fonradar

İşyeri Hekimi Hk.

PERS12

Katkı Sunan Üye
Ortak sağlık birimi altında 4 firmaya bakan bir işyeri hekiminin bordrosu nasıl olmalıdır. 4 firmadan da bordro yapılmalı mı? Yapılacaksa nasıl olacak? Yoksa tek firma üstünden tek bordromu yapılması lazım?

Ynt: İşyeri Hekimi Hk.

benimde bu konu ile ilgili bilgiye ihtiyacım var.
işyeri hekimimiz tabibler odasına bağlı idi. fakat başka işverenlerin işyerlerindede işyeri hekimliğinde çalışacağı için, tabipler odasından kaydını sildirdi. ortak sağlık birimi kuracakmış. ssk sağlık işlerine kayıtlı olarak çalışacakmış.
benim tabipler odasına bildirimde bulunmam gerekir mi?
ayrıca ortak sağlık birimi derken başka firmalarıda kapsayabiliyor mu?
ben tereddütte kaldım.

Ortak sağlık biriminde bulunan firmaların farkıl ünvan ve sicil numaraları vardır. Ortak sağlık birimi kurmak için tabipler odasından izin almak gerekir. (Ortak sağlık biriminde bulunan firmaların birisinin çatısı altında - örneğin a firması çatısı altında b,c,d firmalarını kapsayan ortak sağlık birimi)

fakat işyeri hekimimiz firmamızı tabipler odasından kaydımızı sildirdiğini, SSK İstanbul sağlık işleri İl müdürlüğüne kayıt yaptırdığını söyledi. sonra bildirimde bulunmadığımdan dolayı ceza yemek istemem. ::)

Sanki mevzuatta bir değişiklik varmış gibi yazıyorsunuz. Bunu en iyi bilecek bağlı olduğunuz ssk il müdürlüğünde işyeri hekimliği ile ilgilenen bölümdür. Yolum düşerse soracağım ben.

işyerinde hekim bulundurma zorunluluğu bulunan firmalar il sigorta müdürlüğüne müracat ederek tabibler odasına bağlı bir doktor çalıştırabilirlerki tabibler odasından izin almaları gerekir. sanki iki zıt kuruluştan bahsediyo gibi olmuş bende bu konuda aydınlanmak istiyorum.

birinci soruya gelice bende hekim çalıştırıyorum hemde ortak sağlık birimi oluşturdu 4 firma var fakat ücret tahakkukukunu daha az ödememize ragmen tabibler odasının belirlediği alt sınırdan yapıyorum. bilmiyorum farklı bir uygulama yapılabilirmi, bu konuda bilgisi olan arkadaşlar aydınlatırlara sevinirim açıkçası pek bilgi sahibi olan kimse yok.

biz işyeri hekimimizle anlaştık. belirlediğimiz ücretten sözleşmemizi yaptık.
tabipler odasının ücret skalasına uymadığımızı söyleyebilirim.
bir problem ile karşılaşmadık. sonuçta işveren ile işyeri hekimi karşılıklı anlaşmış, sözleşmelerini imzalamış.
zaten tabipler odasının ücret skalasına uyma zorunluluğumuz yok diye biliyorum.

Arkadaşlar, ortak sağlık birimi oluşturmak için ne yapmak gerek?
Birtakım belgelere ulaştım.. (Talep Formu, Sözleşme, Hekim Bilgileri)
Bu belgeleri nereye vereceğiz?
Yardımlarınız için teşekkürler..

Tabipler odasından gerekli bilgi ve belgelere ulaşabilirsin.