İşyerini Şikayet Ettim. Asgari Ücret Sorunu

maaşımız asgari ücretten gösteriliyor. iş yerini şikayet ettim. müfettişler ne zaman gelir. yaşayabileceğim sıkıntılar nelerdir. iş yeri bana baskı yaparsa almam gereken tavır ne olmalı. 170 çağrı merkezinde bana elden ödeme yapılması yasak denildi. ama biz haftalık alıyoruz.
Haftalığım: 287.5
24 günde bir 105.6 lira yol ücreti
agi aylık 99.08

4 hafta 28 gün 1150. ama bir ay 30 gün 30günlük 1232,14 lira+ 26 gün yol ücreti 114,4 + agi 99,08= 1445,62 yapıyor aylığım.
şimdi benim maaş 4*287,5= 1150 den mi hesaplanır. yoksa diğer aldığım ücretlerle beraber olan 1445,62 mi kabul edilir.

şikayet tarihi 30,03,2013 cumartesi. müfettişler ne zaman gelir en çok kafama takılan soru bu.
haftalıkların zarflarını 3 yıldır biriktiriyordum. evde duruyor ispat etmeye yararmı.

Gunde kac saat calisiyorsunuz,calisma baslangic-bitis saatleri ve ara dinlenme baslangic-bitis saatleriniz nedir ? Haftada kac gun o saatlerle calisiyorsunuz?

Farklı sonuçlar çıkabilecek ise de düşüncemi paylaşayım.
Sorunlar:
Gerçek ücretin asgari ücret üzerinden ödenmesi-gösterilmesi,bu duruma bağlı olarak asgari ücret üzerinin elden(g.resmi)ödeniyor olması karşısında ispat ve tespit sözkonusu.

Şikayet konusuna bağlı olarak inceleme yapılır ve sonuçları taraflara bildirilir.
İşci haklı görülürse işveren sonuçlarına katlanacak,bunu sindiremeyen işveren şikayetci olan işcisinin başını(çeşitli sebebler ileri sürerek) ağrıtması yüksek ihtimal, işci haklı çıkmasa da böyle bir durum yine muhtemel.
Ücretin ödenmesi noktasında ödeme süresi 1 haftaya kadar indirilebilir.(sözleşme hükümlerini bilmiyoruz)
Çalışma süresi,işcinin çalıştırıldığı işte geçirdiği süredir.Genel bakımdan haftalık çalışma süresi en çok 45 saat dir.Çalışanımız bu süreyi tamamlıyor ise bu yönden sorun yok.(sn..Keremcem beye verilecek cevaba bakalım)

günde 8 saat. sabah 8:30 akşam 18:00 saat 10 da ve 15 te 15 er dk lık çay 12:30-13:30 öğlen istirahati. cumartesi yarım gün öğlen 13:00 da paydos. pazar tam gün tatil.

bu gibi durumlarda 3 yıl , 5 yıl çalıştıktan sonra şikayet etmek de bana etik gelmiyor açıkçası, keşke işe başlar başlamaz şikayet etseysiniz, 3 yıl niye beklediniz ??

Haftada tam 45 saat çalışıyorsunuz,
287,5 / 45 saat=6,3888TL saat ücretiniz,
225X6,3888= 1437,5TL aylık ücretiniz olur bence.

Çalışma süresi ve tekabül eden ücret yönünden sorun yok gibi
Ancak,"maaşımız asgari ücretten gösteriliyor"denilmekle hak edilen,ele geçen dolayısıyle ödenen ücretin düşük gösterilmesi sonucu işcinin hak kaybı,kurum,devletin bu durumdan zararı sözkonusu.
Reel durum böyle olunca,resmi ödenen-gösterilen ile g.resmi ödenen-gösterilen arasındaki farkın tespiti gerekecek.Gerçek ücretin asgari ücret olmadığının(diyelim 1.437 tl olduğunun)ispatı işciye,işcinin ücretinin 1.437 tl.değil, asgari ücret olduğunun kanıtlanmasıda işverene ait olacak.(tüm belgeler zaten asgari ücret üzerinden düzenlenmiş olduğu için işveren zorluk çekmeyecek)Bu noktada ücret bordroları önemli,işcinin imzası var ve ihtirazi kayıt da düşmemiş ise işverenin eli biraz daha güçlenir.
İnceleme işveren aleyhine (işcinin lehine)sonuçlanırsa işverenin itiraz edeceği dolayısıyle bu yolun mahkemeye çıkacağı,gereçek ücretin mahkeme tarafından etraflıca araştırılacağı ve nihai kararın verileceği,
Ancak bu esnada işci ile işverenin arasının bozulabileceği,dolayısıyle bu durumun işciye sıkıntı verebileceği ve işverenin mümkün olduğu ölçüde tazminatsız fesih yollarını deneyebileceği gözardı edilmemelidir.
İnceleme esnasında işcinin haklılığı belirirse veya incelemenin akabinde işci zorlama sonucu sıkıntıya düşeceğine inanırsa gerçek ücretin düşük gösterilerek primlerin eksik-noksan bildirilmesi-ödenmesine bağlı olarak işcinin iş sözleşmesini fesih yoluna da gidebileceğini düşünüyorum.(tabi işveren bu fesih olayını dikkate almayacak ,(kendisi de başkaca sebeblerle fesih yoluna gidebilir)işcinin davacı olmasını düşünecek)

slm ostimde calışmaktayım lütfen yardımcı olunuz 7 buçuk yıldır bir milyar paraya calışıyorum ne yapmam gerek ayrılmak istiyorum ama elimiz kolumuz baglı adamlar tazminat vermemek icin elinden gelen her türlü cabayı yapıyorlar ses verin ne olur ne servisi nede bi yol parası hic bişey yok

Son düzenleme:
Sizden başka çalışan var mı orada? Onlara zam yapılmasına rağmen , size mi yapılmıyor?

evet aynen olmaz olurmu beni hep aşagıladılar kücük düşürdüler bunların böyle yapmasına ragmen aile hayatım kötü duruma düştü borclanmadıgım banka kalmadı yeterince psikolojim bozuldu kimsenin umrunda degil gözüm kimseyi görmüyor

abim ilgilendigin icin cok teşekür ederim bu iş mesajla olmıcak heralde ben bi ara gidip şikayet edicegim peki burdan mesajları nasıl silicem söylermisiniz

Son düzenleme:
Eşimde isyerini şikayet etti mahkeme şimdi yargıtayda ve ön incelemede yazıyor bu ne demek acaba 2 yıl oldu ne zaman biter teşekkürler

7 buçuk yıldır bir milyar paraya calışıyorum ne yapmam gerek ayrılmak istiyorum ama elimiz kolumuz baglı adamlar tazminat vermemek icin elinden gelen her türlü cabayı yapıyorlar
Sizden başka çalışan var mı orada? Onlara zam yapılmasına rağmen , size mi yapılmıyor?
evet aynen olmaz olurmu
en düşük maaşı ben alıyorum ..............birde iş yeri taşınıcakmış polatlıya adamların umrunda degil istemedigim bir iş yerinde gitmeye mecburmuyum
Şimdilik psikolojik(mobbing)konusuna girmiyorum ama detayları tam bilmiyor olsak da ,olaya kısaca 2 yönden genel açıklık getirmek isterim
1-zam-ücret artışı yapılmaması noktasında,eşitlik ilkesi(M.5)açısından,sizinle aynı işi yapan yapanlara ücret artışı yapılmış olmasına rağmen,size yapılmamış olmasının haklı/geçerli bir nedeni yok ise bu durum hukuken korunmaz,(yüksek ihtimaldir ki işyerinde objektif olarak performansa dayalı ücret sistemi uygulaması da yok!)
2-işyerinin taşınması noktasında,çalışma koşullarında değişiklik(M.22)açısından,iş sözleşmesi ve eki niteliğindeki işyeri iç yönetmeliği hükmü,il dışı veya taşınan yerin uzaklık derecesi,ulaşımda zorluk ve işcinin ilave yol ücreti ödeyip ödemeyiceği,işverence servis hizmeti verilip verilmediği,ücretinin azaltılıp azaltılmayacağı,keza pozisyonun işci aleyhine değiştirlip değiştirilmeyeceği,işverence alınan bu yönetimsel kararın herhangi bir zorunlulukdan kaynaklanıp kaynaklanmadığı vs.gibi hususların araştırılması,incelenmesi neticesinde karar verilmesinin gerekeceği,
Bu iki noktada bir çok makale ve yargı kararı sözkonusu,ANCAK özellikle bu konularda her bir olayın kendine özgü farklı koşullarının olabileceği,buna göre de faklı sonuçların doğabileceği gözardı edilmemelidir.
(genel anlamda anladığım ve tahmin edebildiğim kadarıyle(şahsi düşünce)1 ci durumda işcinin, 2 ci durumda işverenin haklı durumda olabileceği düşüncesindeyim)

Son düzenleme:
ilgilendiginiz icin cok teşekür ederim sagolun bu iş mesajla olmayak sanırım ben bi ara gidip şikayet edicegim calışma bakanlıgına peki abüm ben burdan mesajları nasıl silicegim yardımcı olun lütfen

ilgilendiginiz icin cok teşekür ederim sagolun bu iş mesajla olmayak sanırım ben bi ara gidip şikayet edicegim calışma bakanlıgına peki abüm ben burdan mesajları nasıl silicegim yardımcı olun lütfen
Silemeyeceksiniz,
silmemelisiniz ,
Siz o mesajları silerseniz, soruya verilen yanıtlar havada kalacağından, sonradan okuyan benzer sorunu olan üyeler, soru neydi anlayamayacak, sorunuza yanıt veren kişilere karşı da ayıp etmiş olacaksınız.

silinmesini istiyorum lütfen gerekirse bunu gidip açıkça anlatıcağım çalışma bakanlığına

olsun havada kalsın ben buradan şikayet edileceğini sanıyordum malesef yanlış iş yapmışım

keremcem cok teşekür ediyorum size yani elimizden birşey gelmeyince ancak buralara mesaj yazmak geldi icimüzden ama yanılmışız burada yazmanın bir işe yaramadını anladım nerden bilebilirizki şimdi ben telefonla hic konuşma yapamıyorum bu yüzden böyle yanlışlar yapıyorum nasıl yapıcam ben şimdi silmem lazım adamlar takip ediyormuş yazıyı görürse anlar bunlar zaten aram fazşa iyi değil hatta işten istifa etmem icin adamlar resmen tehdit ettiler kac kez oysa bütün arkadaşlarım şahit olur Allah huzurunda bütün arkadaşlara işlerinde ben yardım gösteriyorum elimden cok iş gelir

Son düzenleme: