İşveren işçinin Tuvalete gittiği süreleri ücretinden düşebilirmi?

Herkese meraba. Şuan çalıştığım iş yerinde tuvalete giriş ve çıkışta kullanılmak üzere eletronik bir kart verildi. İçeride kaldım süre ay sonunda toplanıp maaşımdan kesiliyor. Böyle bir yasa varmı? Şimdiden teşekkürler.

Ynt: Tuvalet kesintisi

Aslında bir kötü niyetli çalışanın sürekli tuvalete giderek işini yavaşlatmasında işverenin işyerine noter getirerek giriş ve çıkışları noter kaydı altına aldırmış olması sayesinde davayı kazandığını biliyorum ama burda sizinkinde kötü niyet olup olmadığı bir de ücret kesintisi yapması için sözleşmenizde yazması gerektiği için usulsüz bir uygulama olarak görüyorum.

Ynt: Tuvalet kesintisi

aylık ortalama 1.5 saat ile2 saat arası bunda köyü niyetli oldugumu düşünmüyorum bunu nereye şikayet edebilirim.

Ynt: İşveren işçinin Tuvalete gittiği süreleri ücretinden düşebilirmi?

vaay ilk kez duyuyorum böylesini. işverenler gerçekten şaşırtıcı işlere imza atıyorlar :) sözleşmeye eklenmemişse böyle bir uygulama bencede usulsüzlük var. fazlada yorum yapamıcam şaşkınlıktan

Bir personelinin maaşından kesinti yapılabilmesi için öncelikle bu durum iş sözleşmesinde
yer almalıdır.İkincisi uyarı ve savunmalar doğrultusunda uygun görülürse cezai bir yöntem olarak
yapılan bu kesintiler personelin 2 günlük yevmiyesini geçemez ve kesinti yapılan tutar (tam olarak
adını hatırlamıyorum)devletin açmış olduğu bir hesaba yatırılır,işverenin cebine girmez yani.

Öncelikle konuyu işvereninizle tartışın,herhangi bir geri adım yok ise konuyu detaylı anlatan bir dilekçe
ile bölge çalışmaya şikayette bulunun.

Bu uygulama sadece size mi var yoksa bütün personele mi?

2 yıldır tüm personele

Sanırım bir üretim bandında çalışmaktasınız.
Bantta 1 kişinin eksikliği hızı düşürdüğünden bazen ciddi sorunlar yaşanabilmekte bu durumlarda, ancak işverenin de bu konuda çözüm oluşturmuş olması gerekir, değiştirici personel gibi.

Ayda 2 saat dediğinizde ortalama günde 6dakika gibi bir süre yapar , ki tek kişi için bakıldığında bu önemli bir süre olmasa da, 500 kişilik bir kadroda günlük 3000 iş dakikasına tekabul eder ve bu da işveren açısından ciddi bir kayıp demektir.
En kötü ihtimalle bu mecburi ihtiyacı karşılamak için bir değiştirici personel yatırımı yapması bile üretimde işçilik giderinin artması olarak değerlendirilebilir. Bu giderin sebebine bakıldığında, yasal olmayan bir taraf ta görünmüyor açıkçası.

Öncelikle 2 yıldır var olan bir uygulamaysa, bugüne kadar yazılı itirazınız olmadıysa ( bu durum sessiz kabul anlamına gelir) , şu saatte yapabileceğiniz tek şeyin, tuvalet ihtiyaçlarınızı çay molası-yemek molası gibi ara dinlenme sürelerinde gidermek olabileceğini düşünüyorum.

