zirve

İşyeri Kira Ödemesi Çek Karşılığı Olur mu?

acziyet

Katkı Sunan Üye
Üyelik
5 Ara 2006
Mesajlar
674
Konum
İSTANBUL
Ynt: İşyeri Kira Ödemesi Çek karşılığı olurmu?

Konu : İşyeri ve konut kiralama işlemleri ile ilgili tahsilat ve ödemelerin banka ve posta idarelerince düzenlenen belgelerle tevsikine ilişkin düzenleme

? Bakanlığa verilen yetkiye istinaden ;

1. Konutlarda , her bir konut için aylık 500YTL(beşyüz) ve üzeri kira geliri elde edenlerin ,
2. İşyerlerinde , işyerini kiraya verenler ile kiracıların ,
kiraya ilişkin tahsilat ve ödemelerinin 1/11/2008 tarihinden itibaren banka ve Posta ve Telgraf Teşkilatı Genel Müdürlüğü tarafından düzenlenen belgelerle belgelenmesi zorunluluğu getirilmiştir.
 
Üyelik
27 Eyl 2008
Mesajlar
1,263
Konum
Antalya
Ynt: İşyeri Kira Ödemesi Çek karşılığı olurmu?

çek ile ödeme yapabilirsiniz. çek ile ödeme de banka aracılığıyla yapılmış kabul ediliyor.
 

bulent249

Tanınmış Üye
Üyelik
27 Ara 2006
Mesajlar
3,937
Konum
ADANA
Ynt: İşyeri Kira Ödemesi Çek karşılığı olurmu?

çek ile ödemede mutlaka makbuz düzenleyiniz. açıklama olarakta ödemenin hangi dönemlere ait olduğunu belirtiniz.
 

nguroy

Tanınmış Üye
Üyelik
2 Haz 2005
Mesajlar
12,415
Konum
istanbul
Ynt: İşyeri Kira Ödemesi Çek karşılığı olurmu?

Ben bu çekle ödeme konusunda o kadar emin değilim.
acziyet ' Alıntı:
Konu : İşyeri ve konut kiralama işlemleri ile ilgili tahsilat ve ödemelerin banka ve posta idarelerince düzenlenen belgelerle tevsikine ilişkin düzenleme



1. Konutlarda , her bir konut için aylık 500YTL(beşyüz) ve üzeri kira geliri elde edenlerin ,
2. İşyerlerinde , işyerini kiraya verenler ile kiracıların ,
kiraya ilişkin tahsilat ve ödemelerinin 1/11/2008 tarihinden itibaren banka ve Posta ve Telgraf Teşkilatı Genel Müdürlüğü tarafından düzenlenen belgelerle belgelenmesi zorunluluğu getirilmiştir.



Deniyor. Çek verdiğiniz zaman belgeyi mal sahibi makbuz olarak verir. Banka düzenlemez.

Bence sayılması lazım ama tebliğe göre biraz tereddütlü.
 
Üyelik
27 Eyl 2008
Mesajlar
1,263
Konum
Antalya
Ynt: İşyeri Kira Ödemesi Çek karşılığı olurmu?

268 seri nolu gelir vergisi tebliğinin 2. maddesi konuya açıklık getiriyor. ancak kira ödemesi karşılığı verilen çekin mal sahibi tarafından ciro edilmesi durumunda sorunlar ortaya çıkabilir. bu durumda verilen çek karşılığında makbuz alınması yararlı olacaktır.

2. Tevsik Zorunluluğu Getirilen İşlemlerde Belge Düzeni

Vergi Usul Kanununun mükerrer 257 nci maddesinin birinci fıkrasının (1) numaralı bendinin Bakanlığımıza verdiği yetkiye istinaden 7.9.1995 tarih ve 22397 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan 243 sıra numaralı Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği, 8.1.1996 tarih ve 22577 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan 246 sıra numaralı Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği ile bankalara düzenleme zorunluluğu getirilen, dekont veya hesap bildirim cetvelleri ile tevsik edilme zorunluluğu uygulaması eskiden olduğu gibi devam edecektir.

