fonradar

İşyeri Tescil ve İlk İşe Girişte Tarih Karmaşası

malianestezi

Katkı Sunan Üye
Merhabalar,
Açılış yaptığım bir şahıs firması ile ilgili sormak istediğim bir kaç husus var. Firmaya açılış vermeden evvel personel alacağı netti. Bu sebeple ben 29.11.2022 tarihinde interaktiften işe başlama verirken, İşçi çalıştırmaya "evet" dedim ve muhtasarını da aylık işaretledim.
Fakat sonrasında personel durumu muallak oldu. Beklemek durumunda kaldım.
Şimdi ise 2 personel alacaklarını ve ikisinin de kısmi süreli çalışacağını söylediler(personellerin biri Ocak ayında giriş olacak)
Birbirinden bağımsız kafamı kurcalayan sorularım var,
1-) Sgk tescili yaparken personel işe giriş tarihi illa ki interaktiften işe başlama verdiğim tarih olan 29.11.2022 olmak zorunda mı? 01.12.2022 tarihine de giriş verebilir miyim?
Yani ilk işe girişte vergi dairesi açılış tarihine mi giriş verilmek zorunda yoksa Sgk tescil tarihi mi baz alınır? 1 aylık sürenin kapsamı tam olarak nasıl?
2-) Ben interaktiften işçi çalışacak şekilde açılış verdiğim için Sgk'nın sistemine otomatik tescil gidiyor mu diye merak ederek bağlı olduğumuz sgk merkezini aradım. Sorgulattım. Şahıs firması olduğu için herhangi bir tescil gözükmüyormuş( eğer a.ş. vs olsa idi interaktif sisteminden otomatik Sgk'ya tescil gidiyormuş.)
Yani şuan sisteme düşmüş bir tescil yok. Ben de daha tescil yapmadım. Böyle bir durumda(Farazi hiç personel almama kararı almış olsalardı)hiç tescil yapmasam da sorun olur muydu?(Bu soruyu merak ettiğim için soruyorum. Yani vergi dairesi ve sgk arasındaki bağlantıya ilişkin bilgi almak için)

Eğer Aralık ayına ilk işçi girişi yapabiliyorsam o şekilde yapıp Kasım ayı muhtasarını boş vermek istiyorum.

Cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim.

Sayin Malianestezi

1-) Sgk tescili yaparken personel işe giriş tarihi illa ki interaktiften işe başlama verdiğim tarih olan 29.11.2022 olmak zorunda mı? 01.12.2022 tarihine de giriş verebilir miyim?

Cevap: işe giriş tarihi illa ki interaktiften işe başlama verdiğin tarih olan 29.11.2022 olmak zorunda. Cunku Firmaya açılış vermeden evvel 29.11.2022 İşçi çalıştırmaya "evet" demissin. Eger evet demeseydin 1 ay suren vardi

2-) Ben interaktiften işçi çalışacak şekilde açılış verdiğim için Sgk'nın sistemine otomatik tescil gidiyor mu diye merak ederek bağlı olduğumuz sgk merkezini aradım. Sorgulattım. Şahıs firması olduğu için herhangi bir tescil gözükmüyormuş( eğer a.ş. vs olsa idi interaktif sisteminden otomatik Sgk'ya tescil gidiyormuş.)

Cevap : Bu tescil oraya bildirilecek. Onlar sizi uyarmazlar. Ceza kartopu oluncaya kadar bekleyip zaman asiminin dolmasina yakin yazi gelir.

3-Yani şuan sisteme düşmüş bir tescil yok. Ben de daha tescil yapmadım. Böyle bir durumda(Farazi hiç personel almama kararı almış olsalardı)hiç tescil yapmasam da sorun olur muydu?(Bu soruyu merak ettiğim için soruyorum. Yani vergi dairesi ve sgk arasındaki bağlantıya ilişkin bilgi almak için)

Cevap : Sorun olurdu

Sayin Malianestezi

Cevap: işe giriş tarihi illa ki interaktiften işe başlama verdiğin tarih olan 29.11.2022 olmak zorunda. Cunku Firmaya açılış vermeden evvel 29.11.2022 İşçi çalıştırmaya "evet" demissin. Eger evet demeseydin 1 ay suren vardi

Cevap : Bu tescil oraya bildirilecek. Onlar sizi uyarmazlar. Ceza kartopu oluncaya kadar bekleyip zaman asiminin dolmasina yakin yazi gelir.