Isveren icin ciddi kayip olmasi sozlesmede olmamasina ragmen ucret kesintisi yapmasini saglamaz
george Orwell 1984 kitabindaki isverene benzettim acikcasi

Evet haklısınız, ama hangi sözleşmede çalışmadan geçirilen süreler için de ücret ödenir şeklinde yazılır ?
İnsani yönden bakıldığında evet kesinlikle haklısınız zaruri ihtiyaçtır,ancak olayı sözleşmede yazmıyorsa kesilemez tarafından bakıyorsak, bir de 2 yıldır bu uygulamaya sessiz kalarak kabul edilmiş olması tarafından bakalım derim. Başlangıçta kurulan yazılı sözleşmede yazmıyor olmasına rağmen , sözleşme işlerliği başladıktan örneğin 3yıl sonra uygulanmaya başlayan her ay 1/2 maaş tutarındaki ikramiyeye ha sözleşmede yazmıyorsa verilemez-alınamaz demenin mantığı olamaz herhalde sizce de.Elbette verilebilir.
Aynı 1/2 maaş tutarındaki, hiç bir şekilde sözleşmede yazılı olmayan ikramiye 2 yıl sonra sorunsuz sualsiz kaldırılabilir de denemez elbette.Ama kaldırılabilir sonuçta sözleşmede yazmıyor, ha yazsa da kaldırılabilir. Bu duruma 2 yıl boyunca sesini çıkarmayıp KABUL EDEN çalışan benim 2 yıldır ikramiyem ödenmiyor deme hakkını , uygulama başladığında sesini çıkarmadıysa KAYBETMİŞTİR. O uygulama işyerinin standart uygulaması haline gelmiştir.
Bu kişiden sonra işe başlayanlar için , o şekilde çalışma düzeni işyerinin standart çalışma düzenidir.

Salt 2 yıl boyunca bu ( bence de iğrenç) uygulamayı kabul etmiş olması sebebiyle soru sahibi arkadaşın, bahsettiği sebeple ücret kesintisine maruz kalmamak için bu ihtiyacını ara dinlenme süreleri içinde gidermekten başka seçeneği olmadığını düşünüyorum. :)

Is mahkemesine dava acarsa kaybetmesi icin cok kotu bir avukati olmasi gerekli bence

Burda sn Keremcem dikkatlerden kaçan çok önemli bir noktaya değinmiş.
İş kanununu önemli değişiklik kavramını tarif etmiştir. Bu tuvalet meselesi de iş koşullarında çalışan aleyhine önemli değişiklik anlamına gelebilir. Buraya kadar herşey güzel.
Ancak iş yasamız bu fiili duurmun ortaya çıkmasından(veya öğrenilmesinden burda ikisi de aynı) En geç 7 gün içinde iş akdinin tazminatlı olarak feshi hakkı tanıyor.
Uygulmanın başlamasından sonra 2 sene geçmiş , çalışanlar ses çıkarmamaış , çalışmaya devam etmişler. Bu " kabul " anlamına gelmektedir.
Yorum yaparken bunları da göz önüne almak gerekir.
Ayrıca iş davalarında her ne kadar işveren 0-1 mağlup başlasa da. Yine de uzun ve zahmetli bir süreçtir. Öyle çantada keklik sonucu baştan belli davalar değildir.

Ustad
uzerinden sure gecmis olmasi hukuki olmayan uygulamayi hakli cikarmaz konu ile ilgili is mahkesinde dava acildigi takdirde (ucret kesintisinin ozellikle ) davanin gidisatinda cok belirleyici olacagini dusunuyorum

Bende aynen yazinin son 2 paragrafindaki gibi dusunuyorum

işçinin bazı rahatsızlıkları varsa gitti yevmiyeler desenize!!!!

Bu tür uygulamalarda genelde iki ara dinlenme süresi arasında 1 olmak üzere günde 2 kez tuvalet kullanımından ücret kesilmemekte.
Ara dinlenme süreleri içinde zaten sorun yok,
2 ara dinlenme süresi arası ortalama 2-2,5 saat gibidir genelde,
Sağlıklı bir insan normal yaşantısında da 1 -1,5 saatten kısa sürede tuvalet ihtiyacı hissetmiyordur sanırım.

Sağlık sorunu varsa, durumunu doktor raporuyla belgeleme şansı da var demektir öyle değil mi?