İşyerine alınan gıda maddeleri

TURKUVAZ

Katkı Sunan Üye
bir mükellefim her ay düzenli olarak :D gıda ve temizlik harcamalarıyla ilgili fatura getiriyor.içeriği gerçekten işyerinde gerek kendilerinin gerekse çalışanların tüketimine yönelik.fakat kayıtlarıma alırken hep bir tereddüt yaşıyorum.çok basit gibi görünüyor aslında ama bununla ilgili ileride bir sıkıntı yaşarmıyım korkusu var.sizlerinde bu konuda görüşlerinizi almak istiyordum, saygılar..

Ynt: İşyerine alınan gıda maddeleri

İşyerinde eğer mutfak varsa hazır gıda alışverişlerinin haricindekilerde işlenebilir. Yani yemek yapımı malzemeleri de gidere konu edilebilir.

evet sayın nisanlı, aslında konunun esası da buydu :)
alımlarda hazır gıdanın dışında, abur cubur, pişirilmeye yönelik gıdalar ve temizlik maddeleri
içimi rahatlattınız, saygılar..

Tabi çalışan sayısı ve pişirilecek kişi başı yemek için harcanabilecek sarf malzemesi orantılı olmalıdır.
Yani 5 kişiye yemek pişiyosa 40 kilo prasa olmaz. :)

gıda giderlerini işlerken personel başı günlük 10 tl sınırı olduğunu da göz ardı etmeyin.

EbRuU ' Alıntı:
gıda giderlerini işlerken personel başı günlük 10 tl sınırı olduğunu da göz ardı etmeyin.

yok o işyerinde yemek verilmeyen durumlarda geçerli bir sınır. 10.-TL.

Burada mutfak var ve yemek işyeri bünyesinde veriliyor.

İşverenin çalışanlarına işyerinde ve bağlı birimlerde yemek vermesi durumunda bu yolla sağlanan menfaatlar herhangi bir tutarla sınırlı değil.

Doğru.. Ben bir an yanlış düşündüm ;)

demiral ' Alıntı:
yok o işyerinde yemek verilmeyen durumlarda geçerli bir sınır. 10.-TL.

İşverenin çalışanlarına işyerinde ve bağlı birimlerde yemek vermesi durumunda bu yolla sağlanan menfaatlar herhangi bir tutarla sınırlı değil.

Evet bunlar farklı şeyler 10 tl sınırı yemek verilmeyen durumlarda sınırlı.
peki şirket çalışanlarına kredi kartı tahsis etse çalışanlar bu kartla günlük 15 tllik yemek yese bu da sınıra giriyor mu?
saygılar;
bil_gin

İyi akşamlar, Bizim şirketimize de yemek firmasından günlük yemek geliyor fakat mutfak için de yüksek sayılacak tutarda alışveriş yapılıyor ve şirket ortağımızın şirket dışında yemek masrafları çok yüksek tutarda oluyor(müşteriler vb. için)

Ben bu fişleri işliyorum, bi sakıncası olur mu ?

Müşteriler için yapılan masraf personel yemeği değil ağırlama masrafıdır.
Bu da satışlarla işletme büyüklüğü ile orantılı olmalıdır.

Nizam Bey; merhaba, haklısınız ben de bunu gözönünde bulunduruyorum ama bazen çok yoğun iş olmadığı durumlarda bile örneğin Arabistan'dan müşteri geliyor yemeğe çıkarmak durumunda kalınca bi yemek faturası 250,00 tl hatta 500,00 tl bile olabiliyor.Bunlar gerçek harcamalar olunca ben de işlemek durumunda kalıyorum.....

Arababistan satış varmı peki?Yada varsa toplam ağılama masrafına göre orantılımı?

Tabii, normalde Arabistan'a satışlarımız oluyor ama yemek faturasının ya da diğer masrafların kesildiği ayda ya da izleyen ayda olmayabiliyor....

O zaman ben satışlarım ile orantılı olacak şekilde işlemeliyim faturalarımı...

Teşekkür ederim Sayın Nizam Bey ve Sayın demiral....

demiral ' Alıntı:
Sn.bil_gin

Şirket bir çalışanına kart tahsis edermi etmez mi bu şirketin politikasına kalmış bir durumdur. Diyelim ki şirket personeline kart tahsis etti bu şirkette 1 kişi çalışmıyordur artı kaldı ki 1'den fazla çalışan personelin her birine kart vermekte imkansız o zaman diyeceksiniz bir kart verilir 10 personel çalışıyor ise bu personellerin yemek bedeli tek karttan çekilsin tutarı da kişi başı 15 tl'den olsun. Çekim yapıldıktan sonra yemek bedeli olarak psf yada fatura verilsin her gün bu işlemi yapsanız denetimde memur sorsa hergün bu yemek fişleri neyin nesi sizde çalışan personelimizin yemek bedellerini kapsıyor verin sigorta listenizi bakalım yemek ücreti ödediğiniz dönemlerde kaç kişi çalışıyordu 10 tl'yi geçiyormu diye bir kontrol yapsa sizce sorunun cevabı ne olur ;D
benim bahsettiğim kart kredi kartı ile pazarlamacılar benzinde alıyorlar başka türlü şeylerde o yüzden özellikle soruyorum

Zaten son sorusunda farklı bir şekilde sormuş Sn.demiral :) bizim de aynı şekilde olduğu için Sayın bil-gin'in en son sorduğu şekilde cevap verirseniz sevinirim....

Peki bu harcamaları sadece bir ay çalışan kendi kredi kartından yaptı bunu hesaplarda nasıl izleyebiliriz?

Kendi kredi kartı ile ödeme yaptıysa faturasını ve makbuzunu muhasebeye getiiri parsını alır. Başka türlü olmaz.

Haklısınız bende sizinle aynı fikirdeyim fakat yapılmış bi kere Sn.demiral bundan sonrası için ne yapabilirim, harcamalara ait faturalar işlenmemeli mi ve işlenirse nasıl takip edilmelidir?