resim

İŞYERİNDE SSK LA ÇALIŞAN OLMADIĞININ KURUMA BİLDİRİLMESİ

Üyelik
1 Eki 2007
Mesajlar
12
Konum
KOCAELİ
29/09/2008 tarihinden itibaren işyerimizde ssk lı çalışan kalmadı. kuruma ne kadar sürede bildirmemiz gerekiyor.Birde nasıl bir dilekçe yazmamız gerekiyor.Bu konu ile ilgili yardımlarınızı bekliyorum.(işletme çalışmaya devam ediyor)
 
Üyelik
10 May 2008
Mesajlar
158
Konum
GAZİANTEP
Ynt: İŞYERİNDE SSK LA ÇALIŞAN OLMADIĞININ KURUMA BİLDİRİLMESİ

9.ayın bildirgesinin verilme süresi 31.09.2008 dir. bu tarihe kadar dilekçeyi verebilirsiniz.
örnek dilekçe ;


SOSYAL SİGORTALAR İL MÜDÜRLÜĞÜ?NE
................


Kurumunuzun ....................................... sicil numarasında işlem görmekteyiz.

ARALIK / 2007 dönemine işçi çalıştırmadığımızdan dolayı bu döneme ait, Aylık Sigorta Prim ve Hizmet Bildirgesini vermemizi gerektiren bir işlem bulunmamaktadır. İşçi çalıştırmaya başladığımız zaman kurumunuzu bilgilendireceğiz. Gerekli işlemlerin yapılmasını arz ederiz. 15.01.2008



Saygılarımızla?.
A D R E S .......................
 
Üyelik
1 Eki 2007
Mesajlar
12
Konum
KOCAELİ
Ynt: İŞYERİNDE SSK LA ÇALIŞAN OLMADIĞININ KURUMA BİLDİRİLMESİ

yardımlarınız için teşekkür ediyorum
 

nguroy

Moderator
Forum Yönetimi
Üyelik
2 Haz 2005
Mesajlar
12,415
Konum
istanbul
Ynt: İŞYERİNDE SSK LA ÇALIŞAN OLMADIĞININ KURUMA BİLDİRİLMESİ

Başlıkta büyük harf forum kurallarına aykırıdır düzeltin.
 

pascal

Katkı Sunan Üye
Üyelik
13 Eki 2008
Mesajlar
505
Konum
istanbul
Ynt: İŞYERİNDE SSK LA ÇALIŞAN OLMADIĞININ KURUMA BİLDİRİLMESİ

kuruma verildiğinde kurumdan borcu yoktur kağıdı almayı unutmayın sonrasında sorun olabilir
 
S

Serpil YAVUZ

Ziyaretçi
Ynt: İŞYERİNDE SSK LA ÇALIŞAN OLMADIĞININ KURUMA BİLDİRİLMESİ

jaques ' Alıntı:
9.ayın bildirgesinin verilme süresi 31.09.2008 dir. bu tarihe kadar dilekçeyi verebilirsiniz.
9.ayın bildirgesinin verilme süresi 31.10.2008 dir.demek istediniz sanırım.
 
Üyelik
10 May 2008
Mesajlar
158
Konum
GAZİANTEP
Ynt: İŞYERİNDE SSK LA ÇALIŞAN OLMADIĞININ KURUMA BİLDİRİLMESİ

haklısınız serpil hanım, 31.10.2008 beyanın son tarihi.
 
Üyelik
16 Ara 2005
Mesajlar
19
Ynt: İŞYERİNDE SSK LA ÇALIŞAN OLMADIĞININ KURUMA BİLDİRİLMESİ

Bu konuyla ilgili bir genelge var mı?
Varsa tam olarak nasıl?

Teşekkürler.
 
Üyelik
22 Ağu 2008
Mesajlar
204
Ynt: İŞYERİNDE SSK LA ÇALIŞAN OLMADIĞININ KURUMA BİLDİRİLMESİ

Sayın jaques örneklediği dilekçe ile dosyanın kapanmaz geçici süre askıda kalır ek olarak bilgi vermek istedim. Tasfiye sonunda sgk sizden bu dosyaya ilişkin kapanış gazetesini isteyecektir.
Daha sonra bu dilekçe ile işçi çalıştırmaya başladığınızda bu dosyadan işlem yapabilirsiz.
 
