fonradar

İthalat Faturası Hk.

Merhaba,
Elimde aşağıdaki şekilde İthalata ait, Gümrük Beyannamesi ve ekleri yer almaktadır.

Mal Bedeli : 9.601,70 TL
NFARK : 14.150,81 TL
GV Matrahı : 23.752,51 TL
GV : 1.867,94
DV : 55,00 TL
Ardiye : 1.000,00 TL
Tahliye : 250,00 TL
KKDF : 575,07 TL
KDV Mat. : 27.500,52 TL
KDV : 2.200,04 TL dir.

Bu sayılanların dışında İthalata ait ek belgeler ise aşağıdadır.

Gümrükçü Faturası : 1.250+KDV
Ardiye Faturası : 584,73+KDV
Ordino Faturası : 300+KDV
İTKİB KAYIT BED : 40 TL
Nakliye Faturası : 220+ KDV

Konu ile ilgili olarak;
BA Formunda bildirilecek matrah nedir?
Ticari Mallar hesabına atılacak toplam maliyet nedir? Teşekkür ederim.

Sayın : ozfen1983;
Elimde aşağıdaki şekilde İthalata ait, Gümrük Beyannamesi ve ekleri yer almaktadır.

Mal Bedeli : 9.601,70 TL
NFARK : 14.150,81 TL
GV Matrahı : 23.752,51 TL
GV : 1.867,94
DV : 55,00 TL
Ardiye : 1.000,00 TL
Tahliye : 250,00 TL
KKDF : 575,07 TL
KDV Mat. : 27.500,52 TL
KDV : 2.200,04 TL dir.

Bu sayılanların dışında İthalata ait ek belgeler ise aşağıdadır.

Gümrükçü Faturası : 1.250+KDV
Ardiye Faturası : 584,73+KDV
Ordino Faturası : 300+KDV
İTKİB KAYIT BED : 40 TL
Nakliye Faturası : 220+ KDV

***Konu ile ilgili olarak;

----BA Formunda bildirilecek matrah : KDV Mat. : 27.500,52 TL

****Ticari Mallar hesabına atılacak toplam maliyet nedir?

___________________________________________/___________________________________________

159-Ver.Sip.Av.Hs. (B)

01-Mal Bedeli : 9.601,70
02-NFARK : 14.150,81
03-GV : 1.867,94
04-DV : 55,00
05-Ardiye : 1.000,00
06-Tahliye : 250,00
07-KKDF :575,07
08-
Güm Fat : 1.250
09-Ardiye Fat : 584,73
10-Ordino Fat ı : 300
İTKİB KAYIT BED : 40
Nakliye Faturası : 220

191-İnd.Kdv 2.623,89.- (2.200.04.-mal kdv+423,85.-gümrük,ardiye,ordino,nak.kdv

320-Yurtdışı Satıcılar (A) 9.601,70

100/102/103-Gümrük Masrafları (A) 17.898,82

329-Paket Güm.A.ş (A) 2.818,58

_____________________________________________/_____________________________________________

153-Tic.Mal (B) 29.895,25.-

159-Ver.Sip.Avansı-29.895,25

___________________________________/____________________________________________________

Son düzenleme:
Ferhat Bey, ilginiz için teşekkür ederim. Bu İthalat ile ilgili olarak, gümrükçü tarafından bizim adımıza yapılan, masraf listesinde yazan bedeller aşağıdadır.

- Gümrük ft: 1.475 TL
- GV : 1.867,94 TL
- KDV : 2.200,04 TL
-DV : 55,00 TL
- KKDF : 575,07 TL
- KAYIT B : 40,00 TL
-ARDİYE : 690,00 TL
-ORDİNO : 354,00 TL
-NAKLİYE : 259,60 TL dir.

YAPILAN TOPLAM MASRAF : 7.516,65 TL dir.

-Firmanın İthalat ile ilgili olarak kasasından çıkan para
Mal Bedeli : 9.601,70 TL ( 4.281,50 dolar*2,24260 KUR)
Masraflar : 4.892,74 TL
TOPLAM :14.494.,44 TL DİR.

NFARK+ARDİYE+TAHLİYE TOPLAMI : 15.400.,81 TL ( Firmanın Kasasından Çıkan Para mıdır?) Yoksa Gümrük vergisi ve K.D.V Matrahının oluşması için mi Gümrük İdaresi tarafından yapılmaktadır? Eğer firmanın kasasından çıkan bir para değil ise Maliyete atmamız gerekir diye düşünüyorum.

NFARK+ARDİYE+TAHLİYE TOPLAMI : 15.400.,81 TL ( Firmanın Kasasından Çıkan Para mıdır?) Yoksa Gümrük vergisi ve K.D.V Matrahının oluşması için Gümrük İdaresi tarafından mı yapılmaktadır? Eğer firmanın kasasından çıkan bir para değil ise Maliyete atmamamız gerekir diye düşünüyorum.

