fonradar

İşyerim de Çalıştıracak SMMM Belgeli Eleman Arıyorum

bazı gazeteler deilanlar da rastladım ayrıca internette de rastladım
İşyerim de çalıştırılacak SMMM belgeli ELEMAN arıyorum, deniyor

bu ilanın kaportacı,son ütücü,makinacı,ortacı ,kalfa aranıyor ilanlarından ne farkı var?

inşaat şirketin de çalıştırılacak mühendis eleman aranıyor ya da hukuk bürosun da çalıştırılacak avukat eleman aranıyor diye bir ilan gördünüz mü?

4 yıl oku ,3 yıl staj yap. staja başlarken ve staj bitiminde sınava gir

sonuç;
gazetede bu ilanı oku:

İşyerim de çalıştıracak smmm belgeli eleman arıyorum.............

Ynt: İşyerim de çalıştıracak smmm belgeli eleman arıyorum

Size sonuna kadar katılıyorum, bu ilanlara itibar eden meslek mensubu var mıdır merak ediyorum.

bu ilanlara itibar eden var mıdır merak ediyorum diyorsunuz..
mutlaka vardır, ancak bu durum itibar eden kişi açısından utanılacak bir durum gibi algılanmamalıdır. "ben SMMM oldum, mesleğimini onuru, belgemin gücü vs." diyerek açtığı bürosunda kirayı veya telefon faturasını nasıl ödeyeceğini düşüneceğine makul ücret ve haklar ile bağımlı çalışmayı tercih edenler azımsanmamalıdır.

koşullar hepimizce malumdur, her ne kadar evet bu meslek serbest icra edilmesi gereken bir meslekse de geçindirilmesi gereken bir hane de hayatın gerçeğidir.

Yanlış anlaşıldım galiba, ben bağımlı çalışmaya karşı değilim, sadece bu meslek kolay elde edilmiyor, kimseden de sorumluluklarımız az değil meslek mensuplarının eleman statüsünde çalışmasını yadırgıyorum sadece.

bu ilana ,eğer bir smmm başvuruyorsa o ruhsatı boşuna almış derim
bu ilana,smmm ruhsatını yırtıp öyle başvurmalı
smmm olmakta ne işi var dı ki muhasebeci olarak kalsaydı
ön muhasebe de 2.000 tl maaşla çalışan lise mezunları varken
eleman statüsünde görülmeyi kendine layık görenler smmm olmamalıdır.
bu ilanı verene de birkaç şey söylemek gerekirdi ...

Üstadlar siz herhalde işleri rayına koydunuz rahat rahat konuşuyorsunuz. Bir mali müşavir yeterince çevresi yoksa bu kişi ne yapacak size soruyorum. Buro açsa açamaz sağolsun bazı üstadlar 50 mükellef az diyor, 100 mükellef az diyor, 250 de olsa az diyecekler. Bazı mali müşavirlerin aylık geliri 20.000 YTL iken bazı mali müşavirlerin ise aylık geliri 1.500 YTL yi geçmiyor. Niye! Bazılarının gözü doymuyor. Sakın tecrübeden ve bilgiden bahsetmeyin çünkü 1.500 YTL maaş ile çalışan daha çok şey biliyor. Örnek mi istersiniz. Ben Ticaret Lisesi, Bilgisayarlı Muhasebe Uygulamaları daha sonra da Lisans olarak İşletme Okudum. İlk girişte staj başlatma sınavını kazandım. İlk girişte de 7 dersi çok yüksek notlar alarak yeterliliği verdim. 2 Yıl SMMM burosunda çalıştım. 1 Yıl YMM yanında Denetçilik yaptım. 3 Yıldırda muhasebe müdürlüğü yapıyorum. Aylık gelirim 1.500-2000 arası Geçen bir saygı değer üstadı ziyarete gittim yaşı 60 civarlarında o esnada yanında çalışan bir eleman geldi sabit kıymet satışının faturası nasıl kesilmeli ve yevmiye kaydı nasıl olamalı aylık geliri 15.000-20.000 arası imiş. Çalışmalarınızda başarılar dilerim.
Saygılarımla....

magnacarta ' Alıntı:
bu ilana ,eğer bir smmm başvuruyorsa o ruhsatı boşuna almış derim
bu ilana,smmm ruhsatını yırtıp öyle başvurmalı
smmm olmakta ne işi var dı ki muhasebeci olarak kalsaydı
ön muhasebe de 2.000 tl maaşla çalışan lise mezunları varken
eleman statüsünde görülmeyi kendine layık görenler smmm olmamalıdır.
bu ilanı verene de birkaç şey söylemek gerekirdi ...

