İşyerinde Yemek Verilmesi Hk.

Üyelik
3 Şub 2011
Mesajlar
3
Merhaba ;

Bana yardımcı olabilirseniz çok sevinirim...
Firmamız bünyesinde daha öncesinde catering firmaları vasıtasıyla yemek verilmekteydi ama mevcut binamızda yemekhane,aşçı ve mutfak gereçleri bulunmakta... Bu sebebten ötürü hem bildiğimiz hem de maliyetin düşürülmesi maksatlı işyerimizde yemeği kendimiz yaptırmak istiyoruz;

1-Kişi başı ücretlendirme veya aylık bir ücretlendirme var mı?
2-Yemek masrafları vergiden muaf mıdır? Gider olarak gösterilebilir mi?
3-Gıda mühendisliği ne gibi durumlarda bulundurulmalıdır ve zorunluluğu var mıdır?
4-Kendi bünyemizde yemek yapabilmek için işçi sınırı var mı?
5-Genel olarak işyerinde yemek vermenin kriterleri nedir?

Acil yardımlarınızı bekliyorum şimdiden teşekkür ederim...
Biraz acemiyim kusura bakmayın yanlış yere konu açmış olabilirim:(
 
Üyelik
27 Eyl 2008
Mesajlar
1,263
Konum
Antalya
Ynt: İşyerinde Yemek Verilmesi Hk.

Mira ' Alıntı:
Merhaba ;

Bana yardımcı olabilirseniz çok sevinirim...
Firmamız bünyesinde daha öncesinde catering firmaları vasıtasıyla yemek verilmekteydi ama mevcut binamızda yemekhane,aşçı ve mutfak gereçleri bulunmakta... Bu sebebten ötürü hem bildiğimiz hem de maliyetin düşürülmesi maksatlı işyerimizde yemeği kendimiz yaptırmak istiyoruz;

1-Kişi başı ücretlendirme veya aylık bir ücretlendirme var mı?
2-Yemek masrafları vergiden muaf mıdır? Gider olarak gösterilebilir mi?
3-Gıda mühendisliği ne gibi durumlarda bulundurulmalıdır ve zorunluluğu var mıdır?
4-Kendi bünyemizde yemek yapabilmek için işçi sınırı var mı?
5-Genel olarak işyerinde yemek vermenin kriterleri nedir?

Acil yardımlarınızı bekliyorum şimdiden teşekkür ederim...
Biraz acemiyim kusura bakmayın yanlış yere konu açmış olabilirim:(
Sayın Mira

Malzeme alımlarını demirbaş sınırını gözeterek direkt veya amortisman yoluyla, aşcının maaş giderlerini ve gıda maddesi alımlarını direkt olarak giderleştireceksiniz. Gıda mühendisi zorunluluğu konusunda bilgim yok ama, ana faaliyet konunuz gıda ve üretimi ile ilgili değil sanırım, genel işleyiş yukarıdaki gibidir.
 
Üyelik
3 Şub 2011
Mesajlar
3
Ynt: İşyerinde Yemek Verilmesi Hk.

Teşekkür ederim öncelikle yardımın için...
3-Gıda mühendisliği ne gibi durumlarda bulundurulmalıdır ve zorunluluğu var mıdır?
Bunu neden sordum? Yeni kanunda 10 kişi altında olanlarda yok ama bunun üstü içinde bir bilgi yok... Biz 60 kişili bir firmayız her detay önemli bu yüzden! Herhangi bir denetim söz konusu olduğunda başımız ağrımaması lazım. ???
 
İ

İrem35

Ziyaretçi
Ynt: İşyerinde Yemek Verilmesi Hk.

1- Bildiğim kadarıyla yoktur. Yani şukadar aylık mutfak masrafı kişi başına diye bir rakam hatırlamıyorum. Yinede işyeri bünyesinde mutfağa girecek malzemenin değeri, çalışanlarla orantılı olması gerekir diye düşünüyorum.

