fonradar

İşyeri değişikliği

stajer66

Katkı Sunan Üye
bir işyerinin içine başka bir şirketin şubesi açıldı. Yeni işyerine mevcut işçilerden kaydırmalar yapılacaktır. Bununla ilgili olarak;
1- İşçiden izin almaya gerek varmıdır.
2- Bu işçilerin eski şikret için kıdem ve ihbar tazminatı hesaplanmalı mı (hesaplanacaksa ödenmeli mi?)
3- SSK ya ve Çalışma bakanlığına ilgili bildirimlerden başka bildirim yapacakmıyız?
Teşekkür ederim

soru biraz kapalı geldi ama anladığımı yazayım.bir marketler zincirinin içine yeni bir işyeri açılmış gibi anladım.iştigal konusu farklı bir işyeri açıldı.ama ikiside bir birinden bağımsız firmalar.Doğrumu anladım acaba.

eğer öyleyse
1-işçiden izin almaya gerek var çünkü farklı bir şirket
2-eğer şirketler birbirinden bağımsız firmalar ise evet kıdem ihbar şart.yok grup şirketleri ise kıdem ve ihbara gerek yok.şirket kıdemleri gruptan çıkışta topluca verilir.
3-ssk ve bölge çalışmaya yeni işyeri tescili yapacaksınız.işçilerin yeni girişini yapacaksınız.

grup şirketlerden kastınız nedir? hoding veya şirketler grubumu? eğer böyleyse şiketler arası değişiklerde ihbar veya kıdem hak edişleri yeni şirkete geçer diye anladım, bunun yasasl kaynağı nedir?