3-Yani şuan sisteme düşmüş bir tescil yok. Ben de daha tescil yapmadım. Böyle bir durumda(Farazi hiç personel almama kararı almış olsalardı)hiç tescil yapmasam da sorun olur muydu?(Bu soruyu merak ettiğim için soruyorum. Yani vergi dairesi ve sgk arasındaki bağlantıya ilişkin bilgi almak için)

Cevap : Sorun olurdu
Ferhat Bey detaylı anlatımız için çok teşekkür ederim.
Bu konuyu günlerdir sormadığım üstad kalmadı. Bir türlü net cevap alamadım.
Dün başka bir üstad ile yoklama tutanağımıza baktık. Personel sayısı ''0'' girilmiş.
Buna istinaden sorun olmayacağını söyledi.
Sgk' da da 2 3 tanıdığa sordurdum Şahıs firmalarında otomatik tescil olmadığını teyit ettiler.
Dün tescil işlemini yaptım ve personel çalışmaya başlanacak tarihi 20.12.2022 yaptım.
belgeleri online ibraz ettim. 2-3 saat sonra tescil onaylandı. Sicil no çıktı.
Şifrelerimi de aldıktan sonra işe girişini yaptım.

Üstad dün tescili yaptıktan sonra şunu dedi '' 20.12.2022'' tarihli girişi 1 ay içerisinde yapabilirsin. Ben garanti olsun diye hemen yaptım.

Sizin cevaplarınıza bakarak sorunlu bir işlem yaptım.. genel amaçlı dilekçe ile durumu izah etsem doğru olur mu? gıda imalatı sektör.. Elemanı da gerçekten bugün başlayacak çalışmaya. tadilat tamamlanması vs derken bugüne kaldı. Bunu izah etsem uygun olur mu? Zira kasım ayı muhtasarı boş olacak. Kira sözleşmesi aralıkta başlıyor. Ben de henüz makbuz kesmedim. Kasım ayına özgü ''Muhtasar yok'' bildirimi yapıp ekine durumu bildirsem nasıl olur? ne yapacağımı bilemedim..

Bu arada bir de şöyle bir durum farkettim. Ben aylık muhtasar göndereceğimi bildirmiştim açılışta ama defter beyana baktım 3 aylık gözüküyor. İnteraktif vergi dairesine baktım orada da 3 aylık gibi girilmiş. Bu neden olabilir?

Merhabalar bende işe başlama bildirimini 20.09.2022 tarihi ile yaptım haliyle vergi levhası olustu bir gün sonra ayın 22.09.2022 tarihinde de sgk dosyası tescil işlemi yaptım ve tescil tarihi ile aynı işe giriş yaptım.Bende bu konuda bir çok kişiye sordum ama yaptığım işlemin doğru olduğunu söylediler 🤔

Ferhat Bey detaylı anlatımız için çok teşekkür ederim.
Bu konuyu günlerdir sormadığım üstad kalmadı. Bir türlü net cevap alamadım.
Dün başka bir üstad ile yoklama tutanağımıza baktık. Personel sayısı ''0'' girilmiş.
Buna istinaden sorun olmayacağını söyledi.
Sgk' da da 2 3 tanıdığa sordurdum Şahıs firmalarında otomatik tescil olmadığını teyit ettiler.
Dün tescil işlemini yaptım ve personel çalışmaya başlanacak tarihi 20.12.2022 yaptım.
belgeleri online ibraz ettim. 2-3 saat sonra tescil onaylandı. Sicil no çıktı.
Şifrelerimi de aldıktan sonra işe girişini yaptım.

Üstad dün tescili yaptıktan sonra şunu dedi '' 20.12.2022'' tarihli girişi 1 ay içerisinde yapabilirsin. Ben garanti olsun diye hemen yaptım.

Sizin cevaplarınıza bakarak sorunlu bir işlem yaptım.. genel amaçlı dilekçe ile durumu izah etsem doğru olur mu? gıda imalatı sektör.. Elemanı da gerçekten bugün başlayacak çalışmaya. tadilat tamamlanması vs derken bugüne kaldı. Bunu izah etsem uygun olur mu? Zira kasım ayı muhtasarı boş olacak. Kira sözleşmesi aralıkta başlıyor. Ben de henüz makbuz kesmedim. Kasım ayına özgü ''Muhtasar yok'' bildirimi yapıp ekine durumu bildirsem nasıl olur? ne yapacağımı bilemedim..
Yazacagim. Ben yazmadan dilekce vermeyin. Zira dilekcelik bir konu yok. Kucuk bir olay var onu yazacagim. Dun televizyon programina katildim. Biraz istirahat edeyim yazacagim