Benim de söylemek istediklerim bunlardı işte..

Abartmayalım. İstisnalar kaideyi bozmaz. 1500 ytl muhasebe elemanı için bence iyi paradır.

Ayrıca kimin aylık geliri 15-20,000 tl anlamadım

Üstad bütün samimiyetimle söylüyorum. Bu işi ciddi manada yapan smmm ler de ymm ler aylık net geliri 10.000 den kesinlikle aşağı düşmüyor. Yeni mali müşavirler istisna tabi 5 yılı geçkindir bu işi yapanların %80 i 10.000 den aşağı düşmüyor. Benim anlatmak istediğim de 1.500 ytl ye elaman çalışması gerekirken mali müşavir çalışıyor nedeni de bazı mali müşavirlerin çok fazla defter tutması

Ynt: İşyerim de Çalıştıracak SMMM Belgeli Eleman Arıyorum

"5 yılı geçkindir bu işi yapanların %80 i 10.000 den aşağı düşmüyor"
Bu söylediğiniz doğru mu ???

Yıllık net 120.000 YTL ve üzeri kazanan mali müşavir oranı %5-10'dur diye tahmin ediyorum.

Zamanında sınavsız dağıtılan ruhsatların sıkıntıları halen yaşanıyor.
Şimdi bir takım düzenlemelerle(Staj süresinin 3 yıla çıkartılması ve Serbest Muhasebeciliğin Ünvanınnın kaldırılması) işin önünü almaya çalışıyorlar fakat iş işten geçti.
Yapılan bu düzenlemler sayesinde 10 yıl sonra ancak bir düzelme olabilir.
Şu veya bu sebebten bazı ufak şehirlerde,Çanakkale gibi,20 ytl ye defter tutuluyor ve yasamızca vergi ödememiz bile yasaklanmış iken Elektrik ve Su faturaları bile ödeniyor.
Odalarımızın disiplin kurulu bu yanlışlıkları bulup kınama ve uyarma cezası kesebiliyor mu?Kesiyorsa hangi sıklıkta?
Olayı bağlayacağım nokta illerimizde çok fazla ruhsatlı muhasebeci var ve Odalarımızda kesinlikle piyasayı düzenleyecek yapması gereken çalışmaları yapmıyorlar.Böyle olunca Mesleğimizin itibarı malesef düşüyor.

yapabiliyosanız siz de yapın yasalarla is yürümez uyarma kınama cezası hepsi hikaye bunları yapmassanız meslek mensubu olamazsınız ilk koşul piyasaya girerken fiyat kırmak ikinci koşul mükellefin elektrik su ve cep telefonunu ödemek
3568 sayılı yasanın ne kadar dışına çıkarsanız o kadar kazanırsınız

Yasalarla iş yürmez ise neden smm olmaya çalışıyorsun. Pazarcı ol, hatta beyaz ticareti yap. ::) ??? ??? ???

stajyer1 ' Alıntı:
yapabiliyosanız siz de yapın yasalarla is yürümez uyarma kınama cezası hepsi hikaye bunları yapmassanız meslek mensubu olamazsınız ilk koşul piyasaya girerken fiyat kırmak ikinci koşul mükellefin elektrik su ve cep telefonunu ödemek
:eek: :eek: :eek: :eek: :eek: :eek: :eek: :eek: :eek: :eek: :eek: :eek: :eek: :eek:

stajyer1 ' Alıntı:

bu şekilde yapan yada yapacak olan kaç kişi bu arkadaş gibi doğrudan doğruya söyleyebilirdi düşünmek lazım.Söylediklerine katılmıyorum yanlış anlaşılmasın,ama gerçekler acıdır ve işte bu meslekte kimler ne şekilde ekmek yiyor en basit örneklerinden biri.Bazen diyorum kendi kendime.Eğer kanunlara uygun yapacaksan muhasebe elemanı olarak kalsaydın,niçin girdin büyük işlere ??? ??? ??? Elbet birgün mesleğini seven.maddiyat gütmeyen bir oda çıkarda bütün hepimizin yüzü güler.Bursa odasından böyle bir atılım bekliyorum en yakın onlar gözüküyor. ??? Herkese iyi çalışmalar.

