zirve

İşverenlerin İşkur'a Vermek Zorunda Oldukları Formlar ????

Üyelik
6 Haz 2005
Mesajlar
15
20 Temmuz 2006

İşverenlerin İŞKUR’a vermek zorunda oldukları belge ve formlar:

Form 4.1 İşten Ayrılma Bildirgesi,

Form 7-1 İşyeri bilgi formu ,

Form 7-2-2 Aylık işgücü çizelgesi ve

Form 7-3 İstihdamı zorunlu olanların takibi çizelgesidir.


FORM 4.1. İşten Ayrılma Belgesi: Çalışanlarınızın işten ayrılmalarında; İşsizlik Sigortası Kanununun 51’inci maddesinde belirtilen hallerden birisine dayalı olarak hizmet akitleri sona ermiş olan sigortalılar hakkında “işten ayrılma bildirgesi” 15 günlük süre içinde Kuruma göndermeyen işverenlere her bir fiil için ayrı olmak üzere idari para cezaları uygulanır. (Tıklayınız)FORM 7.1.İşyeri Bilgi Formu: İşyerinin kimlik bilgilerini ve mesleki istihdam bilgilerini kapsar. Özel işyerleri için 10 işçi ve daha yukarısını istihdam eden işyerlerinin doldurması gerekmektedir. Kurumumuza bir defaya mahsus olmak üzere verilen “işyeri bilgi formu”na istinaden, işyerinize numara verilip Kurumumuz ile ilgili işlemlerin yürütülmesinde size yardımcı olacaktır. (Tıklayınız)FORM 7.2.2 Aylık İşgücü Çizelgesi: 10 ve daha yukarı işçi istihdam eden işyerinin doldurup her ay Kurumumuza düzenli gönderdiği çizelgedir. Yerel düzeyde istihdam ve işgücü hareketlerini güncel ve güvenilir bir şekilde izlenmesini sağlar. Toplu işten çıkarmaların, işyeri kapanmalarının ve istihdamı zorunlu olanların takip edilmesine yardımcı olur. (Tıklayınız)


FORM 7.3. İşgücü İstem Formu: (İstihdamı Zorunlu Olanların Takibi Çizelgesi) İşgücü istemleri, işverenlerin açık işlerini (istihdam eksiği) kapamak üzere işyerine en yakın Türkiye İş Kurumu İl Müdürlüklerine bildirdikleri işgücü kayıtlarıdır. İşverenin bizzat başvurumu ile, Kurum personelinin işyeri ziyaretleri, posta, telefon, fax veya e-mail yoluyla alınır.

(Tıklayınız)


İşverenin dikkat etmesi gereken en önemli husus; işyerinde istihdam edeceği işçinin niteliklerini eksiksiz bir şekilde Kuruma bildirmesidir. Kurum bildirimi dikkate alarak işyerinize en uygun işçi göndermesini yapacaktır.

Kaynak: İSKUR

İşkur'un web sitesinde ve google'da aradım ama bu formların (yazıda bahsedildiği gibi) verilmesinin gerektiğini yazan herhangi bir kanun tebliğ vs... bulamadım.
 
N

nane

Ziyaretçi
yazıya dikkat :!:
FORM 4.1 'de direk cezadan bahsediyor. Form 7-1 ve, Form 7-2-2 ise "yardımcı olur" gibi yuvarlak bir lafla geçiştiriliyor. eğer zorunluluk ve ceza olsa idi açıkça yazarlardı.
 
Üyelik
6 Haz 2005
Mesajlar
15
Re: İşverenlerin İşkur'a Vermek Zorunda Oldukları Formlar ??

Harby' Alıntı:
FORM 7.1.İşyeri Bilgi Formu: İşyerinin kimlik bilgilerini ve mesleki istihdam bilgilerini kapsar. Özel işyerleri için 10 işçi ve daha yukarısını istihdam eden işyerlerinin doldurması gerekmektedir. Kurumumuza bir defaya mahsus olmak üzere verilen “işyeri bilgi formu”na istinaden, işyerinize numara verilip Kurumumuz ile ilgili işlemlerin yürütülmesinde size yardımcı olacaktır. (Tıklayınız)


FORM 7.2.2 Aylık İşgücü Çizelgesi: 10 ve daha yukarı işçi istihdam eden işyerinin doldurup her ay Kurumumuza düzenli gönderdiği çizelgedir. Yerel düzeyde istihdam ve işgücü hareketlerini güncel ve güvenilir bir şekilde izlenmesini sağlar. Toplu işten çıkarmaların, işyeri kapanmalarının ve istihdamı zorunlu olanların takip edilmesine yardımcı olur. (Tıklayınız)

"Doldurması gerekmektedir" "Her ay düzenli gönderir" demek ne demektir. Türkçe açıklamasına gerek yok. Benden istiyor mu? Evet!

Artık aldıkları bilgiler kendilerine yardımcı mı olur çöpe mi atarlar bu bizi ilgilendirmez.
:idea: :!:
 
N

nane

Ziyaretçi
kanunda olmayan basit bir yazı ile yaptırılabilir mi :?: işkur kanunda bu zorunlulukları bulabilen varsa ... :lol:
 
Üst