İşyeri Kapanışı ve Yazar Kasa

selam arkadaşlar

muhasebe mesleğine yeni başladım.Biraz yardım istiyorum.saygılarımla

merkez ümraniyede ,küçükköy pazarlarına şube olarak tekstil satışı yapan mükellef geldi.

1-merkezi 20 kasımda kapattı,ordaki malın pazarlarda satmaya devam ediyor.merkez de
yazar kasa vardı.merkezin nakil ve kapanışı nasıl olacak.

2-yazar kasa kullanma levhas kaybolmuş.yenisi nasıl temin edilecek

3-20.11.2008 den beri yazar kasa çalışmıyor,depoda duruyor.cezası varmı.

Ynt: İşyeri Kapanışı ve Yazar Kasa

Şb yeni merkez olacak şekilde işlemleri yaptırmalısınız. Şb başka bir vd kapsamında ise yeni vd açılış eskisine kapanış yaptıracaksınız. Eski mr y.kasayı yeni mr kullanılacak şeklinde dilekçe verebilirsiniz.

Ynt: İşyeri Kapanışı ve Yazar Kasa

mozkanz ' Alıntı:
selam arkadaşlar

muhasebe mesleğine yeni başladım.Biraz yardım istiyorum.saygılarımla

merkez ümraniyede ,küçükköy pazarlarına şube olarak tekstil satışı yapan mükellef geldi.

1-merkezi 20 kasımda kapattı,ordaki malın pazarlarda satmaya devam ediyor.merkez de
yazar kasa vardı.merkezin nakil ve kapanışı nasıl olacak.

2-yazar kasa kullanma levhas kaybolmuş.yenisi nasıl temin edilecek

3-20.11.2008 den beri yazar kasa çalışmıyor,depoda duruyor.cezası varmı.

Öncelikle Yazar kasa levhasını kaybettiğinize dair herhangi bir gazeteye ilan verildikten sonra o ilanla birlikte vergi dairesine başvurabilirsiniz. Daha sonra hiç çalışmıyor dediğiniz yazar kasadan fiş kesme imkanınız var ise eğer fiş keserek günlük raporunu almanızı öneririm. Çünkü kapanışlarda vergi dairelerine mali hafıza raporu ilgili evraklarla birlikte iletiliyor. O yüzden her ihtimale karşılık tedbirli olmak gerek. Kapatmak istediğiniz yazar kasanın levhasını çıkartmaya gerek yok. Eğer başka bi yazar kasanın levhasını çıkartmak istiyorsanız. Yine aynı şekilde gazeteye ilan verdikten sonra vd. başvuracaksınız.

is yerim kapandı bende yazar kasayı kappatırmak istiyorum ne yapmam gerekiyo yardımcı olabilirmisiniz

Selamlar
Bu soruyu müşavirinize sordunuz mu?Veya müşaviriniz kapanış işlemlerini yaparken,yazarkasanın kapanışı ile ilgili hiç işlem yapmadı mı?