fonradar

İşyerlerinde Emsal Bedeli uygulanırmı.?

fugenc

Tanınmış Üye
Ben annemim bürosunda çalışıp kira ödemiyorum. Annem bu büroyu 1 sene önce aldı.

1) Yeni alınan konutlarda satın alma bedelinin 5%'i kira gelirinden düşülebilir diyor bu işyeri için de geçerli olurmu?

2) Annemin beyan edeceği emsal bedelini nasıl hesaplayabilirim, nereden öğrenirim?

Teşekkürler

Ynt: emsal bedeli

fugenc ' Alıntı:
Ben annemim bürosunda çalışıp kira ödemiyorum. Annem bu büroyu 1 sene önce aldı.

1) Yeni alınan konutlarda satın alma bedelinin 5%'i kira gelirinden düşülebilir diyor bu işyeri için de geçerli olurmu?

2) Annemin beyan edeceği emsal bedelini nasıl hesaplayabilirim, nereden öğrenirim?

Teşekkürler

1-Hayır sadece konut olarak kullanılanlar.
2-Belediyeden emlak vergisi değeri

Ynt: Emsal Bedeli

benimde kafama takıldı bu emsal kira bedeli uygulaması..

Şimdi GVK mad.73 te diyorki,

Aşağıda yazılı hallerde emsal kira bedeli esası uygulanmaz:
1-..
2-Binaların mal sahiplerinin usul, füru veya kardeşlerinin ikametine tahsis edilmesi..

denmekte.

şimdi bir mükellefime adres değişikliğinde bulunucam, işyeri adresini geçici olarak sağlık problemleri nedeniyle kendi ikamet ettiği konutunu göstereceğiz. Ancak ev, Tapuda babasının üzerine. Tapu fotokopisinide ekledim. Tapuda, mal sahibi olarak babasının ismi yazıyor.

Bu durumda vergi dairesi tapuya bakıp, emsal kira bedeli uygulanmalı derse.. Bende yukarıda alıntı yaptığım 73/2. maddede yazılı durumu ortaya koysam, buradan hareketle işlem kabul olur mu?

Ynt: Emsal Bedeli

Ayrıca, kanunun anılan hükmüne göre, aşağıdaki istisnai hallerde emsal kira bedeli müessesesi uygulanmaz. 1. Boş kalan gayrimenkullerin muhafazası maksadıyla bedelsiz olarak başkalarının ikametine bırakılması 2. Binaların mal sahiplerinin usul (anne-baba, büyükanne-büyükbaba), füruğ (çocuk, torun) veya kardeşlerin ikametine tahsis edilmesi 3. Mal sahibi ile birlikte akrabaların da aynı evde veya dairede ikamet etmesi 4. Mahalli idareler dahil bütün kamu kurum ve kuruluşları ile yapılan kiralamalar.
Ancak burada 1, 2 ve 3 numaralı hüküm için dikkat edilmesi gereken nokta, "ikamete tahsis edilme"dir. İkamet, yerleşmek niyeti ile oturulan yerdir. Bu sebeple işyeri olarak yapılan tahsisler, buraya girmez.