Son düzenleme:
İthalat işlemlerinde bir çok arkadaşımız aynı hatayı yapmaktadır. Gümrük beyannamesi üzerinden giderleştirmeye çalışmaktadırlar. KDV matrahına ulaşmak için beyannameye ithalatın durumuna göre navlun, sigorta, yurtiçi masraf, oluşabilecek ardiye, fiyat farkı gibi bazı giderler yaklaşık olarak ilave edilir. Bunları göz önüne almamak gerekir. Maliyeti tespit ederken fiilen ödenen gümrük vergisi, ardiye, navlun vs. gibi belgeli harcamaların dikkate alınması gerekir.
Ferhat üstat bu ithalatta gümrük vergisi olduğu için BA formunda kdv matrahı değil, gümrük vergisi matrahı bildirilecektir. Herhalde gözünüzden kaçtı. Selamlar...

Bülentciğim

Yine hızır gibi yetiştin.Senin adın bülent249 değil Bülent112 olsun. :) .Bülenticiğim Konu hakkındaki Özelgeleri alıntı yaptım bir göz at tekrar konuşalım Ba-Bs formları hakkında son olarak 04.02.2010 tarihli Resmi Gazete’de yayınlanan 396 numaralı VUK Genel Tebliği ile düzenleme yapılmıştır. Ba - Bs bildirimleri her ne kadar ilk bakışta çok basitmiş gibi görünse de meslek mensuplarının ciddi anlamda vakitlerini almakta ve kimi özellikli durumlar kafa karıştırıcı olabilmektedir.
İthalat işlemlerinin Form Ba ile beyan edilmesinde uygulamada halen farklı yaklaşımlar bulunmaktadır.
1- İthalat faturasının (yurt dışındaki satıcının faturasının) esas alınması,
2- İthal edilen malın toplam ithal maliyetinin (gümrük beyannamesinde yer alan KDV matrahına da esas olan gümrük kıymetinin) esas alınması.
Konu hakkında özelge örnekleri:
Ankara Vergi Dairesi Başkanlığının 11.11.2010 tarih ve B.07.1.GİB.4.06.18.02-32Mük.257-7930-712 sayılı özelgesinde ithalatların Ba formunda bildirilme şekli ile ilgili olarak aşağıdaki açıklamalar yapılmıştır.
Yasal düzenlemeler çerçevesinde; ithalatta vergiyi doğuran olay, Gümrük Kanununa göre gümrük vergisi ödeme mükellefiyetinin başlaması, gümrük vergisine tabi olmayan işlemlerde ise gümrük beyannamesinin tescili aşamasında meydana gelmekte olup, ithalatta KDV matrahı, gümrük beyannamesinin açılışına kadar oluşan mal maliyeti, masraflar (nakliye, sigorta vs maliyet unsurları) ve ithalde alınan gümrük vergisi ile diğer vergi, resim, fon ve harçları da içeren toplam ithal maliyetinden oluşmaktadır.
Buna göre, ithalatta verginin matrahını oluşturan tutar 3065 sayılı Katma Değer Vergisi Kanununun 21'inci maddesi gereğince gümrük beyannamesinin açılışına kadar oluşan mal maliyeti, masraflar (nakliye, sigorta vs maliyet unsurları) ve ithalde alınan gümrük vergisi ile diğer vergi, resim, fon ve harçları da içeren toplam ithal maliyetinden oluştuğundan, Form Ba Bildirim formunun da buna paralel olarak, katma değer vergisi matrahını oluşturan katma değer vergisi hariç bedel dikkate alınarak düzenlenmesi gerekmektedir.”

Sayın ozfen 1983 NFARK+ARDİYE+TAHLİYE TOPLAMI : 15.400.,81 TL Firmanın Kasasından Çıkan Para'dır.Dolayısyla maliyet hesabında olması gerekir.

Sayın Arkadaşlar,

Bu konu hakkında daha önce de yazıldı. Bir iki ayrıntıya dikkat çekmek isterim. Gümrük Beyannamesine matrah oluşturulurken varsa "Gerçek Belgeler" in tutarları aktarılır. Örneğin sigorta poliçesi bedeli, ancak eğer malları sigorta ettirmedi ise ithalatçı o zaman yaklaşık bir bedel eklenir. VUK Tebliğlerinde yapılan açıklama ve düzenlemeler BA BS form yapısına tamamen aykırıdır. VUK "Maliyet" kavramı üzerine kurulmuş açıklama birçok sorun yaratır. Büyük çaplı ithalat yapan firmalarda navlun faturaları aylık toplamı belirlenen sınırın üzerineme çıkar bunu ayrıca BA formunda bildirmek zorundasınız aynı tutarı bir de ithal malın maliyetine ekleyerek bildirmek hangi mantığın yada anlayışın sonucu olabilir ki. Yıllardır Ithal mallarda İhracatçının fatura tutarının GB'de yazılı TL karşılığını bildirirken (ki doğrusu da budur ve bu olmalıdır) şimdi bu şekliyle bildirmek abesle iştigalden başka birşey olmaz. Gümrükte fiktif depo kullananlar da herhalde depo bedellerini filan da eklemelidirler bu mantıkla, bazan ithalatı zorunlu olarak geciken mallar için ödenen yüksek kira bedellerinin bu matraha eklenmesi hangi mantığa sığar.

