fonradar

İşveren tarafından işten çıkarıldım 4 aylık maaş alacağım ödenmedi.

Merhabalar,çalıştığım şirket inşaat firması..Ve kendisine iş yapan taşeronlara çok borcu var hergün şirket merkezine hacizler geliyor..şirket sahipleri durmadan ofislerini değiştirip saklanıyorlar..

3 yıl çalıştığım bu şirketten 23.07.2009 tarihinde işten çıkarıldım.işten çıkış bildirgesinde işten çıkış nedeni:4447/51-a maddesi gösterilmiş.bu maddeye göre işsizlik ödeneği alabilirmiyim?

Ssk ücretim 666 lira olarak yatıyordu ama 700 lira maaş alıyordum.4 aylık maaşım olan 2800 lira hala ödenmedi.Ayrıca 1 yıldır zam yapağacız dendi ama yapılmadı fakat başkalarına el altından zam yapıldı.

Ayrıca şirket muhasebecisi ile kıdem ve ihbar tazminatımın hesaplanması için görüştüğümde "senin tazminat hesabını falanca kişi yapacak" cevabı aldım.O kişiye gidince o da topu başkasına attı..

yetkili kimseye ulaşamıyorum..Aldığım tek cevap alacağını ödeyeceğiz oldu..Bu durumda nasıl bir yol izlemem gerekir?Yargı süreci ne kadar sürer.?Teşekkürler.

Ynt: İşveren tarafından işten çıkarıldım 4 aylık maaş alacağım ödenmedi.

Bölge çalışma Müdürlüğüne şikayet dilekçesi verin. Şirket belki uzlaşma yolunu seçebilir.Yargı aşaması uzun ve meşakatli bir iş yasalar sizden yana ama dava sonuçlanana kadar firmada paranızı tahsil edebilecek muhatap bulamayabilirsiniz.

şirketin uzlaşma yolunu seçeciğini sanmıyorum çünkü adamlara hergün iki üç kez haciz geliyor ama umurlarında bile değil.bazı arkadaşlar noterden ihtarname çek dediler..önce ihtarname çekip sonra çalışma müdürlüğüne şikayette bulunsam olur mu acaba?

İkisini de hemen yapın.