fonradar

İşyerinde Çalışan İşçilerin Doğruluğu Hak..

Merhabalar..Bir Ltd.Şti 2007 temmuz ayında Ticaret odasından Kapasite Raporu alır...(37 Kişi çalıştırma durumlu) ,, Tarım İl Müdürlüğünden Gıda Sicil Yönetmeliğine uygun işyeri tescili alır... Belediye açma ve çalışma ruhsatı alır.. Bünyesinde Gıda mühendisi bulundurur.. 2007 yılının Ağustos ayında KİK'a bağlı bir ihaleye katılır. (ihaleyi yüksek tekliften dolayı alamaz) ..Bu firmanın 2009 yılının haziran dahil işçi bildirimleri internet yoluyla işverenin talimatıyla (Personel Listeleri ve Ücret Bordroları işveren tarafından her ay kaşelenip imzalanmıştır) ilgili kuruma verilmiştir. İşverenin sigorta borcu birikti.. Şimdi SGK borcu tahsil etmek istiyor..İşveren ben bunları veya bu kadar kişiyi çalıştırmadım diyor..Bu çalışanların sigortaları iptal olur mu... Benim bu işçilerin bordrolarını işverenin imzaladığına dair evrakları var..

Başımdan geçmedi ama paylaşmak isterim,başlangıç olsun.
Bu bilgiler doğru ise maalisef bu olayda işveren hatası(ihale amaçlı girşimler ve bu girişimlerin aleyh de sonuçları)sözkonusu gibi.Kapasite raporu ile önceden sgk na bildirilmiş olan işci sayısı tespit olunmuş,yani işverenin şu kadar çalışanı var diye(ön hazırlık kapasite raporlarınde belki ihtiyaç duyulan-duyulacak işci sayısı belirtilir-belirtiliyor iken bu raporlarda işletmenin mevcut durumunun)tespiti yapılıyor,bu rapor ile KiK mevzuatı çerçevesinde yapılan bir ihaleye katılınıyor ,zaten bu ihale kapsamında şu kadar alet-malzeme-araç gereç-yeterli personel şartları sözkonusu,işletmenizinde bu şartları taşıdığının ispatı olarak belgeler var,üstelik bu kimseler(37 kişi) hakkında dediğiniz gibi de işveren tarafından yapılması gerekenler düzenli şekilde yapılmış,sgk tarafından bu kimselerin bu işyerinde çalışıyor oldukları görülüyor,oysa işveren bu kimseleri hiç çalıştırma(mış)dı!..deniliyor.
Bu duruma göre mevcut belgeler üzerinden sgk nın iddiası,işverenin de karşı savunması ile bu konu yargıya taşınır gibi gözüküyor.
Yargı aşaması öncesi şu an işveren taraından yapılması geken ne olabilir?

Yazdıklarınızdan işverenin gerçekten bu işçileri çalıştırıp çalıştırmadığını anlayamadım. Ancak SGK ya yapılan bildirimde işçiler gözükmedi ise yargı yolu açıktır ve işçiler kesin olarak kazanır.