2- Yemek masraflarını gider yazabilirsiniz. Eğer çalışanlarınıza dışarıda yemek hizmeti verseydiniz. Günlük 10,70.-TL yemek bedeli üzerindeki tutarlar gelir vergisine tabi olacaktı. İşyeri müştemilatında yemek verdiğiniz için vergiden muaftır.

3- Gıda mühendisliği bulundurma zorunluluğu; imalatçılar, pastaneler, fırıncılar gibi esnaf sınıfında zorunluluk kapsamındaydı. Şİmdi bu zorunluluk kalktı. Bu tip bir işyeri değilseniz zaten zorunluluk kalktığından; normal işyeri faaliyetleri içerisinde de zorunluluk olmayacağı aşikar.

4- İşçi sınırı yoktur. Bir işçiniz bile olsa yemek hizmetini işyerinde yapabilirsiniz.

5- 1.maddedeki cevaba paralel olarak; Örneğin işyeri mutfağına alınmış mutfak masrafları arasında şirket sahibinin evi içinde alınan diğer masraflar ayrıştırılabilinmelidir.
 
Üyelik
3 Şub 2011
Mesajlar
3
Ynt: İşyerinde Yemek Verilmesi Hk.

İrem35 ' Alıntı:
1- Bildiğim kadarıyla yoktur. Yani şukadar aylık mutfak masrafı kişi başına diye bir rakam hatırlamıyorum. Yinede işyeri bünyesinde mutfağa girecek malzemenin değeri, çalışanlarla orantılı olması gerekir diye düşünüyorum.

2- Yemek masraflarını gider yazabilirsiniz. Eğer çalışanlarınıza dışarıda yemek hizmeti verseydiniz. Günlük 10,70.-TL yemek bedeli üzerindeki tutarlar gelir vergisine tabi olacaktı. İşyeri müştemilatında yemek verdiğiniz için vergiden muaftır.

3- Gıda mühendisliği bulundurma zorunluluğu; imalatçılar, pastaneler, fırıncılar gibi esnaf sınıfında zorunluluk kapsamındaydı. Şİmdi bu zorunluluk kalktı. Bu tip bir işyeri değilseniz zaten zorunluluk kalktığından; normal işyeri faaliyetleri içerisinde de zorunluluk olmayacağı aşikar.

4- İşçi sınırı yoktur. Bir işçiniz bile olsa yemek hizmetini işyerinde yapabilirsiniz.

5- 1.maddedeki cevaba paralel olarak; Örneğin işyeri mutfağına alınmış mutfak masrafları arasında şirket sahibinin evi içinde alınan diğer masraflar ayrıştırılabilinmelidir.
Hmmm... Anladım :) Çok teşekkür ederim...
 
Üyelik
26 Mar 2007
Mesajlar
505
Konum
izmir
Ynt: İşyerinde Yemek Verilmesi Hk.

mutfakta çalışanların porter muayaneleri gibi şeylerin
yaptırılması gerekir, yemek numunelerinin saklanması vb gibi prosedürler
olacak. bu önemli bir iş ve sorumluluğu var verilen yemekten dolayı
bir zehirlenme vb bir olay olsa başınız derde girer. onun için yemek çıkartan
yerlerin sağlık prosedürü neyse aynen uysanız iyi olur.
yemekhane malzeme alımlarını ve ücretleri gider yazmanın yanında
yemeğin maliyetini hesaplayıp bölümleriniz varsa veya tek kalem yemek gideri
yaza bilirsiniz. bunun için ücretleri, malzeme giderlerini ve diğer giderleri
ayrı takip etmek işinizi kolaylaştıracaktır.
 
Üyelik
12 Şub 2011
Mesajlar
1
Ynt: İşyerinde Yemek Verilmesi Hk.

merhaba benimde bu konuyla ilgili bi sorum olcaktı. aynı problem bizdede var bunun için mutfağımız var neler yapmamız gerekiyo 30 kişilik bir işyerinin çalışanlarına yemek verilmesi için herhangi bir yerden izin alınıyomu bilgilendirirmisiniz teşekkürler...
 
Üst