ben zaten smmm yim bende isterim herşeyin meslek mevzatına uymasını ama malesef halen yasa değil şahıs ön pilanda
yasaların şahısların güçleriyle orantılı olarak uygulanması
bir çok stajyer arkadaş sigortasını kendi cebinden ödüyor bu yasal mı dır
stajyeri bulamıyor ödenen kayıt paralarını stajyeri bulamayan kişiler bu paraları nerden bulup ödüyor
rekabet yasağı reklam yasağı ticari faliyette bulunmama kim uyuyor bu ilkelere
her meslek mensubu mükellefin ya doğrudan hissedarı ya da dolaylı ücret tarifelerine kim uyuyor daha bir çok soru var
yine de sözüm biraz kaba oldu kusura bakmayınız

bir çok stajyer arkadaş sigortasını kendi cebinden ödüyor bu yasal mı dır?

işi bilen bir stajyer sigortasını kendi ödemez.........

Aslında bu olayın bu kadar büyütülecek bir yanı yok bence, sizin isyanınız ilandaki başlığa isyandır.
Bu şekilde değilde Şirketimde istihdam edilmek üzere S.M.M.M Belgesine sahip yöneticiler aranıyor olsaydı. Tepkiniz bu şekilde olmazdı.

Zira Mali Müşavirlik belgesini aldıktan sonra büro açmak çok zahmetli ve uzun bir süreçtir. Artı Büro açılsa bile bu gün Mali müşavirler her ne kadar işveren ve patron gibi görünsede gerçekte devletin ve mükelleflerin bir elemanıdır. Her ikisininde söylediği şeyleri yapmak onlara hizmet etmekle mükelleftir.

Şimdi gelelim ilana, bu kişi böyle bir ilan vermiş olduki bu işe başvurduk. İlanda S.M.M.M belgesi olan eleman demiş. Demekki çıtayı yükseltmiş yani lise mezunu yada üniversite mezunu istemiyor. S.M.M.M belgesini almış konuya hakim bir eleman istiyor. Siz bunun bilincinde olarak bu işe müracat ettiğinizde İş verenin sizden isteyeceği tek şey ücrette anlaşmak olacaktır. Bu konudada S.M.M.M belgesine sahip bir kişi olarak 1.500.00 tl yada 2.000.00 tl ye bu işi kabul etmeyeceksiniz herhalde, Konuşmalarınızla duruşunuzla, konuşmanızla bu belgeye sahip bir eleman istiyorsan kesenin ağzını acacaksın mesajını vermeniz gerekmektedir. Benim öngörüm şu anda bu tutar minimum 10.000.00 ytl dir.

Bu tutarı istediğinizde bu ilanı veren kişi bu tutarı kabul ederse gerçekten ne istediğini bilen bir insandır. Yok bu tutarı çok bulduysa eğer emin olun bir sonraki ilanında Ticaret lisesi mezunu ön muhasebeden anlayan eleman aranmaktadır ilanı verecektir.

Not : Nasıl muhasebede çerez parasına muhasebe tutup piyasayı alt üst eden muhasebeciler, mali müşavirler varsa, Bu durumdada 1.500.00 , 2.000.00 ytl ye çalışacak insanlar çıkacaktır. Ama ne demişler istisnalar kaideyi bozmaz, önemli olan bizim kazandığımız ünvanın ne olduğunu bilmemiz.

10,000 ytl smm maaş mı alacak. Güldürmeyin beni.
Eski şirketimde çalışan ymm 2000 ytl alıyodu. geçen sene.