N

nane

Ziyaretçi
Çalışmadı Yazısı Hk.

Yeni kanunla beraber işçi çalıştırmaya ara verilmesinden itibaren 2 yıl değişiklik olmaz ise kurum resen dosyayı kapatacak.
 
Üyelik
22 Ağu 2008
Mesajlar
204
Ynt: İŞYERİNDE SSK LA ÇALIŞAN OLMADIĞININ KURUMA BİLDİRİLMESİ

SOSYAL SİGORTALAR KURUMU SOSYAL SİGORTA İŞLEMLERİ YÖNETMELİĞİ
Resmi Gazete: 16 Ocak 2004 - 25348
ÜÇÜNCÜ BÖLÜM
İşyerinin Devri, İntikali, Kapanması, Terki, Tasfiyesi ve Tescil İşleminin İptali


Devir, İntikal, Kapanma ve İşyeri Dosyalarının İşlemden Kaldırılması
Madde 12- a) İşveren; işyerinin devri durumunda en geç devir tarihinde, kapanması, terki veya tasfiyesi halinde bu durumu en geç bir ay içinde, miras yoluyla intikalinde ise mirasçılar bu durumu, ölüm tarihinden itibaren en geç üç ay içinde işyerinin tescilli bulunduğu Üniteye yazılı olarak bildirir.
b) İşyerinin yanlış veya yersiz olarak Kanun kapsamına alındığının tespiti halinde Ünitece tescil işleminin iptali yapılır.
c) Aynı iş veya işyerine birden fazla sicil numarası verilmiş olduğunun anlaşılması halinde, sonradan verilen numaralar Ünitece resen iptal edilir. İptal edilen numaralar başka işyerine verilmez
d) Kapanma, terk veya tasfiye olmadığı halde, işyerinde en az (beş) yıllık bir süreden beri sigortalı çalıştırılmadığı; işverenler tarafından bildirilen veya Kurumca yapılan teftiş ya da kontroller sonucu anlaşılan işyeri dosyaları, sigortalı çalıştırılmaya son verilen tarih itibariyle Ünitece işlemden kaldırılır ve taahhütlü bir yazıyla işverene bildirilir.

yeni kanunda sayın nanenin belirttiği gibi.
 
N

nane

Ziyaretçi
Ynt: Çalışmadı Yazısı Hk.

O yönetmelik artık tarihin tozlu raflarına yolcu oldu. Yeni kanun ve yönetmelik geçerli.
 
Üyelik
22 Ağu 2008
Mesajlar
204
Ynt: İŞYERİNDE SSK LA ÇALIŞAN OLMADIĞININ KURUMA BİLDİRİLMESİ

sayın nane yeni yönetmelikde de ssk dosyasının kapanma dilekçesini verme süresi 1 ay değişmedi bulamadığımdan eskisinden faydalandım varsa yeni yönetmelikde 2 ay 3 ay gibi bir süre siz yazında bizde öğrenelim.
 
Üyelik
25 Eyl 2008
Mesajlar
239
Ynt: İŞYERİNDE SSK LA ÇALIŞAN OLMADIĞININ KURUMA BİLDİRİLMESİ

Değerli Büyüklerim

Yeni kanunda 15 gün olmuş sanırım

19. İşçi çalıştırmaya ara verilmesi halinde, işveren İşçi çalıştırılmadığına ilişkin dilekçeleri 15 gün içinde kuruma bildirilmek zorundadır. (5510/86.Madde)

http://www.alomaliye.com/2008/talha_apak_sgk.htm

Saygılarımla
 

ZİNDAN

Moderator
Forum Yönetimi
Üyelik
6 Eyl 2006
Mesajlar
7,269
Konum
İstanbul
Ynt: İŞYERİNDE SSK LA ÇALIŞAN OLMADIĞININ KURUMA BİLDİRİLMESİ

Evren1981 ' Alıntı:
Değerli Büyüklerim

Yeni kanunda 15 gün olmuş sanırım

19. İşçi çalıştırmaya ara verilmesi halinde, işveren İşçi çalıştırılmadığına ilişkin dilekçeleri 15 gün içinde kuruma bildirilmek zorundadır. (5510/86.Madde)

http://www.alomaliye.com/2008/talha_apak_sgk.htm

Saygılarımla
Sgk kanunundaki muallak bir konu daha..
15 gün içinde ama, son işçinin işten ayrıldığı tarihten itibaren 15 gün içindemi,
aylık bildirgenin verilmesinin son gününden sonraki 15 gün içindemi.?
 
