 yıl 1 ay 27 gün prim ödedim. hizmet sürem var. Ayağımdan rahatsız olduğum için askerlikten muafım. 1 Ocak 1999 dan itibaren de SSK lı olarak çalışmaya devam etmekteyim. İşkurda 3 derece özürlü çalışan statüsündeyim. Artık emekli olabilir miyim? Birde son olarak vergi dairesine sakatlık indiriminden yararlanmak için başvursam, emekliliğime maddi ve manevi olarak bir katkısı olur mu?

Cevap: Vergi indirim hakkını şimdiye kadar alsaydınız, aldığınız ücretin bir kısmı vergiye tabi tutulmaz ve her ay elinize bir miktar fala para geçerdi. Emekli olmak için; 25 yıl sigortalılık süresi, 5150 gün prim ödeme ve 47 yaş şatlarına tabisiniz. Prim ödemeniz yeterli olduğundan 47 yaşınızı dolduracağınız 1 Temmuz 2010 da emekli olabilirsiniz. 3 ncü derece özürlü olarak vergi indirim hakkı almanız halinde ise, 15 yıl sigortalık süresi ve 3600 gün prim ödeme şartlarına tabi olarak istediğiniz zaman emekli olabilirsiniz.

İşveren iptal bildirgesi vermediği sürece çocuğun sigortasını silemezler

Soru: SGK Kadıköy Müdürlüğü SSK tescili yapılan çocuk sigortalıların kayıtlarını silmiş. Arama yaptığımızda böyle bir sigortalı yoktur diyor. Oysaki daha önce internetten alınmış gün dökümlerimiz var. Ne yapmamız gerekiyor? Teşekkürler...

Cevap: Kurum resen kayıt silemez. Çocuk sigortalarını, işverene baskı yaparak iptal bildirgesi almak suretiyle siliyorlar. İşveren iptal bildirgesi vermediği ve çocuğun fiili çalışması olmadığını somut delillerle tespit etmedikleri(geçmişte çocuğun fiili çalışması olup olmadığını somut delillerle tespit etmek mümkün değil)tespit etmek sürece çocuk sigortasını silemezler. Şayet işveren iptal bildirgesi vermemişse ve çocuğun fiili çalışması olmadığı somut delillerle tespit edilmemişse İş Mahkemesine dava açarak sildikleri günlerini kazanabilirsiniz.

EKREM SARISU