İşverenin Tazminat Ödeyerek İş Akdini Sona Erdirmesi.

calculator

Katkı Sunan Üye
Yemek sektöründe hizmet veren bir işletmede görevli çalışanın, dışarıdan gelen müşteriye hakaretlerde bulunması nedeniyle işyerinin huzurunu kaçırdığı için, işveren tazminatını ödeyerek iş akdini sonlandırmak istemektedir. Bunu iş kanununun hangi maddesine göre yapmalıyız? İşçi dava açarsa kazanma durumu olabilir mi?

Ynt: işverenin tazminat ödeyerek iş akdini sona erdirmesi.

calculator ' Alıntı:
Yemek sektöründe hizmet veren bir işletmede görevli çalışanın, dışarıdan gelen müşteriye hakaretlerde bulunması nedeniyle işyerinin huzurunu kaçırdığı için, işveren tazminatını ödeyerek iş akdini sonlandırmak istemektedir. Bunu iş kanununun hangi maddesine göre yapmalıyız? İşçi dava açarsa kazanma durumu olabilir mi?

Yok artık hem hakaret etsin müşteriye , hemde ona rağmen tazminatlı çıkış verin , üstüne bir de dava açarsa bu kişi yerim ben o hakimi artık. Genelde çalışan lehine karar verselerde bu kadar aleni bir durumda da vermezler yani. Ha yok çalışan haksız olduğu halde böyle bir davayı kazanırsa bütün işverenler bildiği ne varsa unutsun , elindeki bütün kanun kitaplarını çöpe atsın bence...
Eğer 24. maddeye göre yaparsanız tazminat ödemenize gerek yok. Tazminatını öderseniz de çalışanınızın sözleşmesi nasıl bilemyorum , işveren tarafından fesh edilen çıkış kodlarından hangisi uyuyorsa ona göre verin. Ha yine de çalışanınız şikayet ederse gönderin bana :D

Ynt: işverenin tazminat ödeyerek iş akdini sona erdirmesi.

mahkeme olayın kanıtlanmasını isteyebilir, işçi hakareti yalanlayabilir ortada bir şikayet dilekçesi var bu yeterli olur mu?

Ynt: İşverenin Tazminat Ödeyerek İş Akdini Sona Erdirmesi.

Ortada bir şikayet dilekçesi, konuyla ilgili tutulmuş bir tutanak, tutanak ekinde olaya şahitlik edecek kimselerin ifadeleri de varsa, olayı öğrendiğiniz tarihten itibaren 6 gün içinde tazminatsız , 6 günü geçirdikten sonra tazminatını da ödeyerek feshedebilirsiniz.

keremcem ' Alıntı:
Ortada bir şikayet dilekçesi, konuyla ilgili tutulmuş bir tutanak, tutanak ekinde olaya şahitlik edecek kimselerin ifadeleri de varsa, olayı öğrendiğiniz tarihten itibaren 6 gün içinde tazminatsız , 6 günü geçirdikten sonra tazminatını da ödeyerek feshedebilirsiniz.

sayın keremcem, işçinin çıkışını 24. maddeye göre yapmayı düşünüyoruz. 24. maddenin alt bentlerinde bu duruma yakın bir ifade yok bu konudaki görüşünüz nedir peki?

24.madde değil, 25.maddeye göre çıkış yapmalısınız.
Bana göre 25/II e maddesi bu duruma uyuyor.