Yine de karar uygulayan arkadaşlarımındır, ama ben yapmam.

Üstad 396 nolu tebliğde 418 nolu tebliğle değişiklik yapıldı.(112 den sevgiler)

Son düzenleme:
İthalattaki maliyetle Ba bildiriminin birbiriyle karıştırılmaması gerekmektedir. İthalatın maliyetini mal bedeli + gerçek giderler oluşturur.. Ba da ise gümrük vergisi matrahı veya kdv matrahı bildirilir. Maliyet bedelini bu tutarlara uydurmanın (denk getirmenin) anlamı yok. İthalat koruma tedbirleri gereği bazı mallarda asgari fiyat uygulaması vardır. Atıyorum sen malın birim fiyatını 1 usd den almışsın. Ancak mevzuat 2 usd den aşağı beyan edemezsin diyebilir. Gümrük beyanında vergi matrahını bu tutara yükseltecek ilaveler yapılır. Buda hem fazla gümrük vergisi hemde daha fazla kdv ödenmesine yol açar.

Son düzenleme:
Sayın bulent249, (namı diğer 112 :) )

418 sayılı tebliğde yapılan değişiklikler bu düzenlemeyi bozmuyor. Maliyet konusunu bununla karıştırmadım böyle anlaşıdıysa düzelteyim; bildirim maliyet kavramı üzerine oturtuldu dedim. GB içinde KDV matrahı oluşturmak için yaratılmış yapı aynı zamanda BA formunun matrahı olamaz. Dikkat çekmek istediğim buydu. Belge asılları ve eğer yoksa takdir esası kullanıldığını da açıklamıştım.

Hala karşıyım.

418 sayılı tebliğde yapılan değişiklikler bu düzenlemeyi bozmuyor. Maliyet konusunu bununla karıştırmadım böyle anlaşıdıysa düzelteyim; bildirim maliyet kavramı üzerine oturtuldu dedim. GB içinde KDV matrahı oluşturmak için yaratılmış yapı aynı zamanda BA formunun matrahı olamaz. Dikkat çekmek istediğim buydu. Belge asılları ve eğer yoksa takdir esası kullanıldığını da açıklamıştım.

Hala karşıyım.
Ba/Bs bildirimlerinin amacının özellikle yurt içi firmalarla yapılan fatura hareketlerinin çapraz kontrolü olduğunu hepimiz biliyoruz. Peki ithalat işleminde bu işlemin karşı bacağı var mı? Bunun da tek kontrol noktası gümrük beyannamesidir. Diyeceksiniz ki satıcı koduna 111111... yazarak bunu kontrol etme imkanı var mı? Tabi ki yok ama gerektiğinde teyit etme imkanı da olabilir. Ayrıca gümrük vergisi matrahı veya kdv matrahının yazılmasının ne zararı var.
Bu 112 işini tuttum.Selamlar...

Sayın bulent249,

"...gümrük vergisi matrahı veya kdv matrahının yazılmasının ne zararı var." Sistemin ruhuna aykırı. Yurtiçinde edindiğimiz fatura üzerinde bir bedel var, yurtdışından gelen faturanın da. Yurtiçi faturada fatura bedelini yazıyorsak neden yurtdışı faturada üzerine ardiye,sigorta,nakliye,vs... birsürü şey ekliyoruz ? Yada daha önce yazdığım gibi diyelim bir konteyner mal getirdik yaklaşık 9.000,-- / 10.000,-- tl öderiz. Bunun faturası ......trans firmasından gelir ve BA'tz dahil olur. Bu fatura tutarını birde Gümrük beyannamesi uygulaması nedeniyle neden yurtdışı faturaya da ekleyerek hiç ilişkisi olmayan bir bilgiyi beyan edelim ?

Değerli görüşleriniz için teşekkür ederim. Firma ile yaptığım görüşmeler sonucunda bu ithalat için yapılan masraf tutarı,14.494.,37 TL+2.623,00 KDV olmak üzere toplam 17.118,2 TL dir. Eğer Ferhat Bey'in dediği gibi olmuş olsa idi maliyete atılacak toplam tutar,( 15.400,81+14.494.37) 29.895,18 TL. olacaktı. Firma,ihracatçı ile mal bedeli olarak 9.601,70 TL'den anlaşmıştır. Eğer sizin dediğiniz gibi Kasadan böyle bir çıkış olması halinde arada 20.293.48 TL+2.623 TL gibi fark oluşacaktır. Böyle bir mal maliyeti ile hiç kimse ithalat yapmaz ve bu vergilere dayanamaz.

Hala karşıyım.
Üstadım bende karşıyım ama 418 sayılı tebliğin ilgili hükümleri alacaksın eline beyannameyi ve öyle yazacaksın diyor. Muhasebe kayıtlarını dikkate almayacağını belirtiyor. Bir firmamın serbest bölgede bir şubesi var oradan yurt içindeki firmalara satış yapıyor her ay düzenli olarak bunun münakaşasını yapıyorum :)Sonuç itibariyle tebliğe uygun hareket etmekte fayda vardır diye düşünüyorum.
saygılar;
bil_gin