Üyelik
16 Ara 2005
Mesajlar
19
Ynt: İŞYERİNDE SSK LA ÇALIŞAN OLMADIĞININ KURUMA BİLDİRİLMESİ

ZİNDAN ' Alıntı:
Evren1981 ' Alıntı:
Değerli Büyüklerim

Yeni kanunda 15 gün olmuş sanırım

19. İşçi çalıştırmaya ara verilmesi halinde, işveren İşçi çalıştırılmadığına ilişkin dilekçeleri 15 gün içinde kuruma bildirilmek zorundadır. (5510/86.Madde)

http://www.alomaliye.com/2008/talha_apak_sgk.htm

Saygılarımla
Sgk kanunundaki muallak bir konu daha..
15 gün içinde ama, son işçinin işten ayrıldığı tarihten itibaren 15 gün içindemi,
aylık bildirgenin verilmesinin son gününden sonraki 15 gün içindemi.?
Mantığım ay (dönem) bittikten sonra 15 gün olması gerektiğini söylüyor.
Ama dediğiniz gibi kanun bunu net olarak belirtmemiş.
 
Üyelik
7 Eyl 2005
Mesajlar
191
Konum
Tekirdağ
Ynt: İŞYERİNDE SSK LA ÇALIŞAN OLMADIĞININ KURUMA BİLDİRİLMESİ

28.08.2008 tarih ve 26981 sayılı Resmi Gazete de yayımlanan Sosyal Sigorta İşlemleri Yönetmeliği nin 109/e-16 maddesinde İşyerinde sigortalı çalıştırmaya ara verdiğini sigortalıyı çalıştırmaya son verdiği tarihten itibaren 15 gün içinde yazılı olarak bildiren işverenin, her ay ayrıca sigortalı çalıştırmadığına ve ücret ödemediğine ilişkin bir bildirimde bulunması gerekmez. hükmü yer almaktadır.
 
Üyelik
31 May 2005
Mesajlar
67
Konum
istanbul
Ynt: İŞYERİNDE SSK LA ÇALIŞAN OLMADIĞININ KURUMA BİLDİRİLMESİ

5510 md.86 "....sigortalı çalıştırmadığı takdirde, bu hususu sigortalı çalıştırmaya son verdiği tarihten itibaren, on beş gün içinde Kuruma bildirmekle yükümlüdür."
 

FATİH PESEN

Katkı Sunan Üye
Üyelik
5 Ağu 2005
Mesajlar
804
Konum
İst
Ynt: İŞYERİNDE SSK LA ÇALIŞAN OLMADIĞININ KURUMA BİLDİRİLMESİ

ZİNDAN ' Alıntı:
Evren1981 ' Alıntı:
Değerli Büyüklerim

Yeni kanunda 15 gün olmuş sanırım

19. İşçi çalıştırmaya ara verilmesi halinde, işveren İşçi çalıştırılmadığına ilişkin dilekçeleri 15 gün içinde kuruma bildirilmek zorundadır. (5510/86.Madde)

http://www.alomaliye.com/2008/talha_apak_sgk.htm

Saygılarımla
Sgk kanunundaki muallak bir konu daha..
15 gün içinde ama, son işçinin işten ayrıldığı tarihten itibaren 15 gün içindemi,
aylık bildirgenin verilmesinin son gününden sonraki 15 gün içindemi.?
Sayın Zindan
Ay sonundan sonraki 15 gün icinde olması gerekir, ay icinde işci cıktıktan sonraki ay sonuna kadar olan zaman zarfında yeni bir işçi işe alınabilir. Bence kanunun düzeltilmesi gerekir .. ay sonu yapılmalıdır.
 
Üyelik
25 Eyl 2008
Mesajlar
239
Ynt: İŞYERİNDE SSK LA ÇALIŞAN OLMADIĞININ KURUMA BİLDİRİLMESİ

Değerli Büyüklerim

Bu dilekçe iadeli taahütlü posta yolu ile gönderilebilir mi?

Saygılarımla
 
Üst