fonradar

İşveren Maaşımı Ödemiyor

Yaklaşık 80 gündür çalıştığım ajansta işveren maaşımı düzenli ödemediği için dün itibariyle işi bıraktım (not: bugüne kadar 1 aylık maaş aldım ) bunun sonucunda işvereni sgk 170 hattına ihbar ettim ve yetkililer bu konunun üzerine gideceklerini söylediler bunun sonucunda iş verenle görüşmemde beni dava edeceğini söyledi :) İşverenin böyle bir hakkı olabilir mi yoksa korkutma amaçlı mı bunu söyledi ayrıca bu işvereni daha öncede şikayet etmişler bir sonuç alınamamış adam gayet rahat birisi (anlayana)

Ne diye dava edecekmiş, maaşını almak istediğin için mi? Hakkını aradığın için mi?
Şikayet etmek en doğal hakkın.Bölge Çalışma Müdürlüğü, Sgk, İşkur' a şikayet edebilirsin, sonuç alamazsan mahkemeye dahi gidebilirsin.En doğal hakkın.

Dava edeceğine önce alacaklarınızı ödesin. Sonrada ihbar tazminatınızı ödeyerek sizi çıkarsın.

Aslında teslim edilmesi gerekn bir web sayfası vardı bir kaç gün sonra bitmesi gerekiyordu o yarım kalmasın her iki tarafta mağdur olmasın diye paranın yarısı (site tasarımı için ödenen kapora) eski işverenimde kalsın kalanınıda bana ödeyin dedim müşteri konumundaki firmada bunu kabul etti benm işverende buna bozuldu heralde :) ne diyeyim arkadaşlar haya kötü

İlk iletinize bağlı olarak,gerçekten olay dediğiniz gibiyse,bu durum M-25/II-e kapsamında"işcinin işveren veya işyeri hakkında asılsız şikayet ve ihbarda bulunması"değil,dilekçedeki beyanınızı tam bilmiyoruz ama geçerli neden bile oluşturrmaz,ortada gerçekten ücretin gününde ödenmemesi durumu var,buna bağlı olarak işcide şikayet hakkını kullanıyor,inceleme sonucu ücretin ödenmesinde gecikme olduğuda anlaşılacak,dolayısıyle buna göre işveren " beni şikayet ettiğin için senden davacı olacağım dese-olsa"da aleyhde bir sonuç çıkacağı düşüncesinde değilim,çünkü bu olaya bağlı şikayetiniz gerçeği yansıtıyor.(Tabi işveren ve işyeri aleyhine ve işverenliğin ilgili kurumlar ve sosyal çevreye karşı itibarını sarsacak beyanlarınız yoksa)
Ücretinizin düzenli ödenmemiş-ödenmiyor olması sebebiyle, işi bırakmış olmanız noktasında zamanlama olarak tereddütlerim var ama bu ikinci iletiniz daha da farklı bir konu.

Açıklamalarınız için teşekkürler
Şeref bey ikinci konuya gelince bu iki kurum arasında her hangi bir yazılı sözleşme olmaması ve karşı firmanın benim tarafımda olması aynı zamanda mevcut işin tasarımı kendime ait olması, bu konu hakkında bir sorun çıkarabileceğini düşünmüyorum ama...

İşci olarak hizmet akdi ile bağımlı çalışmanız dışında,dediğiniz gibi bir durum var ise bu noktada şahsen çok olumsuz düşünceye sahip değilim

Yok dışardan çalışan değilim ama benim sadece bu ayın 5'inde sigortam yatırılmış onun dışında iş verenimle aramda bir sözleşme bulunmuyor vede bugüne kadar aldığım tek maaşıda elden alıp herhangi bir bodro belgesine imza atmadım

Yok dışardan çalışan değilim ama benim sadece bu ayın 5'inde sigortam yatırılmış onun dışında iş verenimle aramda bir sözleşme bulunmuyor vede bugüne kadar aldığım tek maaşıda elden alıp herhangi bir bodro belgesine imza atmadım

Ay ın 5 i itibariyle sözleşme olmasa da işci-işveren ilişkisi var,başlamış,bu manada bağımlı çalışansınız,kaç kişi çalışıyor bu işyerinde ve bu işverenliğe bağlı diğer işyerlerinde (3 den fazlamı?)

Burda toplam 5 kişiydik fakat iş veren başka bir şehirde yeni bir iş kurduğunu vede buradaki işverenlere bu sözde ajansı bıraktığını açıklamış yani çalışanlara maaş değilde yüzde verceğini vede bu işyerinin giderlerine karışmayacağını söylemiş

Kanaatim şudur ki, olay esnasında hukuki açıdan iş ilişkinizin bulunduğu sözkonusu ise de meydana gelen olaya ilişkin dediğiniz gibi önceden 2 firma arasında ne bir mukavele nede dolaylı bağlantı bulunmamakta,bulunmadığına göre işyeri kayıtlarıda bu durmu-bulunmadığını doğrular,teyit eder,geriye kalan sözlü gelişen bu olayda iddia sahibi işverene düşen ispat,bu nokta da anlaşılan kolay değil,velevki ispat etsin,bahsekonu işe ilişkin kayıt yok ve üstelik kayıtsız yapılan iş ve bu işten elde edilen gelirin hesabını vermek gerekmiyecek mi?
Dolayısıyle şahsen olumsuzluk beklemiyorum,sn.üyelerin görüşleri var ise buyursun.

Son düzenleme: