fonradar

İşyeri Taşınması ve Ulaşım Şartlarının Değişmesi Hk.

ben bir firmada 11 yıldır depo sorumlusu olarak çalışmaktayım şirket 2 yıl önce başka şehire taşındı ulaşımı tahsis ettikleri araçla yapıyordum günlük 2 saat yol sürmekte şirket kendi servis aracı ile ile gitmemi istiyor bu araç toplamda sabah akşam 5.5 6 saat te servisini tamamlamakta sabah saat 06:00 binip 8:15 işyerinde oluyor akşam 17:30 binip20:00 evde olacağım bu şartlarda çalışma saatim kadar serviste zaman geçireceğim bu konu hakkında ne yapmam gerekmektedir şirketin ilk personellerinden olduğumda karşılıklı iyi niyetle herhangi bir bildirimde bulunmadan diğer şehre geldim ulaşım şartlarımın değişmesi haklı fesif nedeni sayılırmı
teşekkürler

Yeni şehre gittiğinizde sözleşmenizi yenileyerek araç ile ulaşımı koymuş olsaydınız, haklı neden ile kesinlikle fesih edebilirsiniz derdim, ama şuanda eliniz zayıf gibi gözüküyor. Hakkınızı ancak mahkemede alabilirsiniz diye düşünüyorum. Yine haklı bir neden var ortada ancak bu sefer kanıtlama yükümlülüğü altındasınız. Şirket aracı ile işe gidip geldiğinizi, bu şartlarda yeni adreste çalışmayı karşılıklı kabul ettiğinizi vs, şahitler huzurunda da olsa kanıtlamak zorunda kalırsınız diye düşünüyorum.

Sayın muratdas,

Sayın zindan'ın düşüncelerine katılmakla birlikte, sanırım size tahsis edilen özel aracı geri almak istiyorlar, bu ücrette ve sağlanan şartlarda indirim demektir ve sizin de rızanız olmalıdır, bu durum bence bildirimsiz fesih hakkı doğurur ve tazminat hakkı da sağlayabilir.

Tarafların anlaşması halinde "çalışma koşulları"nda kanuna aykırı olmayacak şekilde değişiklikler yapılabilir.

Bu olaydaki püf nokta, sözkonusu uygulamanın/değişikliğin, işci aleyhine esaslı değişiklik niteliğinde olup/olmadığı üzerinde toplanmaktadır.
Başta işcinin ücret ve kazanılmış haklarına,mesleğine/ustalığına,konumuna/statüsüne zarar getiren değişiklikleri, esaslı değişiklik olarak mütaala etmek olasıdır.
Olayımızda ki araç meselesini çalışma koşulları bağlamında "kazanılmış haklar"çerçevesinde ele almak mümkün gibi görünse de,ihtilaf halinde veya işci yönünden (başta M.22, akabinde M.24/II-f(son cümle)den hareketle) fesih halinde,olayın dava konusu edilmeden çözümünün mümkün olmayacağı,
dava konusu edilse de davanın %100 işci lehine veya işveren aleyhine sonuçlanacağını söyleyemem
(ağırlıklı düşüncem işci yönünden % 40 gibi ama burada da esaslı nokta,aracın tahsis amacı ön plana çıkıyor,davanın seyri bu nokta üzerinden, leh veya aleyh de olacak,dolayısıyle oranlar(nihayetinde % 49/51) bu duruma göre değişecek düşüncesindeyim)

Son düzenleme:
İşyerinin başka şehir dışına çıkması haklı fesih nedenidir. Ancak süre 2 yıl olmuş süreyi kaçırdınız mı net bilmiyorum. Bir avukata müracaat etmelisiniz.