Önceki bölümde belirtilen banka veya Posta ve Telgraf Teşkilatı Genel Müdürlüğü aracı kılınmak suretiyle, para yatırma veya havale, çek veya kredi kartı gibi araçlar kullanılmak suretiyle yapılan tahsilat ve ödemeler karşılığında dekont veya hesap bildirim cetvelleri düzenlendiğinden bu belgeler tevsik edici belge kabul edilecektir. Bankaların internet şubeleri üzerinden yapılan ödeme ve tahsilatlar da aynı kapsamdadır.
 

nguroy

Tanınmış Üye
Üyelik
2 Haz 2005
Mesajlar
12,415
Konum
istanbul
Ynt: İşyeri Kira Ödemesi Çek karşılığı olurmu?

Çek verildği zaman belgeyi banka düzenlemez.
 
Üyelik
27 Eyl 2008
Mesajlar
1,263
Konum
Antalya
Ynt: İşyeri Kira Ödemesi Çek karşılığı olurmu?

çek verildiği zaman elbette banka makbuz düzenlemez. fakat tebliğde çekin direk mal sahibi tarafından tahsil edilmesi durumunda banka tarafından makbuz düzenleneceği varsayımından hareket ettiğini düşünebiliriz.

çek mal sahibi tarafından tekrar ciro edilirse ödemenin muhatabı farklı bir kişi olabileceğinden, çekin mal sahibine teslim edildiğine dair bir makbuzun düzenlenmesi sağlıklı olur diye düşünüyorum.
 
Üyelik
7 Haz 2005
Mesajlar
287
Konum
kuşadası
Ynt: İşyeri Kira Ödemesi Çek karşılığı olurmu?

bende forumdaşlarıma katılıyorum.çek düzenlenebilir ama çek tanzim edilirken bir tutanak tanzim edilip ....... aylar kira karşılığı .......no lu .... keside tarihli çek verilmiştir diye mal sahibine imzalatırsınız. bence sorun hallolur. elinizde bir belge olur.
 
Üyelik
15 Eyl 2006
Mesajlar
327
Konum
istanbul
Ynt: İşyeri Kira Ödemesi Çek Karşılığı Olur mu?

Peki ay her ayın net kirası için verilen sıralı çeklerde stopaj nasıl olur. Bütün ayların kiralarını ilk ay hepsini ödememiz mi gerekiyor.
 
T

T U R K O

Ziyaretçi
Ynt: İşyeri Kira Ödemesi Çek Karşılığı Olur mu?

Çekleri teslim ettiğinin tarihi içine alan muhtasar döneminde beyan etmelisiniz.
Her ay için ayrı çek verdi iseniz ve karşı taraf bunları vadesine kadar elinde tutup vade geldiğinde kendisi çekecek ise vadesine yakın tarihte vermiş gibi yapabilirsiniz. Ancak tüm çeklerin önceden teslim edildiği tesbiti yapılır ise muhtasara düzeltme vermek zorunda kalırsınız.
 

nguroy

Tanınmış Üye
Üyelik
2 Haz 2005
Mesajlar
12,415
Konum
istanbul
Ynt: İşyeri Kira Ödemesi Çek Karşılığı Olur mu?

Ben de sn. Turko gibi düşünüyorum.


Çek bir ödeme aracıdır. Türk hukukuna göre teorik olarak çek de vade de yoktur. Bu nedenle çek verildiği zaman ödeme gerçekleşmiş olur. GMSİ de tahakkuk değil ödeme esası geçerlidir.
 
Üyelik
21 Ağu 2008
Mesajlar
52
Ynt: İşyeri Kira Ödemesi Çek Karşılığı Olur mu?

2009 yılı sonuna kadar çekte vade var..
 
Üyelik
14 Tem 2009
Mesajlar
1
Ynt: İşyeri Kira Ödemesi Çek Karşılığı Olur mu?

Kiracının kendi çeki olması ve mal sahibide aldığı bu çeki kendi banka hesabında tahsil etmesi halinde çek ile ödeme geçerli olur
 
Üst