fonradar

İşyerinde iş kazası geçiren çalışanın o günlük ücreti,

kenanacur

Katkı Sunan Üye
Merhabalar,
işyerinde 21/03/2012 tarihinde işçi yarım gün çalışıyor ve gün ortasında iş kazası geçiriyor. Bu durumda 21/03 tarihli puantajında bu arkadaşı çalıştımı gösteriyoruz raporlumu, Eğer çalıştı gösteriyorsak raporunu sgk ya eksikmi işliyoruz? Eğer raporlu gösterirsek o gün için ki yarım çalışması boşamı gitmiş olacak?

teşekkürler.

Ynt: İşyerinde iş kazası geçiren çalışanın o günlük ücreti,

Çalıştığı süreyi ödemeniz gerekiyor. SGK açısından da o günü vermeniz
gerekir. O güne rapor almış olması önemli değil.

kaza gününden raporlu olur.ogün puantaja rapor girceksiniz.

Çalışanın kısmı süreli çalışma veya çağrı üzerine çalışma gibi sözleşmesi yoksa, 1 saat dahi çalışsa o günün
Sgk günü verilir. Ama ücreti çalıştığı kadar ödenir.

katılmıyorum sn.ihsans

sgk günü neyse ücreti odur.

aşkınbulduk ' Alıntı:
katılmıyorum sn.ihsans

sgk günü neyse ücreti odur.

ne alaka ya , çalışmayan adama tam gün ücret mi ödenir. Kaldı ki iş kazalarında çalışılmayan tüm süreleri SGK ödüyor. Zaten rapor başlangıç tarihi iş kazasının olduğu tarih olarak girildiği için sisteme , hastaneye müracaat edilen saatten itibaren de ödemesini alıyordur büyük ihtimal , işveren ödemek zorunda değil. Yarım gün çalıştığı için sigortası ödenir ama ücret çalıştığı kadar kısmını alır.

Elbette Kaza geçirdiği günün ssk günü de verilmeli.
Ayrıca o günün çalıştığı süreye ait ücreti de verilmelidir.
Örneğin; çalışan o gün 7 saat çalışıp son yarım saatte kaza geçirip istirahat aldıysa çalıştığı 7 saatin
ücretini işveren cebe mi atmalı, Hakkaniyet açısından da o ücret işçiye ödenmeli (Ödendiği için de SGK günü bildirilmeli). İşçinin geçirdiği iş kazası işverene kazanç sağlamamalı.
Ayrıca ikinci örnek; İşe başladığı gün iş kazası geçiren ve istirahat alan işçi için ne yapacağız. 0 (sıfır) güne
iş kazası mı diyeceğiz. SGK iş görmezliğini neye göre hesaplayacak.

Sn. Hazelsu,
Ben hiç tam ücret demedim. hep O gün çalıştığı süreye ait ücretinden bahsettim. O gün çalıştığı süreye ait ücreti ödenir. Ödeme olduğu için de o güne ait SGK günü ve Primi ödenir. diye savunuyorum

Pardon Sn. Hazelsu,
AŞKINBULDUK üzerinden yaptığınız alıntıya dikkat etmeden cevapladım..
İş kazası olduğu günü de işçi SGK dan tam alıyor