fonradar

İşvereni Mahkemeye Vermek İçin

aday

Katkı Sunan Üye
işçi 30-06-2007 tarihinde akşam üzeri iş bittiğinde patronun yönetici asistanına açtığı telefonla işten çıkartılıyor bu ay sonu 1 ay olacak ama kıdem ihbar asgari geçim indirimi ve yıllık izin hakkından hiç birini vermiyor bu durumda işçi en geç ne zamana kadar dava açabilir iş mahkemesinemi gitmesi lazım nasıl bit yol izlemeli ve maaşı yüksek olmasına rağmen asgari ücretten yatıyordu ssk ve asgari ücret bordrosuna imza atıyordu gerçek maaşını ıspat etmesi zor bu işçi ne yapabilir hayırlı cumalar

Ynt: işvereni mahkemeye vermek için

İşten çıkarma çalışana ne şekilde bildirildi?
Çalışma süresi nedir?
Çalışan sayısı nedir?

aday ' Alıntı:
işçi 30-06-2007 tarihinde akşam üzeri iş bittiğinde patronun yönetici asistanına açtığı telefonla işten çıkartılıyor bu ay sonu 1 ay olacak ama kıdem ihbar asgari geçim indirimi ve yıllık izin hakkından hiç birini vermiyor bu durumda işçi en geç ne zamana kadar dava açabilir iş mahkemesinemi gitmesi lazım nasıl bit yol izlemeli ve maaşı yüksek olmasına rağmen asgari ücretten yatıyordu ssk ve asgari ücret bordrosuna imza atıyordu gerçek maaşını ıspat etmesi zor bu işçi ne yapabilir hayırlı cumalar

Elinde olan bütün belgelerle bir avukata başvurmanı tavsiye ederim. Ama telefonla iş akdi feshi olmaz. Yasa işçiye iş akdi fesih nedenini ve feshedildiğini gösteren bir yazı veya belge verilmesi gerektiğini söyler. Ücret veya tazminat zamanaşımının yeterince süresi var merak etme. Ama sen dikkat et sen işe gitmedin diye, onlar senin iş akdini haklı nedenle fesih etmiş olmasınlar.

Bu gibi durumlarda hemen tebligat yaparak hakların talep edilmesi gerekir. Muhtemelen işe gelmdei diye tutanak yapmışlardır.

Geçmiş olsun

Ynt: İşvereni Mahkemeye Vermek İçin

merhaba
bir sorunum var ve iletmek istiyorum acilen cevap verilirse sevinirim.
bir kargo şirketinde çalışmaktaydım. sabah 8,30 akşam 21.00 22,00 çıkışlarımız hemen hemen neyse ve bu şirket maaşlarımızı bir sonra ki ayın 20 sinde vermekte, son 4,5 aydır da bu süre daha da uzatılmaktaydı. 30 bazen 45 güne sarktığı vakitler vardı ki bu maaşlar banka yoluyla verildiği için kanıtlanabilir. ve ben bir gün maaşımın geç verilmesini sebeb göstererek yarın işe gelmeyeceğimi sözlü olarak şübe müdürü me ilettim. (32. madde bunun grev olmadığını böyle bir hakkım olduğunu söylüyor.)bunu 2 arkadaşım da söylemiş ama onlar gelmişler neyse. ertesi gün benim çıkışım hazırlanmış ve önüme kondu bende imzalamadım hemen noterden iş ücretlerimin zamanında verilmediği için iş akdimi fes ettiğime dair ihtar çektim. mahkemeye gitmeye kararlıyım yaklaşık 2 yıldır çalışıyorum ve maaş net 610 civarında
soru 1 . mahkeme de kazanma şansım nedir.
2, işsizlik sigortası almak istiyorum ne yapmalıyım
3. 22 aylık çalışanım ne kadar tazminat ve fazla mesai alırım (günlük 12 saat kesin çalışıyorum)

teşekkürler